Zekâ ve Akıl Oyunlarında İl Birincileri Yeşilova’dan

Diyarbakır’da yapılan Türkiye Zekâ ve Akıl Oyunları finallerinde Burdur’u temsil eden il birincileri Yeşilova ilçesindeki Hürriyet İlkokulu’ndan çıktı. İlimizi finallerde Rüzgâr Kurşuncu ve Furkan Kural temsil etti.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tüm Akıl ve Zekâ Oyunları Federasyonu (TAZOF) tarafından düzenlenen 4’üncü Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası’nın 2 gün sürecek olan final oturumları dün başladı.

Diyarbakır Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle merkez Yenişehir ilçesindeki Seyrantepe Spor Salonu’nda yapılan turnuvada, 76 ilden 756 sporcu yarıştı.

Turnuva, bir İsveç oyunu olan pentago, küre, kulami, bir denge oyunu olan equilibrio, bir Türk zeka oyunu olan mangala, bir strateji oyunu olan reversi, görsel çevikliğinize meydan okuyan, bir hafıza ve dikkat oyunu olan q-bitz oyunlarında öğrencilerin kıyasıya mücadelesine sahne oldu.

TAZOF Başkanı Şaban Kurt, turnuva öncesi yaptığı konuşmada, kaybedeni olmayan bir etkinlik gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kurt açıklamasında, “Diyarbakır’da Türkiye finaline katılan il sayımız 76. Türkiye genelinde şimdiye kadar en fazla katılım sağlanan turnuva finali Diyarbakır oldu. Bir milyonun üzerinde çocuğumuz bu turnuvada yarıştı. Bu salonda tam 1 milyon çocuğumuzdan 756 sporcumuz masalarda yarışacak. Uzun bir maraton oldu. Okullardan, ilçelerden, illerden devam eden, Türkiye finaline kadar uzanan bir yol… Emek, çaba, yarışma ve disiplin var. Diyarbakır’a kadar gelen küçük elli ancak kocaman yürekli yarışmacı öğrencileri takdir ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kurt’un belirttiği kıyasıya yarışan 1 milyon çocuklarımızdan ikisi de Yeşilova Hürriyet İlkokulu öğrencileri Rüzgâr Kurşuncu ve Furkan Kural oldu. Kurşuncu ve Kural, ilimizde yapılan yarışmalarda 4’üncü Turnuvada ilimizi temsil etmeye hak kazandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.