Burdur eğitimine gericilik çörekleniyor; yetkililer seyrediyor

Geçenlerde yerel ve yaygın basına konu olan ilimizdeki MAYDER adlı derneğin devlet okulunun pansiyonunda düzenlediği toplantılarda Aleviliğin “sapkın bir mezhep olduğu” yönündeki propagandası, bunun üzerine Eğitim İş üyelerinden Mahir Akgün, Özlem Göncü ve Mehmet Turan’ın Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmasına rağmen toplantıların hala sürdüğü ortaya çıktı.

Yurtta kalan MAKÜ’lü bir kısım öğrencinin ortaya çıkarttığı, geçenlerde başta SolPartal ve ODA TV gibi basın yayın organlarına düşen, Burdur’daki Molla Ahmet Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MAYDER) isimli derneğin, Burdur Göller Yöresi Anadolu Lisesi Pansiyonunda düzenlediği toplantıda konuşan ve “dua” öğrettiği ileri sürülen kara çarşaflı bir kadının kendisine Alevilikle ilgili sorulan bir soruyu, “Alevilik, içinde çok farklı dalları olan ama peygamberliğin aslında Hz. Muhammed’e değil de Hz. Ali’ye gönderilmiş sapık düşünceleri olan bir inanç” şeklindeki cevabını içeren video yayının Alevi kamuoyunu dehşete ve infiale düşüren ifadeler kullanılarak Alevi düşmanlığı yapılması, müteakiben Eğitim İş üyelerinden Mahir Akgün, Özlem Göncü ile Alevi Dedesi Mehmet Turan’ın ilgili dernek ve okul hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmasına rağmen aynı yerde aynı derneğin sözkonusu edilen toplantılarını sürdürdüğü ortaya çıktı.

28 Nisan tarihinden itibaren haftalık periyodda devam eden toplantıların izinsiz ve yönetmeliğe aykırı olduğu ortaya çıktı.

OLAY KAMUOYUNDA DUYULDUKTAN SONRA MEM’NDEN İZİN BELGESİ

Kamuoyunda tepki toplayan basına da yansıyan toplantılar ortaya çıktıktan sonra Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 4 Mayıs 2016 tarihli bir izin belgesi hazırlandığı ileri sürüldü.

OKULDA MÜDÜR VE YARDIMCISI

TARAFINDAN KP ÜYELERİNİ ALIKOYMA VE TACİZ

Konuyla ilgili bir başka gelişme ise önceki gün, Komünist Partisi üyesi Bersin Sibel Aygün ile Komünist Partisi Yeşilova İlçe Başkanı İlbahar Kadı’nın toplantının tekrarlanacağı duyumuyla kurum civarına gitmeleri üzerine, Okul Müdürü İbrahim Çetin ve Müdür Yardımcısı Hüseyin Işık tarafından alıkonuldular. İddialarına göre taciz edildiler. Daha sonra da okula çağrılan polis tarafından gözaltına alındılar.

KP ÜYELERİ, OKUL MÜDÜRÜ

HAKKINDA ALIKOYMA VE TACİZDEN ŞİKÂYETÇİ OLDULAR

Öğrenildiğine göre, Emniyet Müdürlüğü’nde Okul Müdürü İbrahim Çetin ve Müdür Yardımcısı Hüseyin Işık özel hayatın ihlalinde şikâyetçi oldular. KP üyesi öğrenciler de İbrahim Çetin’den Parti üyeleri de alıkoyma ve tacizden şikâyetçi oldu.

MEM YARDIMCILARI VE EĞİTİM

BİR SEN YK MÜDÜRE DESTEK İÇİN EMNİYET’TE

Emniyet’te işlemler sürerken Eğitim Bir-Sen Burdur yönetiminin ve Milli Eğitim Müdür yardımcılarının okul müdürü İbrahim Çetin’e destek için emniyete gelmeleri dikkat çekti.

EĞİTİMİN GERİCİLEŞTİRİLMESİ SÜRECİNE DİRENECEĞİZ

Konuyla ilgili KıvılcımHaber’e açıklamada bulunan Komünist Parti üyeleri, eğitim kurumlarını gericilere terk etmeyeceklerini, toplumu dinselleştirmeye dönük bütün uygulamaların takipçisi olacaklarını ve mücadele edeceklerini belirttiler.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir