1’nci Emekliler Kurultayı Sonuç Bildiridisi

Ulusal Kanal ve İstanbul İşçileri Derneği tarafından, Petrol-İş Sendikası’nın desteği ile 25 Şubat 2018 Pazar günü İstanbul’da Petrol-İş Sendikası Konferans Salonunda düzenlenen 1. Emekliler Kurultayı’na Türkiye Emekliler Derneği, Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği, Türkiye Emekli Sen, DİSK Emekli-Sen ve Tüm İETT Emeklileri Derneği’nin yöneticileri ve emekli sorunlarının uzmanları konuşmacı olarak katılmışlardır.

Kurultaydaki bir kez daha ortaya çıkan şu görüş ve kararlarımızı milletimize ilan ediyor, bu yönde adım atılmasını acilen ve önemle Hükümetten talep ediyoruz.

 

1-) Türkiye ekonomisinin, sosyal hayatının ve kültürünün bu düzeye ulaşmasında 20-25 yıl bedenleri ve zihinleriyle emek veren ve bunun gururunu taşıyan emeklilerimiz, yardıma muhtaç hale düşürülmüştür, suiistimal edilmektedir.

2-) 12 milyonluk sayıları, eşleri ile 20 milyonu geçen seçmen nüfusları ile emekliler, seçim malzemesi olarak kullanılmaktadır. Vaatlerin yalan olduğu, seçimden hemen sonra emekliye sırt dönmeleri ile defalarca görülmüştür.

3-) Sonradan yaratılan ve giderek derinleştirilen emekli maaşları arasındaki uçurumun giderilmesini istiyoruz. Tüm emeklileri kapsayan intibak yasasının acilen çıkarılmasını istiyoruz.

4-) Kökü dışarıda programlarla emeklilere de oyun oynanmış, maaşlarımız asgari ücretin, hatta 700-800 liranın altına düşürülmüştür.

Emekli kitlesi olarak haykırıyoruz ki, emekli maaşlarımızın asgari ücretin altına düşürmesine kesinlikle karşıyız. Düzeltilmesini ısrarla ve acil olarak talep ediyoruz.

5-) Maaşı asgari ücretin altında olduğu için çalışmak zorunda kalan emekliden, sosyal destek primi kesilmesine son verilmesini istiyoruz.

6-) Sağlık anayasal haktır. Devlet sadece emeklinin değil, bütün vatandaşların muayene ve tedavisini ücretsiz karşılamak zorundadır. Sağlık primini de yeterince ödediği için emeklilik hakkı kazanmış olandan, ayrıca sağlık kesintisi yapılması kesinlikle kabul edilemez.

7-) Yaşlısını el üstünde tutan Türk toplumu, yaşlısına sahip çıkmayan, aç ve açıkta bırakan, hatta dilendiren toplum haline sürüklenmektedir. Türkiye Cumhuriyetine yakışmayan bu durum düzeltilmeli, yaşlıya destek modelleri ihtiyaca yetecek düzeye hızla çıkarılmalıdır.

😎 Bankalar emekliye, sadece bir defa ve seçim yatırımı olarak promosyon adıyla ödeme yaptılar. Oysa para yatırınca, çekince, bakiyeye bakınca, hatta aynı bankanın şubesine havaleden bile para kesen bankalar, maaşlarımızı çalıştırma karşılığında bir kuruş ödemiyorlar. Her ay asgari 10 milyar TL’mizi çalıştırıp paramızdan para kazanan bankacılık, düzenli olarak bedelini ödemek zorundadır. Bunun adı promosyon olamaz. Hükümet bu yöndeki düzenlemeyi acilen yapmalıdır.

9-) Emeklilik yaşının ortalama ömür ve ekonomik gelişmeye göre yeniden düzenlenmesini ve emeklilik süresi yasa dışı şekilde uzayanların mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz

10-) SGK’nin tasfiye edilmesi amacıyla Batı emperyalizmi tarafından sistemimize dayatılan ve çoğu Batılı emperyalist tekellere ait olan Bireysel Emeklilik Şirketlerine, SGK aleyhine sağlanan imtiyazlara ve vergimizden yapılan parasal desteğe son verilmesini istiyoruz.

11-) Kökü dışarıdaki BES sisteminin değil, kendi milli sistemimiz olan SGK’nın güçlendirilmesini, korunup kollanmasını, ısrarla istiyoruz.

12-) Anayasanın 90. maddesi gereğince ILO mevzuatından doğan sendikalaşma hakkının iç hukuka uyarlanmasını istiyoruz. Anayasal hakkın gereği olarak, emeklilerin de hakkı olan sendikalaşma ve toplusözleşme düzeninin sağlanmasını istiyoruz.

13-) 12 milyonluk emekli kitlesi olarak hatırlatıyoruz ki, seçim kazanmaya yetecek düzeydeki 20 milyonu aşan seçmen kitlemiz, sırtımıza binilmesine son verme kararlılığındadır ve taleplerin dikkatli takipçisi olacaktır. Aksi halde demokratik tepkimizi dile getireceğimiz bilinmelidir.

14-) 1. Emekliler Kurultayı olarak ilan ediyoruz ki, şu sırada Amerikan emperyalizmine ve onun örgütleri olan PKK/PYD ve DEAŞ’a karşı vatanımız için çarpışan kahraman Türk Ordusu’nun yanındayız, kararlılıkla destekliyoruz.

       2. Emekliler Kurultayı olarak ilan ediyoruz ki, ulusal şeker sektörümüzün idamı anlamına gelen, milletimizi kanserojen tatlandırıcılara teslim edecek olan Şeker Fabrikalarının satılmasına kesinlikle karşıyız. Derhal vazgeçilmesini önemle istiyoruz.

Milletimize duyurulur!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir