2’nci OSB’de yatırımlar başladı

2’nci Organize Sanayi Bölgesi ile Pancar Kooperatifi Yem fabrikası İçin Arazi Sözleşmesi

İlimiz için önemli bir yatırıma start verildi. 2’nci Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi (Burdur PANKO) arasında arazi sözleşmesi imzalandı.

Burdur SS Pancar Kooperatifi, Yem Fabrikası İçin 2’nci OSB’de arsa tahsis sözleşmesi imzaladı. Burdur İkinci Organize Sanayi Bölgesi (2.OSB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Keyik ve SS Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz arasında, “2’nci OSB Arsa Tahsis Sözleşmesi” imzalandı.

2’nci OSB’de 27 dönümlük yem fabrikası arsa tahsisinin, gelişen Burdur hayvancılığı için büyük önemi haiz olduğu ve dolayısıyla yem üretiminin, Burdur ekonomisine katkılarının büyük olacağı vurgulandı.

BUTSO Başkanı ve 2’nci OSB Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Keyik toplantıda, yaptığı konuşmada, “Pancar Kooperatifi, 2’nci OSB’den, yaklaşık 26 bin 819 metrekare yer talebinde bulundu. Biz 2. OSB Yönetim Kurulu olarak bu talebi değerlendirerek, olum yönde karar verdik. Bu törenle de ‘yer tahsis sözleşmesini’ imzalamak üzere bir araya geldik. Bilindiği gibi, 2’nci OSB’de 25 adet parselimiz var. Bunların en küçüğü 10 bin m2 ve en büyüğü ise 70 bin m2’dir. Bu talebi yerine getirerek, 13. tahsisimizi gerçekleştiriyoruz. Kalan 12 parselimizi ise bir yıl içerisinde tahsis etmeyi planlıyoruz. Çünkü çevremizde bulunan Isparta, Antalya, Burdur 1. ve Bucak Organize Sanayi Bölgeleri, arsa tahsislerini tamamladı. Yine bilindiği gibi, 3. Teşvik Bölgesindeyiz ve OSB’mizde yatırım yapanlar 4. Teşvik avantajlarından yararlanacaklar. Bu bakımdan, ulusal ve istihdam ağırlıklı firmaları da bekliyoruz. 2. OSB’mizin alt yapı çalışmaları olarak kanalizasyon, su, yol bitti. Elektrik işi de bitmek üzere ve doğal gaz ihalesi ve tesisini de önümüzdeki üç ay içerisinde bitireceğimizi düşünüyorum; yani yılsonuna kadar 2. OSB’nin hiçbir sorunu kalmayacak” dedi.

Arsa tahsisi protokol imza töreninde bir açıklama yapan SS Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz, Olağan Genel Kurul toplantısından önce söz verdikleri yatırımlardan birincisinin Burdur 2. OSB’de 27 dönümlük arsa üzerine yem fabrikası kurulması olduğunu belirterek, “seçimden önce verdiğimiz sözleri bir, bir yerine getirmeye başladık. İlk olarak, bölgemizin büyük bir kısmı hayvancılıkla uğraştığı için, uygun şartlarda yem girdisi sağlamak üzere, biraz önce protokol imzalayarak satın aldığımız arsa üzerine, günlük en az 100-150 ton kapasiteli yem fabrikası kuracağız. Bu yatırımızı da yaklaşık 1-2 sene zarfında bitireceğiz” dedi.

Başkan Eroğuz, “öncelikli yatırımlarımızdan bir diğeri de küspe paketleme işi. Küspe paketleme işinden önce kısaca paketlemenin faydalarından bahsedeyim. Paketlemenin en büyük özelliği, ürünün uzun süreli tazeliğini ve besin değerini koruyarak herhangi bir bozulma göstermemesidir. Ayrıca, çevreye verdiği yoğun kokuyu engellemektedir. Ortaklarımız ise açıkta aldıkları küspeleri, evlerinin önüne kazdığı hijyenik olmayan kuyularda muhafaza etmekte ve uzun süreli kullanım imkanı kalmamaktadır. Bu durum hayvan sağlığına ve hayvandan alacağı verime negatif yönde bire bir etkilidir. Bu yatırım için Şeker Fabrikaları yetkililerince ön görüşme yaptık. Bir kaç ay içinde sonuçlandırılmasına müteakip ham pancarın fabrikaca işlendikten sonra kalan yaş pancar posası kooperatifimizce 700-1000-1200 kg olarak paketlenecek ve ihtiyacı olan çiftçilerimize uygun fiyatlarla satışı gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir