11 milyon emekliyle dalga geçmenin dayanılmaz hafifliği

Yıllardır emekli örgütlerinin mücadelelerinin bir ürünü olarak partilerin seçim vaatleri arasına giren, yaklaşık 1 yıldır da siyasal iktidarın ağzına sakız olan, bakanlığın bankalarla görüşmelerinin sürdüğü belirtilen, bugün yarın çözüme kavuşmak üzere olduğu üzerine demeç üzerine demeç verilen emekli promosyonu vaadinin altından yılan çıktı.

Hükümet, Özellikle Yabancı Sermayeli Bankalar Karşısında Acziyetini İlan Etti

2007 tarihli Başbakanlık Genelgesiyle çalışanların promosyon sorunu anında çözüldü. O gündür bu gündür çalışanlar her yıl promosyonunu tıkır tıkır almaktadır. Yıllardır emekli örgütlerinin üzerinde mücadele verdiği emekli promosyonu ise geçtiğimiz seçimlerde partilerin seçim beyannamelerine vaat olarak girdi. Ardından da AKP hükümeti kurunca seçim vaadi ete kemiğe büründü; bankalarla görüşme süreci başladı. Önce 6 ayda tamamlanır dendi. Ardından Bayrama yetişir dendi. Olmadı Haziran sonunda yetişeceği ilan edildi. Sonra da süreci uyuttular. Eski Bakan Soylu zamanında emeklinin promosyonunun kesin verilecek diye bir kamuoyu yaratılmıştı. Bu yüzden emekli kitleleri büyük bir beklenti içine girmişti.

Dün yeni Bakan’dan bir açıklamayla emekliler hayal kırıklığına uğradı ve kendileriyle dalga geçildiği inancı içinde büyük bir kırgınlık içine düştüler. Bakan Müezzinoğlu’nun açıklamasına göre emekliye herhangi bir sözlerinin, bir vaatlerinin bulunmadığını, bankaların emekliden komisyon alabileceğini, bunun da onların hakları olduğunu belirtti.

BREMEN MIZIKACILARI GİBİ

Milyonlarca emekli bankalardan promosyon beklerken, şimdi de bankaların komisyon tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

Eski Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun bakanlıktan ayrılmadan hemen önce, “çalışmaları tamamladık, çok güzel bir formülümüz var” sözlerine karşılık görevi devralan Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilere promosyon taahhütlerinin olmadığını, aksine emekli maaşları bankada 1,5 gün kaldığından dolayı bankaların maaş ödeme karşılığında emekliden komisyon ücreti dahi alabileceğini söyledi. Bayramdan hemen önce promosyon görüşmeleri için, “bir bilek güreşidir devam ediyor” diyen Müezzinoğlu’nun yeni sözleri, “hükümet her halde bilek güreşini, emekli de promosyonu kaybetti” şeklinde yorumlandı.

EMEKLİYİ ŞOKA SOKAN HÜKÜMETTEKİ YÜZ SEKSEN DERECELİK DÖNÜŞ ŞAŞIRTICI BULUNDU

Bakan Müezzinoğlu, Kurban Bayramı öncesinde yaptığı açıklamada, promosyonda en ideal çözümü üretebilmek için bankalarla pazarlıkları sürdürdüklerini, bu konuda acele etmediklerini, acele ederlerse bankacıların verdikleriyle yetinmek zorunda kalacaklarını ve emeklinin beklentilerini karşılamaktan uzak kalacaklarının altını çizerek, “bir bilek güreşidir, devam ediyor. İnşallah bilek güreşini Sayın Başbakanımıza teslim edeceğiz. O, bileği olması gereken şekilde bükecektir. Herhalde bu yılsonuna kadar emeklimizin banka promosyonunu sonuçlandırırız” demişti. Ancak Müezzinoğlu’nun yaptığı yeni açıklama emekliler için adeta şok oldu.

BANKALARIN KOMİSYON HAKLARI VAR

Bankaların, pazarlıklarda emekli maaşlarının bankalarda 1,5 gün kaldığını, bu nedenle komisyon istediklerini ve bu isteği haklı bulan Müezzinoğlu, “maaşın emeklilerimizin eline gitmesi için banka burada bir hizmet yapıyor mu, yapıyor. Bu hizmetin karşılığında komisyon hakkı var mı? Elimizi vicdanımıza koyduğumuzda var” dedi. Bankaların bu sözlerine karşılık kendilerinin de bir günün karşılığı olan promosyonu istediklerini belirten Müezzinoğlu, çalışmalar tamamlanınca Başbakan’a sunacaklarını söyledi.

EMEKLİLER “ÇOK GÜZEL FORMÜL”E NE OLDU DİYE SORGULUYOR!

26 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamada, emeklilere promosyon konusunda çalışmaları tamamladıklarını, hemen hemen her şeyin belli olduğunu belirterek, “ilk fırsatta hükümete sunduktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Bankaların asgari olarak kabul ettikleri var, bizim istediğimiz var. Buna ait çok güzel bir formülümüz var” dedi. Ancak Soylu’nun sözünü ettiği “çok güzel formül” bir türlü kamuoyuna açıklanmadı.

Bu Haberi Paylaş

Yeni Yorum Yapıldı “11 milyon emekliyle dalga geçmenin dayanılmaz hafifliği”

  1. Herzaman olduğu gibi devlet emekli sandığı çalışanıyla ssk çalışanını ayırmıştır.Yıllar öncesinden 1500-2000 tl promosyon aldıklarına kendi kulaklarımla şahit olmuşumdur.Emekli maaşları hesaplarda 1.5 gün kalıyor ama bu insanlar hem kredi hemde kredi kartı kullanıyorlar ve faiz oranlarında ayrıcalıksız sömürülüyorlar.Hükümet bankalara öyle bir ekran açtıki emekli kendi talep etse bile banka çalşanı ekranda onay vermeden banka değiştiremezsin yani bankaları rekabete zorlayamazsın, hepsi aynı tutarı teklif ederek kapitalizme eskisi gibi mahkum edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir