Yeni dünya rekoru için yine Salda Gölü’nü seçti

Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Derya Can, Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Millet Bahçesi yapacağız dite TOKİ ihalesi yaptığı ve o günden bu yana çevre halkının Trabzon Uzungöl’ün betona boğulmuş akıbetine uğrayacağı korkusu içinde olduğu Salda Gölü’nde yapacağı kariyerinin 10’uncu dünya rekoru denemesi için çalışmalara başladı.

2018 yılında Salda Gölü’nde 2 dakika 5 saniyede 68 metre derinliğe ulaşıp, serbest dalış dünya rekorunu kırmıştı.

Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Derya Can, beyaz kumsalı ve suyunun berraklığıyla “Türkiye’nin Maldivleri” olarak nitelendirilen, son dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca birinci derece SİT bölgesinden daha gevşek bir koruma sağlayan Çevre Koruma Bölgesi kapsamına alınarak Millet Bahçesi yapmak için TOKİ ihalesi yapılan, bu sebeple bölge halkının betona boğulan Trabzon Uzungöl’ün akıbetine uğrayacağı kaygısı içinde olduğu gölde, 23 Ağustos’ta yeni bir rekor denemesi gerçekleştirecek.

Ulusal Kanal’ın AA’ya dayandırdığı haberine göre, memleketi Çanakkale’nin Kepez beldesindeki mavi bayraklı plajda antrenmanlara başlayan Derya Can, günlük 3 saat su içi çalışması ve kumsalda ısınma hareketleriyle rekora hazırlanıyor.

Hazırlık sürecinde ailesi ve yakınlarının yanı sıra Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’ın desteğini de alan milli sporcu, kendisi için plaja konulan konteyner sayesinde antrenman aralarında dinlenme imkânı buluyor.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 90

BU REKORU TEKRAR SALDA GÖLÜ’NDE KIRACAĞIZ

Dünya rekortmeni milli sporcu Derya Can, AA muhabirine, spor hayatı boyunca sürekli yeni hedefler için yürüdüğünü söyledi.

Bu yolda önemli mesafeler katedip, Türkiye’nin adını dünya arenasında duyurmayı başardığını belirten Can, “en son 24 Kasım 2018’de Salda Gölü’nde bir dünya rekoru kırmıştım. Orada 68 metreye dalmıştım ve dünya rekoru kırdım kadınlarda. O zaman göl çok soğuktu, 13 dereceydi. Biz de o zaman bir karar aldık. Temmuz ya da Ağustos’ta tekrar bir rekor denemesi yapalım istedik. Çünkü soğuk su gerçekten çok olumsuz etkiliyor. 23 Ağustos’ta tekrar bir dünya rekoru denemesi yapmaya karar verdik. Bu rekoru tekrar Salda Gölü’nde kıracağız” ifadelerini kullandı.

Can, Kepez Belediyesinin kendisinin sponsorlarından biri olduğunu, bu konuda Belediye Başkanı Birol Arslan’ın büyük destek verdiğini dile getirdi.

Arslan’ın plajda tahsis ettiği yerden antrenman için suya girebildiğini aktaran Can, Çanakkale’den sonra Salda’da da bir süre çalışıp rekor denemesi gerçekleştireceğini aktardı.

SERBEST DALIŞ ZOR BİR SPOR

Derya Can, serbest dalışın çok zor bir spor olduğunu vurguladı.

Bunun için bir triatloncu gibi antrenman yapılması gerektiğini söyleyen Can, “yüzme, koşu ve bisiklet antrenmanları yapıyoruz. Şu an daha çok deniz ve koşu antrenmanlarıyla çalışmalarımı devam ettiriyorum. Bir süre sonra sadece dalış antrenmanları yapacağım. Günde en az 3-4 saat antrenmanlarım sürüyor. Yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Rekor denemesi yaklaştıkça da son bir hafta sadece dalışlarla ve konsantrasyon nefes tutma üzerine antrenmanlarımızı yapacağız. Rekor denemesinde, 75 metre olan erkekler rekorunu hedefledik. Bunun üzerine çıkacağımıza inanıyorum. Çünkü kışın yaptığımız rekor denemesi öncesinde iki kere erkekler rekorunu antrenmanlarda geçmiştim. 77 metreye daldım ama biz 68 metreye dalmayı planladık. 23 Ağustos’ta Salda Gölü’ndeki dalışta erkekler dünya rekorunu da geçerek kariyerimin 10’uncu dünya rekorunu ülkeme hediye etmek istiyorum” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir