2014 yılından beri Burdur Belediyesi’nden hiçbir kamu yatırımına engellemede bulunulmamıştır

Burdur Belediye Başkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı bir açıklamada, isim verilmeden 30 Mart 2023 akşamı basınla iftar yemeğinde buluşan İş insanı Baki Varol’un Burdur Belediyesi’ni hedef alan ifadelerine tepki gösterildi. Açıklamada, “tamamen gerçeğe aykırı bir algı yaratılmaya çalışıldığı”, “Burdur Belediyesi yönetiminin el değiştirdiği 2014 yılından bu yana, eğitim veya sağlık tesislerinin yanı sıra, herhangi bir kamu yatırımı ile ilgili talepte bulunulması halinde tarafımızdan hiçbir engellemede bulunulmamış olduğu”, “aksine İlimize bu tür yatırımların yapılmasının teşviki amacıyla Belediye yönetimi tarafından her tür girişimin önü açılmış olduğu” vurgulandı.

“Burdur Belediyesi Basın Bürosundan duyurulur…” duyurulur diye başlayan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Burdur Yerel Basını tarafından yapılan bir haberde, bir iş adamı vatandaşımız, iftar amacıyla bir araya geldiği basın mensuplarına, Burdur Belediyesine karşı açmış olduğu ve halen devam etmekte olan bir davayla ilgili açıklamalarda bulunmuştur.

Bu açıklamada, belediyemizden imar revizyon talebinde bulunduğu ve bu konuyla ilgili  açılan davanın lehine sonuçlandığı şeklinde yanıltıcı bilgi vererek, yerel basında konunun haber olarak paylaşılmasını sağlamıştır.

Anılan iş adamının Belediyemiz aleyhine olarak hakkında basına bilgi verdiği İdare Mahkemesi kararının tam olarak hangi konuda ve hangi idari işleme ilişkin olduğu açıklanmamıştır.

Basın açıklaması yapılan İftar yemeğinde kamuoyuna yeterli ve gerçek bilgi verilmemiş, yapılan bu yanıltıcı açıklamada, “bu vatandaşımız tarafından yapılmak istenen bir yatırımın önü Belediye yönetimimiz tarafından kesilmek istenmiş, ancak bu iş adamı tarafından bu konuda Belediyeye karşı bir dava kazanılmış” gibi tamamen gerçeğe aykırı bir algı yaratılmaya çalışılmıştır.

Bu iddianın aksine, bugüne kadar Burdur Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne yönelik herhangi bir eğitim tesisi ve sağlık alanı yapılması amacıyla plan değişikliği talebi yapılmamıştır. Dolayısıyla Belediyemize İlimizde bu amaçla yapılacak bir yatırım için hiçbir başvuru veya talep söz konusu olmadığından, mevcut olmayan bir talebin reddedilmek suretiyle yatırımın engellendiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; bu vatandaşımızla Belediye arasında hâlihazırda görülmekte olan ve henüz karara bağlanarak kesinleşmemiş bir dava bulunmakla birlikte, bu davanın konusu, hiçbir şekilde yapılan açıklamada belirtilen konuya ilişkin değildir.

Diğer yandan, aynı vatandaşımız daha önce de 03.10.2012 tarih ve 2012/123 sayılı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı revizyonunun iptali için açmış olduğu davayı kaybetmiştir. Burdur Belediyesi Meclisi tarafından ise İdare Mahkemesinin imar revizyonuna ilişkin kararı ivedilikle yerine getirilmiş bulunmaktadır.

Tekrar ve önemle hatırlatmak isteriz ki; Burdur Belediyesi yönetiminin el değiştirdiği 2014 yılından bu yana, Eğitim veya sağlık tesislerinin yanı sıra, herhangi bir kamu yatırımı ile ilgili talepte bulunulması halinde tarafımızdan hiçbir engellemede bulunulmamış, aksine İlimize bu tür yatırımların yapılmasının teşviki amacıyla Belediye yönetimi tarafından her tür girişimin önü açılmıştır.

Halihazırda İlimizde Özel bir okul faaliyet göstermektedir. İhtiyaç olduğu düşünülerek yeni bir özel okul açılabilmesi için yer talebinde bulunan yurttaşlara da plan değişikliği yapılarak ihale yolu ile yer satışına çıkılmıştır. Ancak Burdur Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne ikinci bir özel okul yapılması için herhangi bir talep ve başvuru olmamıştır.

Açıklamada bulunan iş adamına ilişkin işlem, bu alanda ticari alanlarla birlikte yapılmak istenen bir konut projesine ilişkindir. Dolayısıyla dava konusu alanla ilgili herhangi bir vatandaşımız tarafından Burdur Belediyesine bir sağlık tesisi ya da herhangi bir eğitim tesisi başvurusu yapılmamıştır.

Sayın iş adamına Hodri Meydan diyoruz.

Burdur Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüze Eğitim tesisi ve Sağlık tesisi yapmak üzere başvuruda bulunduğunuza dair herhangi bir evrak ve doküman var ise kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyoruz.

Basın yoluyla kamuoyunu yanlış bilgilendirmenize esas olan böyle bir başvurunuzun gerçekte bulunmadığı sabit olur ise; en kısa zamanda Eğitim tesisi ve Sağlık tesisi projenizi yaparak, plan değişikliği için Burdur Belediyesine başvuru yapmaya sizi davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.