Zibidi gönlümüze taht kurdu

Öldü derken son bir gayretle oynattığı gagası onu hayata bağladı. Haberlere konu oldu. Bir valinin makamına davet edilen ilk güvercin oldu. 3 bin 500 kilometre yol yaptı. Doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, ‘Zibidi’nin namı bizden önce gidiyor, herkes fotoğraf çektirmek istiyor’ dedi.

Doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, beslediği güvercinlerin yanına gittiğinde anne ve babası üstüne yatmayı bıraktığı için soğuktan kaskatı kesilen yavru ile karşılaştı. Öldüğünü düşünüp tam bir poşete koyacakken yavru gagasını son bir gayretle hareket ettirdi. Zibidi’nin öyküsü böyle başladı. Ölümden dönen yavru elle beslenmeye muhtaçtı. Evde yalnız kalamazdı. Bavulların yanına üç çeşit yem torbası eklendi. Zibidi, Tüydeş’le birlikte geçen hafta Doğu Anadolu’da 3 bin 500 kilometre yaptı. Yavru güvercinin hayata dönüşünü sosyal medyadan paylaşan Tüydeş, Zibidi ile Doğu Anadolu turunu Aydınlık’a anlattı.

‘TEBESSÜM OLDUK’

Alper Tüydeş ve Zibidi önceki gece Karacabey’deki evlerine ulaştı. 7 günde Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Nevşehir, Konya ve Ankara’yı gezdiler. Gittikleri yerlerde vatandaşlar, Zibidi’yi sordu, fotoğraflar çekildi. Alper Tüydeş, “Zibidi’nin namı bizden önce gidiyor. İnsanlar onunla fotoğraf çektirmek istiyor. Sıkıcı gündemde bir tebessüm olduk, doğaya dikkat çekmek keyif verici” dedi.

Yaklaşık 20 günlük olan yavru, yola çıkarken yuvası haline gelen sepetinden ayağa kalkamıyordu. Bir haftanın sonunda sepetten kendi başına çıkabilir hale geldi. Alper Tüydeş, yavru güvercinle birlikte çıktıkları yolu anlattı: “Yol boyunca sepetini sürekli kontrol ettik. Arabanın ısısını ona göre ayarladık. Bir kez otele bırakmak durumunda kaldık. Otel sahibine emanet ettik. Sağ olsun, baktı. Döndüğümüzde altını temizlemişti. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu Zibidi’yi de makamına davet etti. Birlikte fotoğraf çekildiler. Biz artık ona ‘Zibidi Bey’ diyoruz.”

Vali Münir Karaloğlu, yavru ile buluşmanın ardından “Zibidi çok sevimli. Doğa fotoğrafçısı Alper Bey’in müthiş gayretiyle hayata tutunan güvercin yavrusu Zibidi konuğumdu. Hepimizin doğasına sahip çıkan Alper Bey’i kutluyor, Zibidi’mize ve kendisine sağlık diliyorum” mesajını paylaştı.

İKİ HAFTA İÇİNDE UÇACAK

Güvercin Zibidi, henüz uçamıyor, bir iki hafta içinde uçacak. Tüydeş, “Biraz büyüsün kümeste diğer güvercinlerin yanına koyacağım. Sadece geceleri kapatıyorum. Gündüzleri serbest oluyorlar” dedi.

Merak ettik, Zibidi hayatını kurtaran Alper Tüydeş’i terk eder mi? Tüydeş yanıt verdi: “Güvercinler genellikle yakın mesafelerde uçarlar. Daha önce de böyle yardım ettiğim kuşlar oldu. Ölmek üzere olan bir yavru güvercinle Kaş’a gitmek durumunda kalmıştık. İyileşti. Kümeste bir iki hafta kaldı. Bir gün bir baktım uçup gitmiş. Bazıları ‘hain evlat’ çıkıyor.” 

YORGUN AV KÖPEĞİ İYİLEŞİYOR

Bakışları çok şey anlatan bu yaşlı köpek, Alper Tüydeş’i 20 Mart’ta Bursa İzmir yolu üzerinde bir sığırcık kuşunu çekerken buldu. Tüydeş, kemikleri sayılacak kadar zayıf düşmüş bu köpeğe mama vermek isterken arabanın kapısını açtı. Köpek hemen arabaya bindi. Belli ki, insana ve arabaya binmeye alışıktı. Tüydeş, vücudunda çok sayıda yara olan hayvanı Karacabey Belediyesi Sahipsiz Hayvan Barınağı’na teslim etti. Alper Tüydeş, “Muhtemelen yaşlandığı için sahibi tarafından terk edilmiş. Çok badire atlattığı her halinden belliydi. Veterinerle konuştuk, yaraları iyileşmeye başlamış” dedi. Veteriner köpeğin 10 yaşlarında olduğunu tahmin ediyor. İyileştikten sonra sahiplendirilecek. (Özlem Konur Usta/ AYDINLIK)

Alper Tüydeş’le Zibidi’nin Doğu seferinden satırbaşları

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.