81 İlde devasa operasyon

Çoğu Öğretmen Bin 120 Kişi Gözaltına Alındı; Burdur’da da 5 Kişi Gözaltında

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ’nün) emniyet teşkilatındaki emniyet müdürleri ve polislerden sorumlu “mahrem imam” yapılanmasına yönelik 81 ilde operasyon düzenlendi. Gözaltı kararı alınan 3 bin 224 şüpheliden bin 120’si yakalandı. Tüm yurttaki eş zamanlı baskınlarda 8 bin 500 polis görev yaptı. Operasyonlar ara vermeden devam edecek. Hedefteki gözaltı sayısı ise 7 bin olarak ifade ediliyor.

Düğmeye basıldı; dün ülke çapında 81 ilde eşzamanlı operasyon başlatıldı. Amerikancı terör ve casusluk örgütü FETÖ’nün emniyet müdürleri ve polislerden sorumlu “mahrem imam” şeklinde anılan ve sayıları 4 bin 672 kişi olarak belirtilen yapılanmaya yönelik 81 ilde operasyon düzenlendi. Gözaltı kararı alınan 3 bin 224 şüpheliden bin 120’si yakalandı. Bin 448’inin ise zaten FETÖ’den tutuklu bulunduğu belirlendi. Tüm yurttaki eş zamanlı baskınlarda 8 bin 500 polis görev yaptı. Operasyonlar ara vermeden devam edecek. Hedefteki gözaltı sayısı ise 7 bin olarak ifade ediliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hedefindeki yapılanmayı “emniyetimize sızmış mahrem imamlar” olarak tanımladı.

OLAY, HUMINT PROGRAMININ SAPTANMASIYLA ORTAYA ÇIKTI

Olayın gelişimi ise, FETÖ soruşturmasında örgütün emniyetteki gizli arşivinin ele geçirilmesi ve kripto örgüt üyelerinin saptanmasıyla başladı. Bilgilere, MİT’in yürüttüğü, sahadaki bir insandan elde edilen istihbarat şeklinde tanımlanan “HUMINT” programı sayesinde ulaşıldı. Çalışmalar ilk aşamada 4 bin 672 kişi hakkında başlatıldı. Ancak operasyonların ara vermeden süreceği ve hedefteki gözaltına alınacak isim sayısının 7 bini bulabileceği belirtiliyor.

RAKAMIN EN YÜĞKSEK OLDUĞU İL İSTANBUL: 580 ZANLI

Öte yandan şüpheli sayısının en yüksek olduğu il 580 zanlı hakkında çıkarılan gözaltı kararıyla İstanbul oldu. Mega kentte 172 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Posta gazetesindeki bir habere göre, firari emniyet müdürü Hüseyin Arıoğlu, Aksaray’da örgütün mahrem imamı olduğu öne sürülen Ahmet Koçak’ın evine düzenlenen baskında yakalandı.

BURDUR’DA DA 5 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Burdur Emniyeti’nin yaptığı yazılı açıklamaya göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/ PDY silahlı terör örgütü tarafından “emniyet mahrem” yapılanması içerisinde görev aldığı tespit edilen şüphelilere yönelik 26 Nisan 2017 günü eş zamanlı olarak il merkezi ve ilçelerimizde düzenlenen operasyonda 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.