Yaklaşan depremin işareti mi?

Burdur’un merkez köylerinden Gökçebağ Köyü’nde bir vatandaşın yaklaşık 10 dönümlük arazisi baştanbaşa bir traktörün tekerinin girebileceği genişlikte ve derin yarıklarla ikiye bölündü. Olay kamuoyuna yansıyınca, uzmanların yaklaşmakta olduğunu bildirdiği depremin bir işareti olup olmadığı sorusu zihinlerde küt kuyruğunu sallayarak dolaşmaya başladı.

Geçen yılın başlarında ünlü deprem uzmanları, Burdur’a yaklaşan felakete dikkat çekti.

Örneğin Geçtiğimiz Ocak ayında Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Isparta, Burdur ve Afyonkarahisar’da şiddeti 6,5- 7 arasında deprem beklediğini söyledi.

Uzmanlara göre Burdur’un üzerinde durduğu Fethiye-Burdur Fay Zonu, son yüzyıl içinde birçok yıkıcı deprem meydana gelmiş çok aktif bir kırıktır.

Rodos ve Afyon arasında kalan bölgede son yüzyılda büyüklüğü 5.0 den büyük 90 civarında deprem

Kaydedildiği, Bunlardan Burdur’u etkileyen 7 şiddetindeki 3 Ekim 1914, 6,2 şiddetindeki 12 Mayıs 1971, Dinar ve çevresini etkileyen 6 şiddetindeki 7 Ağustos 1925 ve 6 şiddetindeki 1 Ekim 1995 depremleri ile 5,9 şiddetindeki 15 Aralık 2000 Akşehir, 6 şiddetindeki 3 Şubat 2002 Çay ve Fethiye’yi etkileyen 7 şiddetindeki 25 Nisan 1957 depremleri bu bölgedeki sismik aktivitenin son yüzyıldaki önemli belirtilerindendir.

Gazeteci Halil İbrahim Kara’nın Çağdaş Gazetesi’ndeki haberine göre, Burdur’un merkez köylerinden Gökçebağ Köyü’nde bir vatandaşın yaklaşık 10 dönümlük arazisi baştanbaşa bir traktörün tekerinin girebileceği genişlikte ve derin yarıklarla ikiye bölündü. Olay kamuoyuna yansıyınca, uzmanların yaklaşmakta olduğunu bildirdiği depremin bir işareti olup olmadığı sorusu zihinlerde küt kuyruğunu sallayarak dolaşmaya başladı.

Bu kapsamda ortalama 60 yılda bir yıkıcı depremin oluştuğu ilimizde halkın tedirginliğini artıran birkaç hafta önceki Göl’de meydana gelen kaynama olayından sonra Gökçebağ’daki bir arazide meydana gelen uzun, derin ve geniş yarıklar dikkat çekici bulunmaktadır.

Göl’deki kaynama ve gaz çıkmasını inceleyen ve sonuçların açıklanacağını belirten bilim insanlarından ses seda çıkmadı.

Gökçebağ’daki yarıklarda da MAKÜ’den bilim insanları incelemelerde bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir