Zayıflamış bağışıklık sisteminin 4 işareti

Bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan doku ve organlardan oluşan bağışıklık (immünolojik) sistemi çalışır durumda tutmak ve bağışıklığımızın yoluna çıkan herhangi bir enfeksiyonla savaşmaya karşı hazır olmasının hayati fonksiyonlar için çok önemli olduğu belirtildi.

Sağlıklıyız.com’un haberine göre, Kovid19 gibi virüsleri veya diğer bakterileri vücudumuzdan uzak tutmanın ana yolu şimdiye kadar hepimizin iyi bildiği sosyal mesafeyi korumaktır. Ancak kendi bağışıklık sistemimizi çalışır durumda tutmak ve yoluna çıkan herhangi bir enfeksiyonla savaşmaya karşı hazır olmak da çok önemlidir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi bizi yalnızca hastalıklarına karşı daha savunmasız hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda durumu daha da kötüleştirecek veya muhtemelen ölümcül sonuçlara yol açacak diğer sağlık sorunları da getirir.

İç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya, güçlü savunmanın yapı taşlarının kişisel hijyen kadar sağlıklı ve dengeli beslenmek, yeterli ve kaliteli uyku almak, stresi yönetmeyi öğrenmek, sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı kiloda kalmak ve gıda hijyenine dikkat etmek olduğunu söylüyor. “Vücudunuzdaki bazı sinyallere dikkat ederek bağışıklık sisteminizin zayıflamaya başladığını anlamak mümkündür” diyen Evrenkaya, zayıflayan bir bağışıklık sistemini tespit etmek için dikkat etmeniz gereken dört belirgin işaret olduğunu da sözlerine ekledi.

Sık soğuk algınlığı

Yetişkinlerin yılda bir veya iki kez nezle olması oldukça normaldir. Bununla birlikte, sık sık soğuk algınlığı veya diğer viral enfeksiyonlar, dörtten fazla kulak enfeksiyonu veya iki pnömoni vakası veya yılda üçten fazla bakteriyel sinüzit vakası olması alarm zillerini çalmalıdır.

Tekrarlayan yaralar

Cildimiz, genellikle yanık, kesik ve morluklardan sonra hasar olup olmadığını kontrol eder.

Vücut, cildin yenilenmesine yardımcı olmak için yaraya besin açısından zengin kan göndererek yarayı onarmaya başlar. Bu iyileşme süreci sağlıklı bağışıklık hücrelerine bağlıdır. Bağışıklık sisteminde bir eksiklik olduğunda cilt iyileşmesi yavaşlar. Sürekli olarak ağız içindeki küçük, ağrılı yaralarla uğraşmak ve apse, uçuk gibi diğer cilt enfeksiyonlarını fark etmek, yetersiz bir bağışıklık sisteminin belirtileri olabilir.

Şişmiş mide

Sindirim sistemimiz, tüm bağışıklık sisteminin neredeyse %70’ini temsil eder. Ayrıca orada yaşayan faydalı bakteri ve mikroorganizmalar (flora) bağırsaklarımızı enfeksiyondan korur ve bağışıklık sistemimizi destekler. Bağırsak ve bağırsak florasındaki bozulmalar virüslere yakalanma riskini artırabilir, kronik iltihaplanmaya neden olabilir ve hatta kronik ve gastrointestinal kanalın ağızdan makata kadar herhangi bir yerinde oluşabilen iltihabi bir hastalık olan Crohn’lar gibi otoimmün bozukluklara yol açabilir.

Sürekli yorgunluk

Artık herhangi bir şey yapacak enerjiyi bulamıyorsanız, vücudunuz size bir şeyler söylemeye çalışıyor olabilir. Yeterince uyumanıza rağmen hala yorgunluk çekiyorsanız, bağışıklık sisteminizde bir sorun olabilir. Vücudumuz, bağışıklık sistemini desteklemek için enerji tasarrufu sağlar, böylece mikroplarla savaşabilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir