5’nci Altın Elbiseli İnsan yine Kazakistan’da bulundu

Kazakistan’ın Aktepe bölgesinde yeni bir “Altın Elbiseli Adam” bulundu. Aktepe Valisi Ondasın Orazalin, yeni bir Altın Elbiseli Adam’ın İskit Kağanının kurganında bulunduğunu duyurdu.

Banu Nagashbek’in bilimdili.com’daki haberine göre, tarihin derinliklerinde kaybolan engin ve zengin bir geçmişi olan Türklerin insanlık tarihinin ilk uygarlıklarını yaratan kavim olduğu gerçeğini ortaya koyan Altın Elbiseli insanlar serisinin beşincisi Kazakistan’ın Aktepe mevkisinde bulundu.

Ağustos ayında başlayan arkeolojik kazılarda bulunan toplam 15 mezarın bu yıl açılan 4 mezardan biri olan ve MÖ 5’nci yüzyıla kadar uzanan İskit Kağanının kurganında 5 metre derinlikte 70 cm çapında yeni bir Altın Elbiseli Adam bulundu. İskit Kağanının mezarında bulunan kemer, zırh ve çeşitli ürünlerin altın kaplama olduğu belirtiliyor.  

Kazakistan’da ilk “Altın Elbiseli Adam” 1970 yılında Esik Ovası‘nda, ikinci Altın Elbiseli Adam ise Atırav bölgesi, Araltöbe Ovası‘nda, üçüncüsü Doğu Kazakistan, Şilik Ovası‘nda, Batı Kazakistan bölgesinde Taksay Ovası‘nda da “Altın Kadın” bulunmuştu.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.