Vatan savunmasındaki Azerbaycan’ın yanındayız

Vatan Partisi, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yönelik son saldırısına ilişkin açıklama yaptı. “Ermenistan’ın saldırısı bölge barışına yönelik büyük bir kışkırtıcılık ve tehdittir.” ifadelerinin yer verildiği açıklamada Vatan Partisi’nin ‘Karadeniz – Akdeniz Dostluk ve Barış Planı’nı hatırlattı

Ermenistan ordusunun dün Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı saldırısına karşı Vatan Partisi bir açıklama yaptı. Vatan Partisi Merkez Basın Bürosu’nun açıklamasında Ermenistan’a sert tepki gösterildi ve Azerbaycan’la dayanışma mesajları verildi Ermenistan’ın kışkırtmalarını sürdürdüğünü belirten açıklamada, Erivan’a gerekli askeri cevabın verildiği bu saldırıda, Azerbaycan halkı vatandaşlarını kaybetmiştir, yaralıların olduğu belirtirdi. Ermenistan’ın saldırısının şiddetle kınandığı açıklamada, “Azerbaycan halkına başsağlığı diliyoruz. Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye, kardeş olarak gördüğü Azerbaycan’ın her zaman olduğu gibi bugün de yanındadır. Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü hedef alan bütün girişimlerinin ve kışkırtıcılıklarının karşısındayız. Tüm gücümüzle Azerbaycan’ın Vatan Savaşını destekliyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın ki bu süreç, Karabağ’daki işgalin de sona ermesiyle Azerbaycan’ın kesin zaferiyle sonuçlanacaktır” ifadelerine yer verildi.

ERMENİSTAN’IN SALDIRGANLIĞININ AMACI

Vatan Partisi, Erivan’ın provokasyonlarının, ABD’nin bölgeyi kargaşaya sürükleme tertipleriyle ilişkili olduğunu kaydetti. “Ermenistan’ın bu saldırısı yalnızca Azerbaycan’a karşı değil, bölge ülkelerinin barış ve dostluk içinde yaşamasına karşı büyük bir kışkırtıcılık ve tehdittir” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Erivan’ın bu siyaseti, Karadeniz-Hazar Denizi- Umman Denizi– Doğu Akdeniz hattında istikrarsızlık isteyen ABD’nin, politikalarından, tertiplerinden bağımsız olmadığının belirtildiği açıklamada “Ermenistan’ın saldırılarındaki cesaretin kaynağını da burada aramak gerekir. Ermenistan’daki Paşinyan hükümetinin göreve gelir gelmez Rusya’ya mesafeli, Amerikancı ve AB yanlısı siyasetler izlemesi de bu noktada anlam kazanmaktadır. Ermenistan yönetiminin Atlantik’e yakınlaşırken saldırganlığını artırması bölge için ciddi bir mesajdır” denildi.

Amerikan merkezli ortak tehdidin ortadan kaldırılmasının bir stratejiyle mümkün olacağının belirtildiği açıklamada, “bölgemizdeki Batı Asya ülkelerinin, özellikle Türkiye, Rusya, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye ve KKTC’nin aralarındaki stratejik işbirliği çok önemlidir” ifadeleri kullanıldı.

AZERBAYCAN’I VE BÜTÜN BÖLGEYİ

KURTARACAK PLAN: KARADENİZ-AKDENİZ DOSTLUK VE BARIŞ PLANI

Vatan Partisi’nin açıklamasının devamında sorunun bölgesel düzeyde nasıl çözüme kavuşturulacağı da anlatıldı. Vatan Partisi’nin ‘Karadeniz – Akdeniz Dostluk ve Barış Planı’nın, stratejiye uygun çözümü ortaya koyduğunun altının çizildiği açıklamada, “sorunlara bütünsel yaklaşan barış ve dostluk planı, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün de garantisidir. Planın en önemli maddelerinden biri, Karabağ’daki Ermenistan işgalinin sona erdirilmesi için bölge ülkelerinin inisiyatif almasıdır. Planın altıncı maddesi şöyledir: ‘Ermenistan’ın Azerbaycan toprağı olan Karabağ’daki işgaline son verilmesi için bölge devletleri ağırlıklarını koymalı ve Azerbaycan’ın vatan bütünlüğü sağlanmalıdır. Rusya’nın Karabağ işgaline karşı Azerbaycan’dan yana tavır koyması sorunun çözümünde belirleyicidir.’ Planın diğer önemli maddesi, Türkiye’nin de Kırım’ın Rusya toprağı olduğunu kabul etmesidir. Bu adım hem Türkiye – Rusya arasındaki stratejik ilişkileri ilerletmek hem de Karadeniz’de barışı garantilemek için çok önemlidir. Bununla birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Abhazya Cumhuriyeti’nin bölge ve dünya devletleri tarafından tanınması da planda yer alan diğer kritik çözümdür. Bu karşılıklı tanınma, başta Türkiye ve Rusya olmak üzere, bölge ülkelerine ABD’ye karşı stratejik üstünlükler sağlayacaktır” değerlendirmesi yapıldı.

PLAN BÖLGE ÜLKELERİNİN GÜNDEMİNDE
Açıklamada ayrıca, “Karadeniz – Akdeniz Dostluk ve Barış Planı, Rusya ve İran’dan başlayarak bölge ülkelerinin değerlendirmesine sunulmuş ve bu ülkelerden destek görmeye başlamıştır.
Vatan Partisi, Azerbaycan’ı işgalden ve sınır tehditlerinden kurtaracak, bölgemize kalıcı barış ve huzur getirecek çözümler için çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir” ifadelerine yer verildi.
VATAN PARTİSİ’NİN KARADENİZ-AKDENİZ DOSTLUK VE BARIŞ PLANI
1. Karadeniz, Hazar Denizi, Ege Denizi, Akdeniz ve Umman Denizi bölgesinde barışı ve gelişmeyi tehdit eden ABD ve NATO üsleri tasfiye edilmeli, ABD güdümlü bölücü ve yobaz terörüne karşı mücadele desteklenmelidir.
2. Kıbrıs’ın Türk ve Rum halkları ayrı milletlerin mensuplarıdır ve çok acı geçmişleri nedeniyle artık bir arada yaşamaları olanaklı değildir. İki halk geleceklerini kaçınılmaz olarak ayrı ayrı belirlemişlerdir. Türkiye-Yunanistan dostluğu da bu gerçek temelinde sağlıklı bir yola girebilir. Abhazya Devleti de, Abhazya milletinin devletidir ve Karadeniz’de barış, istikrar ve güvenlik etkenidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Abhazya Cumhuriyeti’nin bölge ve dünya devletleri tarafından tanınması, ABD’nin hegemonyacı planlarını bozacak, barış, istikrar ve refaha hizmet edecektir.
3. Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de meşru haklarını koruması, Rusya, Suriye ve Mısır’dan Libya, Tunus, Cezayir ve İtalya’ya kadar Karadeniz ve Doğu Akdeniz ülkelerinin çıkarlarıyla uyumludur. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de ABD-İsrail-Yunanistan-Güney Kıbrıs askerî ittifakının tehditlerine karşı mavi vatanını savunması desteklenmelidir.
4. Libya’ya ABD merkezli müdahaleye son verilmeli, Libya’nın meşru hükümeti desteklenmeli ve toprak bütünlüğü sağlanmalıdır. Libya’nın BM tarafından tanınan meşru hükümetinin kendi vatanını her yoldan birleştirme mücadelesi, hem hakkıdır, hem de Akdeniz’de barış için biricik çözümdür. Libya petrolü, Libya devleti ve milletinindir.
5. Kırım’ın Rusya Federasyonu’nun toprağı olduğu kabul edilmelidir.
6. Ermenistan’ın Azerbaycan toprağı olan Karabağ’daki işgaline son verilmesi için bölge devletleri ağırlıklarını koymalı ve Azerbaycan’ın vatan bütünlüğü sağlanmalıdır.
7. Suriye’nin toprak ve devlet bütünlüğü ve Suriye’de barış sağlanmalıdır. Suriye, bölücü ve yobaz terör örgütlerinden arınmalıdır. ABD, Suriye topraklarına yığınak yapmaya son vermeli ve Suriye’den çekilmelidir. İran, Rusya ve Türkiye’nin yürüttüğü Astana Süreci ve Türkiye ile Rusya arasındaki Soçi Mutabakatı, barışçı çözümün güvenceleridir.
8. İsrail’in Arap ülkelerinin toprakları üzerindeki işgaline ve Filistin halkı üzerindeki baskılarına son verilmeli, Kudüs başkentli bağımsız Filistin Devleti tanınmalıdır.
9. Türkiye, Rusya, İran, Suriye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Abhazya, Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Venezuela ve Küba’ya yönelik yaptırım ve ambargoların kaldırılması için ortak mücadele yürütülmeli, ülkeler arasında serbest ticaret ve ekonomik işbirliği koşulları oluşturulmalıdır. Dolar Saltanatına son verilmesi ve dünya halklarının refahı için, Millî Paralarla Ticaret geliştirilmelidir.
10. Karadeniz, Hazar Denizi, Ege Denizi, Akdeniz ve Umman Denizi ülkeleri arasında serbest ulaşım, iletişim, turizm, ekonomik ve kültürel gelişme önündeki engeller kaldırılmalıdır.
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir