Yerel seçimler yaklaşırken

2019 yerel seçimlerinde denklemi ittifaklar mı kuracak?

“Kıyamet” belirtileri sebebiyle “seçime kaçış” yaşanan 24 Haziran seçimi olağandan 1,5 yıl önce gerçekleşti. Bahçeli’nin “bu iş 2019’a kadar böyle gitmez” deyişinin özünde “kıyamet alametleri” yatıyordu besbelli. Şimdi Türkiye yeni bir seçimin arifesinde…

Yerel seçimlere 6 ay zaman kaldı.

AK Parti sahaya indi bile. Adaylarını Kasım/ Aralık aylarında ilan edecek.

CHP ise henüz uykuda… Yerelde hiçbir kıpırtı görülmüyor.

Adaylarını Ekim/Kasım aylarında ilan edeceklerini belirttiler.

Her ne kadar 24 Haziran seçimleriyle yerel seçimlerin dinamikleri birbirinden farklı olsa da, görünen köyün kılavuz istemeyeceği de aşikârdır. Girilen 9 seçim boyunca sürekli başarısızlık gösteren bir yönetimle girilecek bir seçimde, yaptıkları yapacaklarına işaret durumu söz konusu olacaktır. Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde genelde ve yerelde önemli oy kaymaları yaşandı. Bu gelişme, Osman Kurt’un yerel oylarla kazandığı milletvekilliğini yurt dışı oylarla 252 oy farkıyla kaybetmesine sebep oldu.

Başlıkta da belirttiğimiz gibi, 2019 Mart Yerel seçimlerine ittifaklar damga vuracağa benzer.

AK Parti ile MHP ittifakı yenileyecek gibi gözüküyor.

24 Haziran’daki Cumhur İttifakı gerçekleşirse, CHP’nin Burdur dâhil birçok belediye başkanlığı güme gider. Bu gerçeği CHP kurmayları da belirliyor. Burdur, Eskişehir, Giresun, Hatay, Sinop, Yalova, Zonguldak ve Tekirdağ’da kaybetme riskinin büyük olduğu belirtiliyor.

Bu riskten kurtulmanın yolunun ise yeni tür bir Millet İttifakı’yla mümkün olduğu ileri sürülüyor. Gerçekten de örneğin Tekirdağ, Giresun, Eskişehir ve özellikle CHP oylarıyla patlama yapmış olan İYİ Parti’yle ittifak ilimizde hayati önemdedir. Aksi takdirde MHP ile ittifak yapmış AK Parti Burdur’da Belediye başkanlığını alır hem de açık oy farkıyla.

Ancak Kılıçdaroğlu, gene somut gerçekliğe gözlerini kapadı; inadına akıntıya kürek çekmeye başladı; “onlar ittifak kursunlar. Biz halkla nasıl ittifak kurulacağını göstereceğiz” dedi. Bu açıklama bence CHP’lilerin yandı gülüm keten helva durumu yaşayacaklarına dalalettir.

İttifak çağrısı Bahçeli’den geldi. MHP lideri “Türkiye’nin beka mücadelesi verdiği dönemde, MHP yine uzlaşmalı, sağduyulu duruşuna devam edecektir. 24 Haziran’da elde edilen kazanımların 31 Mart’ta yok olmasını arzu etmiyoruz” dedi. İttifaka açık kapı bıraktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da aralanan bu kapıya ilgisiz kalmadı; “milletvekili seçiminde attığımız bir adım var. Yerel seçimlerde de böyle bir adım atabiliriz. Taraflar olumlu bakarsa niye olmasın” dedi.

CHP’de küskün ve umutsuz seçmenin boykot olasılığı bir başka olumsuz dinamik olarak ortada durmaktadır.

10 Eylül’de PM üyeleri Gaye Usluer ve Necati Yılmaz’ın da içinde bulunduğu CHP’li 19 eski milletvekilinden bu kapsamda Kılıçdaroğlu’na uyarı geldi. Mart’taki yerel seçimlerin, “yeni bir siyaset anlayışı” ve demokratik bir mücadelenin başlatılması için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatan eski milletvekilleri, “umudunu ve güvenini yitirmiş olan, demokrasiye, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, Cumhuriyet’e inanan geniş halk kitlelerinin öncelikli beklentisi”nin, “güven ve başarıya olan inancın yeniden tesis edilmesi” olduğunu vurguladı. CHP’li eski vekiller şu görüşleri öne çıkardılar: “Yerel seçimlerde aday belirleme yetkisi, kendi parti tabanının güvenini kaybetmiş bir Genel Başkanı’na ve önceki dönem MYK üyelerinin inisiyatifine bırakılamaz. Adayların mevcut yönetimce belirlendiği takdirde yerel seçimlerin yeni bir hayal kırıklığına yol açması ve seçmenin protestosuna maruz kalması kuvvetle muhtemeldir. Özellikle CHP’ye oy veren seçmen ve partililer sandığa gitmek istemediklerini ve oy vermeyeceklerini dillendirmekten kaçınmamaktadırlar.”

Ön seçim hayati ve belirleyici

“Bu şartlarda eğer ön seçim ıskalanırsa, yani hem belediye başkan adayları hem Meclis üye adayları hem de İl Genel Meclisi üye adayları hâkim huzurunda parti üyeleriyle yapılacak ön seçimle belirlenmezse, umudu ve inancı kırılmış seçmenle gidilecek seçimden hayır gelmeyeceği çok somut bir gerçekliktir.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir