ABD bölge halkını Rusya ve Türkiye’ye karşı kışkırtıyor

Türkiye’de bir yandan yeni tip koronavirüs (kovid19) salgınıyla mücadele ve salgın sonrası hesaplar yapılırken diğer yandan da ülkenin uluslararası ilişkilerini derinden etkileyen Libya ve Suriye’deki gelişmeler hızlanıyor. Aydınlık Gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik Ulusal Kanal’da Yeşim Eryılmaz’ın sunduğu Gün Ortası programına konuk olarak, 3 konu hakkında görüşlerini açıkladı.

Kovid19 salgını sonrası normalleşme süreci hakkında değerlendirmelerde bulunan Özçelik, normalleşme konusunda devletin Bilim Kurulu’yla birlikte bir takım planlar yaptığını, mevcut durumda en önemli sorunun bir ayı aşkın süredir devam eden karantina süreci olduğunu vurgulayarak, “toplumun geniş bir kesiminin istihdam edildiği merkezler koronavirüs nedeniyle kapatıldı. Bu nedenle şu anda milyonlarla ifade edilen işsizler ortaya çıktı. Bu konuda devletin belirlediği destekler yeterli değildir. Bu insanlarda bir gelecek sıkıntısı gündeme geldi. Devlet koronavirüs ile mücadeleyi riske atmayacak şekilde üretimi de sürdürecek formüller üzerine çalışıyor” dedi.

Özçelik, ekonomik sorunlarla ilgili olarak,  içi piyasanın ciddi şekilde ve uluslararası piyasanın da belirli ölçüde daraldığını vurgulayarak, “bu nedenle ihracat pazarlarımızda ciddi bir durgunluğun olduğu”nu,  “petrol fiyatlarında da ciddi düşüşlerin yaşandığı”nı belirtti ve  “petrole ödediğimiz paranın yüzde 80’i vergilerle devletin kasasına giriyordu. Şimdi evde kalmamız nedeniyle petrol tüketimimiz de düştü. Bu beraberinde vergilerde de düşüşü getiriyor. Birçok ülkede bütçe açıklarının ortaya çıkacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu. “İkinci olarak başta otomotiv olmak üzere birçok sektör üretime yeniden başladı. Şu an tam kapasite olmasa da yarım kapasite olarak çalışacaklardır” diyen Özçelik, “sanayicilerin devletten talebi stokları desteklemesi yönündedir. Sanayide önemli olan özellikle Türkiye için stratejik alanlarda üretimin devam etmesidir. Buralarda tedarik zincirinde kopmalar yaşanırsa ciddi sıkıntılarla karşılaşırız. Yan sanayinin de ayakta kalması gerekiyor. 50 bin lira 100 bin lira kredi vermek son derece yanlıştır. Çünkü o paralar sanayicinin derdine derman olamıyor. Kredi miktarlarının büyümesi gerekiyor” önerisinde bulundu.

Libya ve Suriye’deki son durumu da değerlendiren Özçelik, “Libya’da Hafter’in kendini devlet başkanı ilan etmesinin bir anlam taşımadığı”nı, “Rusya da dâhil bölgede ağırlığı olan ülkeler”in “bu karara itiraz ettiği”ni belirtti. “Hafter’in güç kazanmasının en önemli nedeni Trablus’taki gruplar arasında koordinasyonun sağlanamamasıydı. Türkiye’nin oraya gönderdiği ekiplerin asli görevi gruplar arası koordinasyonu sağlamaktı” diyen Özçelik, “bir başka nokta ise Hafter’in hava hâkimiyetini kırmaktı. Türkiye’den Libya’ya ciddi hava savunma sistemleri gönderildi. Şu an da Hafter tarafının hava hâkimiyeti önemli ölçüde kırıldı ve Hafter zor durumda kaldı. Bu durum ise Hafter’in tabanında rahatsızlıklara yol açtı. Hafter bu ilan ile birlikte zor durumunu gizlemeye çalışıyor. Ayrıca Rusya ve Türkiye Libya’da da iş birliği yapıyor. Ortak bazı merkezler oluşturdular. Trablus yönetiminin önümüzdeki günlerde daha da fazla güç kazanacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Özçelik, “Suriye’de ise ABD bildiğimiz yöntemlerini uyguluyor. Bölgede Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşma sonrası bir sükûnet oluşmuştu. ABD HTŞ üzerinden M4 karayoluna saldırılar düzenliyor ve bölge halkını Türkiye ve Rusya’ya karşı kışkırtıyor. Bunlar kaçınılmaz olarak HTŞ üzerine bir operasyon yapılmasını zorunlu kılıyor. Rusya, Suriye ve Türkiye eşgüdüm içerisinde hareket ederek buradaki silahlı grupların etkisini kıracaktır. Aynı durum Fırat’ın doğusunda da geçerlidir. Sürecin bu noktadan ilerleyeceğini sanıyorum” değerlendirmelerinde bulundu.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir