14 gün kuralı: Kovid-19 Evde karantinanın kuralları

Sağlık Bakanlığından Koronavirüs Evde İzleme (karantina) Kuralları paylaşımı

Sağlık Bakanlığı resmi sitesinde, Koronavirüse karşı “14 gün kuralı”nı uygularken evde dikkat edilmesi gereken kurallara ilişkin bilgilendirme paylaşımı yayınladı.      

Bakanlığın sosyal medya hesaplarından yayımlanan “Yeni koronavirüs evde izleme (karantina) kuralları” başlıklı paylaşımda, “son 14 gün içerisinde yeni koronavirüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız” uyarısında bulunuldu.

Evden çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka maske takılması ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmaması çağrısında da bulunulan paylaşımda, evde yapılması gerekenler hakkında şematik bilgi verildi.

“Ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin. Sık sık el hijyeni sağlayın. Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın. Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.”

ATEŞ, ÖKSÜRÜK VE SOLUNUM SIKINTISINA DİKKAT

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takılması gerektiği belirtilen paylaşımda, en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasının önemine işaret edildi.

Ayrıca yeni koronavirüs hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi https://hsgm.saglik.gov.tr/ ve bakanlığın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi istenildi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Sağlık Bakanlığı sitesindeki diğer broşür ve el ilanlarını inceleyiniz

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir