80 milyonluk büyük ikramiye yarım ton ağırlığında

Milli Piyango İdaresi’nin (MPİ) yılbaşı özel çekilişinin 80 milyon liralık büyük ikramiyesi, yılbaşı gecesi çekilişte isabet edecek talihliye ödenmek üzere MPİ’nin anlaşmalı olduğu VakıfBank şubesinde hazırlandı. İkramiye, basına gösterilerek kamuoyu ile paylaşıldı.

İkramiyenin 200 liralık banknotlar halinde 400 tane balyadan (binlikten) oluştuğunu belirten Aydınlık Gazetesi AA’na dayandırdığı haberine göre, banknotların toplam ağırlığı 500 kg oldu.

Yetkililerin ifadesine göre, 80 milyon liralık ikramiye, 3 kişi tarafından günde 8 saat çalışılarak 8 günde sayılıp balyalandı.

MPİ’nin hesaplamalarına göre, 80 milyon liralık ikramiyeyle 250 bin liralık 320 adet araç satın alınabiliyor.

Talihli, ikramiyeyle 500 bin liralık 160 daire ya da 1880 liralık 42 bin 550 adet Cumhuriyet altını da alabilecek.

Bu paranın vadeli hesapta değerlendirilmesi halinde, aylık 600 bin lira faiz geliri elde edilebilecek.

BİLETLERİN YÜZDE 80’İ SATILDI

MPİ Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murtaza Çakır yaptığı değerlendirmede, bilet satışlarının geçen yılla aynı düzeyde olduğunu belirterek, “Ankara depolarındaki biletlerin tamamı tükendi. Seyyar bayiler, şubeler ve sayısal terminallerde biletler mevcut, oradan satışlar devam ediyor. Şu an için biletlerin satış oranında yüzde 80’leri buldu. Yılbaşında son günlerde satışlar oluyor” dedi.

İnternet üzerinden yapılan satışlarda, 1’lik, 10’luk, 100’lük biletlerden hisse satın alınabileceğine işaret eden Çakır, bu yeni uygulamaya da rağbetin yüksek olduğunu ancak asıl satışın geleneksel olarak seyyar bayiler üzerinden yapıldığını ifade etti.

Çakır, geçen yıla ilişkin 70 milyon liralık büyük ikramiyede zaman aşımı süresine 6 gün kaldığına dikkati çekerek, “6 gün içinde biletini ibraz etmezse bu para idareye gelir kaydedilecek. Daha sonra bu para Hazineye devredilecek” diye konuştu.

Milli Piyangoyla ilgili geçmiş gelişmeler (Piyango, Milli Piyango’ya vurmuştu!)

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir