AB çiftçisiyle bizim çiftçimiz rekabet edemez

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar’dan,

karkas et, canlı hayvan, buğday, arpa ve mısırda

gümrük vergilerinin düşürülmesini öngören

Bakanlar Kurulu kararı değerlendirmesi

Hükümet, muhtemel erken seçim kaygıları sebebiyle tarım ve hayvancılık ürünlerindeki durmadan artan fiyat artışlarını frenlemek amacıyla gene daha önce denenmiş ancak faydadan çok zarar getirmiş olan yöntemi, yani ithalata başvurdu. Üretici örgütlerini ve kamuoyunu ayağa kaldıran hayvancılık ve tarım ürünlerindeki gümrük duvarlarında yüzde 100’lerden fazla indirime giden Ekonomi Bakanlığı, büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergisi oranını yüzde 100’den yüzde 26’ya indirirken, karkas et ithalatında da yüzde 40’a düşürdü. Tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de üreticiler arasında ve üretici örgütlerinde infiale varan eleştiriler yapıldı. Bu kapsamda Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, tarım ürünlerinde yüzde 130 olan gümrük vergilerinin aniden yüzde 25-40 arasına düşürülmesine sert tepki gösterdi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, KıvılcımHaber’e konuştu; karkas et, canlı hayvan, buğday, arpa ve mısırda gümrük vergilerinin düşürülmesini öngören Bakanlar Kurulu kararını değerlendirdi.

GELECEK YIL, HUBUBAT EKİMİ DİBE VURACAKTIR

Tarım ürünlerinde yüzde 130 olan gümrük vergisi yüzde 25-40 arası bir orana düşürüldü. Bunun sonucunun esas olarak gelecek yıl alınacağının, buğday ekiminde büyük düşüş yaşanacağının altını çizdi.

“CUMHURİYET TARİHİNDE

GÖRÜLMEMİŞ VE BIÇAĞIN KEMİĞE DAYANDIĞI KARAR”

“Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir karar”, “bıçağın kemiğe dayandığı bir karar” şeklinde yorumlanan, TZOB Genel Başkanı Bayraktar tarafından “enflasyonla mücadele gerekçesiyle alınan (…) ancak üreticileri olumsuz etkileyeceği”ni belirttiği kırmızı et ve hububatta gümrük vergilerinin indirilmesini değerlendiren Başar, Türk çiftçisinin Avrupa çiftçisiyle rekabet edemeyeceğini, AB’de destekleme oranlarının çok yüksek olduğunu vurguladı.

BAŞKAN BAŞAR, KARAR ÇIKMADAN

17 GÜN ÖNCE YANLIŞ BİR KARAR OLARAK DEĞERLENDİRMİŞTİ

TZOB Genel Başkanı Bayraktar’ın, “bu gümrüklerle ithalat yapılması durumunda sektörün batacağı”, “üretimin sürdürülemez hale geleceği”, bu uygulamanın geçmişte yaşandığını, “2010 yılında yapılan ithalat sonucu bugüne kadar Türkiye’ye 5 milyara patladığı”nı, “Türkiye’nin hayvan ithalatına bu kadar döviz ödeyecek denli zengin bir ülke olmadığı”nı vurguladığı bu durumu Yılmaz Başar da aslında 17 gün önce görmüş ve sosyal medya hesabında değinmişti.

Başkan Başar 17 Haziran tarihli Facebook hesabında bu ithalat konusuna şöyle değinmişti.

ET VE SÜT FİYATLARINI

DÜŞÜRECEK, ÜRETİMİ GERİLETECEK YANLIŞ BİR HAMLE

“Başkan Başar, 17 Haziran’da sosyal paylaşım hesabından yaptığı paylaşımda, Ekonomi Bakanlığının hayvan ürünleri ithalatındaki yüzde 130’luk vergiyi yüzde 110’a çekmesinin yanlış bir hamle olduğunu belirtmişti. Bunun iki sonucu olacağını ileri sürmüştü. İlkinin, et ve süt fiyatlarının geri gelmesine neden olacağıydı. Diğeri ise ucuz et ve süt firmalara daha cazip geleceği için ülke içi üretimin gerilemesine sebep olacağıydı. Başer, o zaman öneri olarak sadece yem hammaddelerinde yüzde 45’lik bir indirim yapılmasını talep etmişti. Gerekçe olarak da böyle bir indirimin üretimi artıracağı ve maliyeti düşüreceği ve kendi kendine yeter hale geleceği gerçeğiydi.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir