19 Mayıs, resmi ve alternatif olarak coşkuyla kutlandı

Burdur’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile kutlandı.  Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunumunun ardından,  bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi ve İstiklal Marşı okundu.

Ülke çapında dış güçlerin asılsız haber ve ihbarlarla engelleme çabalarına rağmen halk 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle alanlara aktı; bölücü terörle vatanımızı bölmeye çalışan kuvvetlere en güçlü cevabı meydanlara milyonlar olup akan halk verdi. Halk İzmir’de, İstanbul’da, Ankara’da, Arslanlı Yol’da, Burdur’da ve tüm ülke çapında kitleler halinde çağlayanlar gibi yürüyüş güzergâhlarına ve meydanlara doluşarak, emperyalistler tarafından zihinlerde yaratılmak istenen patlayıcı yüklü kamyonlarının, canlı, cansız bombalarının üzerine üzerine yürüdü, bölücülere meydan okudu. Doğu’dan Batı’ya Türkiye’de 19 Mayıs coşkuyla kutlandı. Her yerde dalgalar halinde alanlara çıkan halkın coşkun akan seli terörü protesto eylemlerine dönüştü. İstanbul’da TGB öncülüğünde onbinler Şişli’den Dolmabahçe’ye yürüyerek tehditler meydan okudu. Ankara’da CHP yürüyüşü Valiliğin yasaklama ve bombalı saldırı tehditlerine rağmen gerçekleşti. Anıtkabir günboyu ziyaretçi akınına uğradı. Mersinliler “Türkiye laiktir, laik kalacak” haykırışlarıyla inletti göğü. Diyarbakır’da şölen gibi kutlama yapıldığı bildirildi. Antalya sel oldu aktı Ata’sının ruhuna.

İlimizde de gün boyu etkinlikler kesilmedi.

RESMİ KUTLAMADA DA YÜRÜYÜŞ KORTEJİ HER

ZAMANKİNDEN GÖSTERİŞLİ VE MİLLİ DEĞERLERE VURGULUYDU

Sabahleyin resmi kutlama Şeker Meydanından Cumhuriyet Meydanına albayraklarla görkemli bir yürüyüşle başladı. Atatürk Anıtına çelenk sunma ve İstiklal Marşı okumayla noktalandı.

Törene Vali Kürklü, Garnizon Komutanı P. Albay Metin Karagöz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, kamu kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Sancar, Atatürk Anıtına çelenk sundu ve sonrasında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okundu. Ardından Sancar, günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirdi. Sancar, Kurtuluş mücadelemizin 97. yıl dönümünde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Yurdumuzun her köşesinde kutlanmakta olduğunu belirterek, gençlerin bayramını kutladı.

Lise öğrencileri tarafından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okundu. Günün anlam ve önemine belirten şiir okunmasının ardından, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çerçevesinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Hasan Kürklü protokol üyeleri tarafından ödülleri takdim edilmesiyle tören son buldu.

Vali Kürklü ve protokol üyeleri, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Belediye Fuaye salonunda Gülay Düdük Kaçar Resim Sergisi ve Burdur Gençlik Merkezinde hazırlanan kâğıt rölyef ve el sanatları sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

GÖRKEMLİ VE 10 BİNİ AŞKIN KİTLEYLE ALTERNATİF KUTLAMA ETKİNLİKLERİ

Öğle saatlerinde alternatif kutlama programı uygulandı. Yeni çıkan kutlama ve çelenk sunma yönetmeliği gereği bayram kutlaması yasaklanan siyasi parti, kitle örgütü, sendika ve odaların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama töreni yapıldı.

Törene, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı Barış Ayten, CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Oğuzkan, Vatan Partisi İl Başkanı İbrahim Kılınç, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Canıgür,  Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Burdur-Isparta Tabip Odası, Atatürkçü Düşünce Derneği, Veteriner Hekimler Odası başkan ve üyeleri katıldı.

ÜLKE KAYNAKLARININ PEŞKEŞİNE KARŞI

KAMUCULUK VE TEK ADAMLIĞA KARŞI CUMHURİYETİN ERDEMLERİ VURGUSU

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Burdur Şubesi Gençlik Birimi Kolaylaştırıcı Yardımcısı Seda Kaya,  çelenk sunma töreni, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı. Kaya, ‘Bugün Ulusumuzun bulanık, karanlık dönemlerde aydınlığa çıkaran, olanaksız görüneni olabilir kılan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti yolunda bizi ilerleyenleri saygıyla, sevgiyle anıyoruz.’ Dedi.

Laiklik ve Hukukun üstünlüğü vurgusu yapan Seda Kaya; ‘’Bugün gençler, kendilerine emanet edilen Cumhuriyet’in sahibi, Mustafa Kemal’e yaraşır evlatları olduklarını, bütün engellemelere karşın, Atatürk’ten aldıkları güçle göstermektedir ‘’ vurgusu yaptı.

‘Bugün gençlik, ülkenin zenginliklerini çıkar odaklarına peşkeş çekme politikalarına karşı ‘kamuculuk’,

tek adamlık heveslerine karşı ‘Cumhuriyet erdemdir’ diye haykırmak’ gerektiğinin altını çizen Kaya, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinden bir bölüm okuduktan sonra, çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarını, hemşire, doktor yapan ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan’ı andı.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI ÖNCÜLÜĞÜNDE GÖRKEMLİ BİR YÜRÜYÜŞ  VE KONSER

Akşam 20,30’da ise halk İstanbul’da, Antalya’da, Ankara’da, Diyarbakır’da ve ülke çapında estirilen dehşet söylentileriyle yaratılan bomba terörü ve korku duvarını ilimizde de yıktı. Belediye Başkanlığı öncülüğünde Köprübaşı mevkisinde toplanan Burdur halkı, Şeker Meydanına doğru binlerce kişilik bir kitle olarak yürüyüşe geçti; Şeker Meydanında on bini aşkın bir kitle coşkuyla konserdeydi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir