6. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi Başladı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen 6. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi başladı.

2-5 Mart tarihleri arasında yapılacak kongrenin açılış töreni Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Kongre açılış törenine MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ömer Tekşen ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Murat Erk, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını kongre başkanı Doç. Dr. Mümin Polat yaptı. Doç. Dr. Polat konuşmasında, “Kongremiz bu yıl 6. yılında. Bu 6 yılda 5 ayrı kıtadan 40’dan fazla ülkeden yaklaşık 5 bin araştırmacıya ev sahipliği yaptık. Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi bu özelliğiyle uluslararası kongre olma niteliğini her yıl çok güçlü bir şekilde karşılamaktadır. Ayrıca kongremiz bu yıl üst üste 3. kez TÜBİTAK BİDEB desteği ile düzenlenmektedir. Kongremizde bu yıl yine; Avrupa Birliği, TÜBİTAK ve BAP destekli projelerden üretilen akademik çalışmalar ile yüksek lisans ve doktora tezlerinden üretilen çalışmalar, ortak çalışma grupları tarafından ortaya konan çok merkezli çalışmalar ağırlıkta olmak üzere çok kaliteli bildiriler sunulacaktır. Ülkemizin ve dünyanın güzide üniversitelerinden katılım sağlayarak bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşan; böylesi kaliteli çalışmalarla bilim dünyasına ve literatüre katkı sunan kıymetli katılımcılarımıza şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar da yaptığı konuşmada sağlıkta teknolojinin önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Acar konuşmasında şunları söyledi: “Toplumsal yaşamı doğrudan etkileyen hastalıklar, salgınlar meydana geldi. Bunlar bireysel çabalarla önüne geçilmesi mümkün olmayan süreçlerdi. Bu nedenle kamu sağlığı politikalarının sürekliliği önem arz etmektedir. Günümüzde refah hizmetleri kapsamında sağlık sistemlerinin performans olarak çeşitli farklılıklar gösterdiğini de görebilmekteyiz. Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlıyor: sağlık sadece hastalığın veya sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir. Sosyal bilimciler olarak bizlerde kişi kendisinden beklenen sosyal rolü yapamadığı zaman hasta sayılır şeklinde tanımlamaktayız. Bu bağlamda sağlığın sadece kişisel bir olgu olmadığını, toplumsal yönünün de bulunduğunu ve hastalığın hiçbir zaman sadece hastalanan kişinin sorumluluğu olmadığını ve sağlığın doğuştan gelen bir hak olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden sağlık hizmeti verenlerin de eşitlik, adalet, hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde ülkedeki her kesimden insana bu hizmet vermeleri gerekmektedir.”

Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç da bir konuşma yaptı. Dr. Kılınç, “Kongrenin 6. sı düzenleniyor ama bizler ilk doğuşuna şahit olduk. O gelişimini gördük ve buna şahit olmanın ayrı bir heyecanı, mutluluğu var. Akademide heyecan ve merak önemlidir. Ancak bir dönem sonra kendiliğinden kaybolur gider ama bu kongre her yıl güçlenerek devam ediyor. Her yıl daha güçlü ve daha verimli bir şekilde devam ediyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kongre oturumlarına geçildi. 3 gün sürecek kongre kapsamında 27 yüz yüze oturumda 260 sözlü bildiri, 36 uzaktan oturumda 390 sözlü bildiri ve poster bildiri olmak üzere toplamda 650 bilimsel çalışma sunulacak.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.