23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz

Çocukların idari koltuklara oturması ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu’ndaki programla sürdü

Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açılarak Cumhuriyet’in kurulduğu ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarih olan, 23 Nisan 1924’te Atatürk’ün ‘bayram’ olarak kutlanmasına karar verdiği ve 23 Nisan 1929’da çocuklara armağan ettiği, 1979’da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız, ortalama her yıl 40’ın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocuklarının katıldığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ülkede ve ilde milli birlik ve beraberlik özlem ve coşkusuyla kutlandı.

Çocuk Valisi, her mahalleye kütüphane ve spor tesisi yapılmasını emretti

1’nci Dönem Kayseri Milletvekili Atıf Tüzün’ün ifadeleriyle, “Meclis’in açıldığı günlerdi… Memleket her şeyden mahrum, yiyecek yok, top yok, tüfek yok. İç isyanlar ortalığı kasıp kavuruyor. Ben ve bazı arkadaşlar, bir heyet halinde, iç isyanlara karşı Milli Müdafaa Vekili Fevzi Çakmak’tan silah istedik. ‘Bende ancak 6 mavzer, 100 fişek var. Bununla nereyi müdafaa edeceksiniz?’ cevabını verdiğini hatırlıyorum. Atatürk, böyle başladı büyük mücadeleye. Atatürk Ankara’ya geldiğinde bakkala borçlandı ve bir gün borcunu ödeyemez oldu. Bakkal ‘para alamayacağım’ diye bir şey vermeye cesaret edemiyordu. Ankaralı Hoca Müftü Efendi, ahaliden bin lira toplayıp verdi. Bu hareket Atatürk’ün o kadar hoşuna gitti ki, her bayram Müftü Efendiyi ziyaret ederdi. (…) İstanbul’la muhabereyi kestik. Anadolu’da yeni bir hükümet kuruldu. Bu fiilen Cumhuriyet’ti, Cumhuriyet’in ilanı isim koymadan ibaretti. İç savaş yüzünden, Atatürk dört yıl Cumhuriyet kelimesini telaffuz edemedi.” (Cumhuriyet gazetesinden Şükran Soner’in 1969 yılında TBMM’nin 50’nci yıl vesilesiyle hazırladığı yazı dizisinden… / Ercan Dolapçı/ Ulusal Kanal)

Çocuk Başkan, okullara Atatürk kitapları dağıtılmasını emretti

İşte böylesi şartlarda kurulan, Bağımsızlık Savaşımızı yöneten Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 99’ncu yıldönümü kutlamaları her yerde ve Burdur’da coşkuyla gerçekleştirildi.

İlkönce Burdur, Belediye Başkanlığı ve Valilik koltuğuna oturan çocuk Vali ve Belediye Başkanınca birkaç dakikalığına çocuklarca yönetildi.

Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni yapıldı.

Şehitlere saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Ardından kutlama, TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu’ndaki etkinliklerle devam etti.

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir