Adli Yıl Açılışında ABD ve siyasi iktidara ağır eleştiri

Yeni Adli Yıl, ülkemizde ve adalet dünyasında harmanlanarak büyüyen sorunlarla birlikte açıldı. Bir yandan ekonomik terörle, bir yandan PKK ve FETÖ terörüyle ülkemizin üzerine çullanan ABD saldırganlığı, Rahim Brunson üzerinden adli terörle sıkıştırdığı şartlarda adalet dünyası işbaşı yaptı. Bu kapsamda Burdur BARO’su, yeni Adli Yıl Açılış Töreni için Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. BARO Başkanı Av. Gedik, yaptığı açıklamada ABD’ye yüklendi.

ABD’NİN HUKUK VE AHLAK DIŞI KÜSTAHLIĞI

Yeni Adli Yıl münasebetiyle bir açıklama yapan BARO Başkanı Ramazan Gedik, “devletimiz, son günlerde Amerika Birleşik Devletleri yetkililerinin hukuk ve ahlak dışı küstahlığına maruz kalmakta ve yargı bahane edilerek ülkemize adeta ekonomik darbe uygulanmaktadır” dedi.

MEVCUT DURUMUN SEBEBİ, EKONOMİ POLİTİKALARI,

YÖNETİM HATALARI; KURTULUŞ İSE YARGIYA GÜVENİN SAĞLANMASINDA

Başkan Gedik, siyasi iktidarın ülkemizin mevcut duruma gelişindeki sorumluluğuna dikkat çekerek,  “bu duruma gelişimizde ekonomi politikaları, yönetim hataları için eleştiri hakkımızı saklı tutmakla birlikte ekonomik darbeden kurtuluşun yolunun yargıda, yargıya güvenin sağlanmasında olduğunu biliyoruz” dedi.

YARGIYA GÜVEN, KUVVETLER AYRILIĞI İLE MÜMKÜNDÜR

Başkan Gedik sözlerine, “yargının güvenilir olması, kuvvetler ayrılığı ilkesinin önemsenmesi, yargının bağımsız ve tarafsız olması ve savunmanın önündeki engellerin kaldırılması ile mümkündür” şeklinde son verdi.

BARO Genel Başkanı Feyzioğlu’nun gündeminde de ABD’nin müdahalesi vardı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, “Yabancı devletlerin yargısal bir konuda Cumhurbaşkanımızı ya da bakanlarımızı tehdit eden saygısız girişimlerini devletimizi tehdit olarak görüyoruz ve asla kabul etmiyoruz.” dedi.

ADALETE GÜVENİN YERLERE SERİLDİĞİ ŞARTLARDA AĞIR ELEŞTİRİLER

Bunun yanında Adli Yıl Açılışı sebebiyle açılan #AdliYıl tagında ülkemizdeki yerlerde sürünen adalet sistemine ağır eleştiriler yer aldı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet M. Kılıçoğlu, “yargının yürütmeye bağımlı hale getirildiği, liyakate dayanmayan atamalar nedeniyle yargıçların tarafsızlığını yitirdiği bir düzende, resmi Adli Yıl Açılış Törenleri ve bu vesile ile hukuk devletine, demokrasiye ilişkin söylemler inandırıcı olmamaktadır” dedi.

İşte başka bazı eleştiri tagları!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir