Vatan Partisi Emekli Komitesi’nden önemli çıkış

Açlık sınırının altında bir maaşla efilleri oynayan emekliler, Vatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı Kadıköy Emekliler Komitesi öncülüğünde imza kampanyası başlattı. Toplanan imzalarla saptanan talepler Meclis’e sunulacak.

Emeklilerin yarısı Temmuz zammını alamadı.

İki aydır burnundan soluyarak yaşamaya çabalıyor.

Toplumun diğer emekçi kesimleri gibi hükümete ateş püskürüyor.

Aydınlık’tan Eylül Yıldırım’ın haberine göre, İstanbul Kadıköy’de Vatan Partisi öncülüğünde imza kampanyası başlattı.

Vatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı Kadıköy Emekliler Komitesi öncülüğünde imzalar toplandı, talepler yazıldı. Emeklilerin talepleri Meclis’e iletilecek.

Vatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı Kadıköy Emekliler Komitesi kurdu. Komite, “En düşük emekli aylığı açlık sınırının altında olamaz.” diyerek imza kampanyası başlattı.

İmzalar yarın 13.30’da TBMM’ye gönderilecek. Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zammın ardından, memur ve memur emeklileri için de maaş artışları yapıldı. Ancak en düşük emekli aylığı 7 bin 500 lirada kaldı, hiçbir artış sağlanmadı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) son açlık-yoksulluk araştırmasına göre ise açlık sınırı 13 bin 334 lira.

BÜTÇENİN AÇIĞI EMEKLİNİN SIRTINDA

Vatan Partisi Kadıköy Emekli Komitesi’nin imza kampanyasını Komite Başkanı Nebahat Samsar Aydınlık’a konuştu. Samsar, “Emeklilerimizi, 2 Ekim Pazartesi günü saat 13.30’da Kadıköy Postanesi önünde yapacağımız basın açıklamasına ve toplu dilekçe gönderme eylemimize davet ediyoruz.” çağrısı yaptı. Samsar, binlerce insanın mağdur edildiğini vurguladı.

Samsar sözlerini, “Bugün evi hatta arabası olan bir kişi bile emekli maaşı ile geçinemiyor. Gerek Meclis’ten gerek hükümetten herhangi bir girişimin olmaması; ayrıca olma ihtimali bile olsa seyyanen gibi keyfe keder bir uygulama olması içler acısı. Yani burada küçük hesaplar, küçük ayak oyunları var. Bütçenin yetersizliği bu halkın sırtına yüklenmiş durumda. 14 milyon emekli var. Bunun 9 milyonu şu anda 7 bin 500 lira alıyor. Dul ve yetim maaşlarını ağızlarına bile almıyorlar. O da konunun başka bir boyutu. Bu durumdan mağdur olan binlerce insan var” şeklinde sürdürdü.

Samsar konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

‘İNSANCA YAŞAMI HAK EDİYORUZ’

“Toplumda bir korku ve bir gerginlik var. Ümitsizlik var. Ama Türkiye, Kurtuluş Savaşı’nı yapmış küllerinden doğmuş bir ülke. Kimse umudunu kesmesin. Gerek ekonomik olarak gerek sosyal olarak biz bunu başaracağız. Biz insanca yaşamayı hak ediyoruz. TBMM açılıncaya kadar halkın taleplerini dillendirmek, toplumsal duyarlılığı arttırmak için her gün pazar yerlerinde, metro çıkışları ve benzeri yerlerde bu imza çalışmamızı yapıyoruz. Taleplerimizi bildiriyoruz.

İşte talepler:

  • En düşük emekli aylığı açlık sınırının üzerinde olmalıdır.
  • Emekli aylıkları, her ay açıklanan enflasyon oranında arttırılmalıdır.
  • Emeklilerin ev sahibi olmaları için her türlü kolaylık öncelikli olarak TOKİ tarafından sağlanmalıdır.
  • Emekli aylıklarının belirlenmesi sürecinde emekli dernekleri, emekli sendikaları öncelikli olarak söz ve karar sahibi olmalıdır.

BAKAN ŞİMŞEK’E TEPKİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ücretlerin hazineye yük olduğuna işaret eden demecini hatırlatan Samsar, “Böyle bir şey yok. Mesela EYT olayı çıktı. EYT’liler de bekliyor. Yaş itibariyle yorgun bir kesime hitap ediyoruz. Bu nedenle biz çok coşkuluyuz. Bizim ümidimiz var. Bu ülkede emeklilerin de yaşama şansı var. Yoksulluğa mahkûm edilemez. Akşam pazarlarında çöplerden yiyecek toplamaya mahkûm edilemez. Sokakta bir çay bile alamıyorlar, bunları dile getiriyorlar. Sonra da buradan cesaret alıyorlar.” dedi.

‘DIŞARI ÇIKIP YÜRÜMEK BİLE LÜKS’

Emekli öğretmen Günay Kılıç da “Mesleğimizden emekliyiz hayatımızdan değil!” diyerek en doğal haklarının yaşamak olduğunu vurguladı. Kılıç, “Emekliler olarak sesimizi duyurmamız gerekiyor artık. Çeşitli platformların, basın kuruluşlarının, gençlerin, aslında her kesimin bizi desteklemesi lazım. Çünkü devlet ve hükümet için emekli artık işini bitirmiş. Hiçbir etkisi yok. Emekliler ne kadar bağırsa çağırsa da umursanmıyor. O yüzden bu konuda sesimizi duyurmamız gerekiyor. İnsanlar insanca yaşamıyor artık. Sürünüyor. Biz de gezmeliyiz, kültürümüzü, beynimizi, vücudumuzu çalıştırmalıyız. Ama bugün dışarı çıkıp yürümek bile bize lüks oluyor. Biz mesleğimizden emekliyiz, hayatımızdan değil.” diye konuştu.

ÇARE ÜRETİM EKONOMİSİ

Vatan Partisi Kadıköy İlçe Yöneticisi ve emekli mühendis Hasan Tahsin Durmuş, en kalıcı çözümün Milli Hükümet’i kurarak üretim ekonomisini gündeme getirmek olduğunu belirterek, “Ürettiğimiz sürece refaha erebiliriz. Ancak mevcut hükümet ve muhalefet bunlardan bihaber. Şimdi iklim krizleri gibi birtakım konularla üretimi engellemek ve gelişmekte olan ülkelerin önlerini kesmek istiyorlar. Emperyalizmin yüzü bu. Bunun en basitine indirgenmiş şekli bizim burada yaptığımız emeklilere uygulanan haksız muamele ile mücadele. Onun da üstesinden geleceğimizi düşünüyorum. Ekonomi belli. Üretmeliyiz.” Kampanyaya imza veren bir vatandaş da “Biz mesleğimizden emekliyiz, hayatımızdan değil ancak insanca yaşamıyor sürünüyoruz.” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.