Açlık patladı; 100 yıl sonra verem de hortladı

Ekonomik krizin, hayat pahalılığı ve fakirliği zirve yaptığı, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırının) 2 bin 106 lira 89 kuruşa yükseldiği ülkede bilumum kötülüklerle açlığa ve yetersiz beslenmeye bağlı hastalıklar da doğal olarak yükselecektir. Bu kapsamda ilimizde eğitim veren Suna Uzal Ortaokulu’nda okuyan bir Afgan mültecisi öğrenciye konan verem teşhisi basına sızınca Burdur Valiliği zorunlu açıklama yaptı. Gerçeği kamuoyu ile paylaştı.

Valiliğin açıklamasında, öğrenciye Burdur devlet Hastanesinde 19 Nisan’da tüberküloz (verem) şüphesiyle yönlendirildiği Verem Savaş Biriminde yapılan tahlil sonucu verem teşhisi konduğu ve tedavisinin başladığı belirtiliyor.

Açıklamada şunlar söylendi:

“Verem Savaş Birimince hastanın öğrenim gördüğü Ortaokulda ve 25.04.2019 tarihinde nakil geldiği Ortaokulda temaslı muayenesi yapılmıştır. Her iki okulda da temas taramasıyla ilgili bütün aileler konu hakkında bilgilendirilmiştir.”

“Her iki okuldan toplam 32 öğrenci akciğer grafisi ve diğer tetkikler uygulanarak taranmış ve tarama sonucunda hiçbir öğrencide hastalık bulgusuna rastlanılmamıştır. Aktif hastayla temaslı olmaları ve yaşları göz önüne alınarak korunma amaçlı ilaç kullanmaları gerektiği bilgisi ailelere verilmiştir.

Ayrıca, tedaviye başlandıktan 2/-3 hafta sonra bulaşıcılığın sonlanacağı bilinmekle birlikte çocuğun öğrenim dönemi sonuna kadar istirahati uygun görülmüştür.”

Türk Devriminin yol haritası

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir