Zam heyecanı ve TÜİK kuşkusu

Enflasyon Oranlarının Çift Haneli Rakamlara

Tırmanması Sonucu Aldığı Zam Eriyerek Tüyleri Yolunmuş

Kuşa Dönen Emekli ve Memur Kitlelerinin Gözü TÜİK Rakamlarına Çevrildi

Son aylarda ekonominin ateşinin yükselmesi ve ekonomik krizin ayak tapırtılarının duyulmaya başlanmasıyla birlikte enflasyon oranlarının çift haneli rakamlara tırmanması sonucu aldığı zammın erimesiyle zor durumda kalan milyonlarca emekli ve memur kitlesini bir yandan zam heyecanı sardı diğer yandan da TÜİK’in gene bir alicengiz oyunuyla enflasyonu düşük göstermesi korkusu sardı.

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri ile kamu çalışanları heyecanla ve kuşkuyla Temmuz zammını bekliyor. Sayıları 11 milyonu aşan emeklilerle 2 milyon 700 bin memur, 3 Temmuz’da açıklanacak Haziran enflasyonuna kilitlendi. İlk 6 aylık enflasyonun açıklanmasıyla zamları netleşecek olan emekli ve çalışanlar, geri sayıma başladı. Sokaklarda, çeşitli mahfillerde ve dost meclislerinde biraraya geliveren emekli ve memurlar yeni zamları tartışıyor, hesaplar yapıyor.

EMEKLİ VE MEMURA FARK DA VERİLECEK

Toplu sözleşmeye göre, memur ve memur emeklileri Temmuz’da, yüzde 4 zam alacak. Buna ilave olarak, ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü geçerse, geçen kısım da enflasyon farkı olarak maaşlara yansıtılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise ilk 6 aylık enflasyon kadar zam alacak. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, yılın ilk 5 aylık enflasyonu yüzde 3.21 çıkmıştı. 5 aylık veriler, kamu çalışanlarına ve memur emeklilerine yüzde 3’lük zammın yanı sıra yüzde 0.21’lik fark ödeneceğini gösteriyor. Yine bu veriler SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşının yüzde 3.21 artacağını ortaya koyuyor. Haftaya açıklanacak Haziran enflasyonuna göre zam oranı daha da yükselebilecek.

GÖZLER HAFTAYA AÇIKLANACAK OLAN TÜİK ENFLASYON ORANINDA

Son aylarda ekonominin ateşi durmadan yükseliyor. Ekonomik krizin ayak tapırtıları daha sert duyulmaya başlandı. Buna paralel olarak enflasyon oranları da çift haneli rakamlara tırmandı. Bunun sonucu memur ve emeklinin aldığı zam eridi ve halkı zora soktu. Böylece milyonlarca emekli ve memur kitlesini bir yandan zam heyecanı sardı, diğer yandan da TÜİK’in gene bir alicengiz oyunuyla enflasyonu düşük göstermesi korkusu sardı.

Bilal Emin Turan’ın Posta Gazetesi’ndeki haberine göre, Emekliler Derneği’nin Merkez Bankası verilerini esas alarak yaptığı hesaplamaya göre, Temmuz’da yüzde 6.57 zam alacak olan 2 milyon işçi emeklisinin en düşük maaşı 1500 liraya çıkacak

Temmuz’da 11 milyonu aşan emeklinin maaşına son 6 yılın en yüksek zammı yapılacak. Çünkü zammı belirleyen enflasyon ilk 4 ayda yüzde 5,7’yi aştı. Mayıs ve Haziran’da da eksi çıkması beklenmiyor. 15 Mayıs’ta açıklanan Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre enflasyon, Mayıs’ta yüzde 0.59, Haziran’da yüzde 0.22 olacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ YÜZDE 6,57 ZAM ALACAK

Emekliler Derneği (TÜED’in) yaptığı hesaplamaya göre, Temmuz’da SSK işçi emeklisi ile BAĞ-KUR emeklisinin maaşına yüzde 6.57 zam yapılacak. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, “böylece 2 milyon kişiyi bulan 2000’den önce emekli olanların en düşük aylığı 93 lira artarak, 1495 liraya çıkacak” dedi.

2000’den sonra emekli olanların Temmuz’da 41 lira zam alaca   ğını ifade eden Kazım Ergün, “bu kişilerin taban maaşı 882 liraya çıkacak. BAĞ-KUR emeklisi de yüzde 6.57 zam alacak. En düşük BAĞ-KUR esnaf emekli aylığı 77 lira artarak 1262 liraya, en düşük BAĞ-KUR tarım emeklisi aylığı ise 50 lira artarak 933 liraya yükselecek” dedi.

MEMUR EMEKLİSİ YÜZDE 3,47+4 ZAM ALACAK

Yapılan hesaplamaya göre, memur emeklilerinin Ocak’ta aldığı yüzde 3 zam, enflasyonun altında kaldığı için önce bu fark kapatılacak. Bu da ek yüzde 3.47 zam anlamına geliyor. Ayrıca bunun üstüne Temmuz 2017’de yapılacak olan yüzde 4 zam eklenecek. Bu durumda, en düşük memur aylığı 126 lira artarak 1784 liraya çıkacak.

ENFLASYON SEPETİ BIRAKILMALI; EMEKLİ GEÇİM ENDEKSİ ESAS ALINMALI

Emeklilerin daha çok temel gıdaya harcama yaptığını söyleyen Ergün, “enflasyon sepeti yerine emekli geçim endeksi hazırlanmalı. Emeklinin gerçek ihtiyaçlarını esas alan bir hesaplama yöntemine gidilmeli. Bu sepet bizi yansıtmıyor. Zam yüzdeli değil seyyanen yapılsın. Ramazan ve Kurban bayramlarında da birer maaş ikramiyesi ödensin” diye değerlendirmede bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir