Ziraat Odası Başkanı Kubilay: “Süt üreticisi perişan”

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, girdi maliyetlerindeki artışlara dikkat çekerek, özellikle dövizdeki yükselişe rağmen Ulusal Süt Konseyi’nin uzun zamandır süt fiyatlarında bir artış yapmadığını belirtti ve üreticide en düşük fiyatın 2 lira 80 kuruş olması gerektiğini belirtti.

Bir yandan ülkede Üretim Ekonomisi dillendiriliyor.

Yerli üretimden ve milli imalattan bahsediliyor.

Diğer yandan yanlış tarım politikalarında ısrar ediliyor.

Bu çelişkili ekonomi politikalar sonucu Türk üreticisi perişan oluyor.

3 yıldır pamuk desteklemeleri artmıyor.

Tersine girdi maliyetleri artışını sürdürüyor.

Talep yetmeyince Yunanistan’dan pamuk ithal etme kararı alınıyor.

Türkiye, Yunan çiftçisinin refahına çalışıyor.

Şimdi de Venezüella’dan sıfır gümrükle peynir ithal kararı alındı.

Zaten girdi fiyatlarının artması ve süt fiyatının yerinde sayması dolayısıyla zorda olan Türk süt üreticisi can evinden vuruldu.

GEÇEN YIL 15 KASIM’DAN BU YANAN

NET 2 LİRA 13 KURUŞ OLAN SÜT FİYATLARI YERİNDE SAYDI

Konuyla ilgili olarak KıvılcımHaber’e konuşan Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, yem ve benzeri girdi fiyatlarındaki anormal artışın süt üreticisini zora soktuğunu, şimdi bir de peynir ithalatı kararı bunun üzerine tuz biber ektiğini ifade ederek, süt fiyatlarının acilen artırılması, üreticide en düşük fiyatın 2 lira 80 kuruş olmasını gerektiğinin altını çizdi. Başkan Kubilay, çiğ süt fiyatlarını belirleyen Ulusal Süt Konseyi’nin en son 15 Kasım 2019 tarihinde brüt 2 lira 30 kuruş olarak belirlediği süt fiyatlarının bu yılın Aralık ayına kadar geçerliliğini koruyacağını belirterek, şu anda üreticinin eline 2 lira 13 kuruş geçtiğini vurguladı.

DÖVİZE BAĞLI GİRDİ FİYATLARININ DURMADAN

ARTTIĞI ORTAMDA SÜT FİYATININ SABİT KALMASI KABUL EDİLMEEZ

Dövize bağlı girdi maliyetlerindeki artışların kontrol edilemediği bir ortamda, üretici fiyatlarının sabit kalmasının kabul edilemez olduğunu belirten Başkan Kubilay, “Ulusal Süt Konseyi en kısa zamanda yeni fiyat belirlemek için bir araya gelmelidir” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir