Ağlasunlu kamyoncular 3 gündür eylemde

Burdur/ Ağlasun’da bir su fabrikasının 3 yıldır aynı fiyatla su nakliyesini yapan ve artan maliyetler nedeniyle nakliye fiyatlarının artırılması talebinde bulunan Ağlasun Taşıyıcılar Kooperatifi üyesi kamyoncular ve TIR şoförleri, zam talebi karşısında başka firmalarla anlaşmaya giden fabrikanın Isparta-Bucak karayolu üzerindeki girişine kamyon ve tırlarını getirip kontak kapatarak eylem başlattı. 3 gündür süren eyleme Ağlasun Kaymakamı Tahir Demir, Jandarmaya müdahale talimatı verdi.

Akça Gazete’nin haberine göre, Perşembe gününden beri 3 gündür süren kamyoncu eylem alanına gelen Ağlasun Kaymakamı Tahir Demir, kamyonların ve TIR’ların 1 km geriye çekilmesini istedi. Bunun üzerine kamyoncularla Kaymakam arasında sert tartışmalar yaşandı. Kamyon ve TIR sahipleri “amaç bizi buradan kovmak ise kovamazsınız. Biz hakkımızı, rızkımızı savunuyoruz. Kamyon ve TIR’larımız park yerlerinde hiçbir şeye engel değil, trafiği de engellemiyor, gaye ceza yazmak ise buyurun kimliklerimizi toplayın cezayı yazın soruşturma açın” diyerek tepki gösterdiler.

Bunun üzerine 5 kamyoncuyla birlikte Ağlasun Kaymakamı fabrika yönetimiyle görüşmeye gitti. Ancak fabrikada yetkililer bulunamadı. Kaymakam kamyon ve TIR’ları çekilmesi talimatını yeniden verdi. Jandarma ve polise talimatın uygulanması emri verdi.

Ancak kamyon ve Tır şoförlerini eylemlerini sürdürmede kararlı olduklarını geri çekilmeyerek gösterdi.

Ağlasun Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Resul Dağ basına yaptığı açıklamada, “Son gelen akaryakıt zammından dolayı Perşembe günü fabrika yetkililerinden fiyat artışı istedik. Fabrika yetkilileri zam farkını kabul etmeyerek, başka firmalara nakliye ettirmeye başladı. Bizde Perşembe gününden itibaren fabrika yolunda eylemlere başladık. Biz kooperatif üyeleri olarak kesinlikle kimsenin üretim özgürlüğü ve seyahat özgürlüğünü kısıtlamıyoruz. Biz sadece ekmeğimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Üç gündür mücadele yapıyoruz bu üç günde, 13 günde hatta 23 günde olur bu fark etmiyor. İsteklerimiz verilmeden bu nöbeti de bırakmayı düşünmüyoruz” dedi.

Bu arada Ağlasun Belediye Başkanı Ali Ulusoy, Ağlasun Taşıyıcılar Kooperatifi üyelerinin eylem yaptığı yere gelerek kamyoncu nakliyeci esnafına destek verdi. Ağlasun Belediye Başkanı Ali Ulusoy, “bir yerde işletme ya da yatırımcı var ise sonuna kadar sahipleniriz, ama haksızlığa uğrayanın yanında da destek veririz“ dedi. Başkan Ulusoy, “Arkadaşlar yapılan haksızlıklar karşısında hiddetleniyorlar, sinirleniyorlar yapılan haksızlıklar karşısında susmak istemiyor. Bizim şoförlerimiz, esnaflarımız belki beş yıldır sustu, hep sineye çektiler. Bizde şoför esnafına destek olmak için buradayız. Eğer bir yerde işletme ve yatırımcı varsa onlara da sonuna kadar sahiplenir, onların karşısında değiliz. Onların bizim başımızın üzerinde yeri var. Ama kazan kazan modeliyle işletmeci kazanacak, bizim şoför arkadaşımız ve esnafımız da kazanacak, herkes kazanacak. Ama bıçak kemiğe dayandığı için biz şoför esnafımızın yanındayız ne gerekiyorsa da yapacağız. Haklarını almaları için sonuna kadar da direneceğiz. Dün fabrikanın Genel Müdürü ile görüştük konuştuk. Adam safsak lama gibi üç gün, beş gün Çarşambaya kadar değil, bir an yetkililer buraya gelmesini pazartesi günü bu işi çözüp, herkes eşit şartlarda taşıma yapacak, ücreti de Ahmet’e farklı Mehmet’e farklı olmayacak.  Biz bunun mücadelesini veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Ağlasun Taşıyıcılar Kooperatifi üyesi kamyoncular, “biz işimizin ve hakkımızın peşindeyiz. Fabrikaya giren çıkan, üreten kimseye karışmıyoruz. Yeter ki yaptığımız nakliyeden zarar etmeyelim. Beş yıl öncesi fiyatlar ile çalışıyoruz” diyerek yakınırlarken eylemlerinin sonuç alıncaya kadar sürdüreceklerini söylediler.                 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir