“ABD, Ülkü Ocakları üzerinden bağımsızlığımızı hedef alıyor”

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, ABD Temsilciler Meclisi’nin Ülkü Ocakları aleyhine kabul ettiği tasarıya sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi. Bursalı, “ABD, Ülkü Ocakları üzerinden bağımsızlığımızı ve Türk milliyetçiliğini hedef almaktadır” dedi.

25 Eylül’de Demokrat Nevada Vekili Dina Titus tarafından 2022 Savunma Bütçe tasarısına (NDAA) eklenen bir madde, Dışişleri Bakanlığının “Ülkü Ocaklarının yabancı bir terör örgütü olma kriterlerini karşılayıp karşılamadığının” araştırılmasının öngörüyor. Ve ardından ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları’nın araştırılmasına ilişkin maddeyi onayladı.

Bu karar Türkiye’ye bomba gibi düştü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ABD Temsilciler Meclisi’nin Ülkü Ocakları aleyhine kabul ettiği tasarıyla ilgili, “Yasa’nın nihai metni henüz ortaya çıkmamış ve onaylanmamış olmakla birlikte, asılsız ithamlar içeren ve ABD ile aramızdaki köklü müttefiklik ilişkisine yakışmayan böyle bir talebin ABD Kongresi’nin bir kanadında kabul görmüş olması dahi son derece üzüntü ve endişe vericidir” dedi.

Devlet Bahçeli de sert tepki gösterdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Temsilciler Meclisi’nin Ülkü Ocakları aleyhine kabul ettiği tasarıyla ilgili, “Tasarının kabulü yalnızca skandal, yalnızca skolastik bir karar değil aynı şekilde Türkiye’ye karşı takip edilen düşmanca politikaların da bir parçasıdır. Milliyetçi-ülkücü hareket önerge sahibiyle birlikte kararı ve oy verenleri lanetlemektedir” dedi.

Bahçeli, “Türkiye, ABD’nin 51’inci eyaleti değildir, sömürgesi değildir, uydulaşmış ve iradesi çalınmış bir ülke olarak da görülmesi söz konusu bile olamayacaktır” diye konuştu.

Bahçeli, “Suriye ve Irak’ın kuzeyinde yaşanan zincirleme rezaletler, PKK/YPG/PYD’ye göz göre göre verilen mali, mühimmat, silah ve askeri destekler bunun en açık ispatı niteliğindedir. ABD yönetimi bir yanda suç işlerken, diğer yanda insanlık vicdanına ve uluslararası hukuka tamamıyla kast eden bir ilkelliğin ve iradesizliğin pençesindedir” ifadelerini kullandı.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, 2022 ABD Ulusal Savunma Yetki Yasası’nın Temsilciler Meclisi’nde onaylanan metninde, ‘Bozkurtlar/Ülkü Ocakları’nın bir terör örgütü olup olmadığı hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından rapor hazırlanmasını öngören bir maddenin de yer almasına sert tepki gösterdi.

“ÜLKÜ OCAKLARI, TERÖRİST DEĞİL, VATANSEVER BİR KURULUŞTUR”

Bursalı Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, “Ülkü Ocakları Terörist değil, Vatansever bir Gençlik Kurumudur!” diyen Bursalı, paylaşımında “ABD, Ülkü Ocakları üzerinden Bağımsızlığımızı ve Türk Milliyetçiliğini hedef almaktadır. Türk Milleti ve Türk gençliği ABD emperyalizmine karşı aşılıdır, sırtı yere gelmez” ifadelerini kullandı.

‘BU GİRİŞİM ABD EMPERYALİZMİNİN TAVRIDIR’

Temsilciler Meclisi’nde onaylanan metindeki ifadelerin ABD emperyalizminin tavrı olduğunu belirten Bursalı, “Bu girişim, Ermeni lobilerinin etkisi ya da FETÖ mensuplarının marifeti değil, doğrudan ABD emperyalizminin tavrıdır. Ermeni lobileri ya da FETÖ, ABD’yi yönetemez. Onlar, ABD’nin aleti konumundadır. Bu gerçeği görmezden gelmek, esas düşmanı ve tehdidi gözden kaçırmak olur” dedi.

Aşağıdaki haberler de ilginizi çekebilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir