AB’de Koronavirüs çatırtıları

Atlantikçilerin kutsadıkları ve göklere çıkardıkları neoliberal politikalar, özel çıkar ve kar sistemi Avrupa Birliği (AB), yeni tip Koronavirüs (Kovid19) karşısında birliğini sağlama ve sürdürme kabiliyetini tamamen kaybederek, daha önce girdiği dağılma sürecinde ivmelenmeyle karşı karşıya. Kovid19 karşısında yalnız bırakılan İtalya eski Başbakanı ve Anamuhalefet Partisi lideri Matteo Salvini “AB’den nefret ediyor ve tiksiniyorum. Birlikten ziyade, yılanlar ve çakallar mağarası. Önce virüsü yeneceğiz, sonra dönüp AB’yi düşüneceğiz. Gerekirse teşekkür etmeden ayrılacağız” ifadelerini kullandı” dedi.

24 bin 082 kişinin hayatını kaybettiği, 533 bin 416 kişinin enfekte olduğu tüm dünyada insanlık yeni tip Koronavirüs (Kovid19) karşısında kıvranıyor.

En çok ölü sayısı olan 8 bin 215 kişiyle cenaze törenlerinin bile yasaklandığı ve Atlantik ortaklarınca yalnız bırakılan, imdadına Çin, Rusya ve Küba’nın koştuğu İtalya ise Kovid19 karşısında çaresiz.

İtalyanlar neoliberal yalnızlığın pençesinde eski değer yargılarını yırtıp atmaya başladı.

İtalya, Avrupa Birliği (AB’ye) ateş püskürüyor.

İtalya eski Başbakanı ve Anamuhalefet Partisi lideri Matteo Salvini Twitter hesabından yaptığı paylaşımla İtalyan halkının duygu ve düşüncelerine tercüman oldu.

Salvini, “AB’den nefret ediyor ve tiksiniyorum. Birlikten ziyade, yılanlar ve çakallar mağarası. Önce virüsü yeneceğiz, sonra dönüp AB’yi düşüneceğiz. Gerekirse teşekkür etmeden ayrılacağız” ifadelerini kullandı” dedi.

Koronavirüs gerçekleri

Maltepe Üniversitesi (İstanbul) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Hocası Prof. Dr. Hasan Ünal AB’nin Koronavirüs karşısındaki konumunu değerlendirerek, “AB’nin ilk kurucu (Altılar Avrupa’sı) ülkelerinden biri olan İtalya’nın AB ortakları tarafından yalnız bırakılmasının mutlaka önemli siyasal sonuçları olacaktır. Aynı şeyler İspanya için de geçerli” dedi.

“Bu açıklamalar toplumsal tepkiye dönüşürse İtalya AB’yi dağıtabilir çünkü Avrupa bütünleşmesin öncülerinden biri. Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (1950-52) ve Avrupa Ekonomik Topluluğu ile Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu’nun altı kurucu üyesinden biri. Yani temel direklerden…”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir