AK Parti’den 18 Uygulamasının iptali açıklaması

18’nci Madde uygulamasının iptal edilmesi konusunda yazılı bir açıklama yapan AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, her zaman arkasında oldukları 18 Uygulaması’nın şimdi ne olacağını sordu. Açıklamaya jet cevap Başkan Ercengiz’den geldi; gerekli detaylı cevabı Pazartesi günü vereceklerini tivitledi.

Nitelikli bir imar planı için olmazsa olmaz ölçütünde belirleyiciliği olan, sürecin başlamasını müteakiben üzerinde kıyametler koparılan 18 Uygulaması’nın Belediye Meclis Üyesi Mesut Özcan’ın sosyal medya hesabından önceki gün iptal edildiğini paylaşmasını müteakiben ilk açıklama AK Parti’den geldi. İl Başkanı Volkan Mengi tarafından yazılı yapılan basın açıklamasında Burdur Belediye Başkanlığı’na ve Başkan Ercengiz’e yüklenen Mengi, 18 Uygulaması’nın, “milletin arazilerini ranta peşkeş çeken anlayış”la başladığını, ancak “milletin isyanının önünde duramayarak (…) 18’nci Madde uygulamasının iptal işlemi”nin, “vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeyi amaçlayan bir girişim olmadı”ğını, tam tersine “günü kurtarma girişimi” olduğunu iddia ederek, “Belediye başkanının 18 söylemlerinde samimi olmadığını, söylemleriyle eylemlerinin tutarsızlığını ve atıp tutmaya devam ettiğini tekrar görmüş olduk” dedi.

İddialara Başkan Ercengiz’den Pazartesi detaylı cevap geleceği açıklaması

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun, Mengi’nin basın açıklamasına Twitter hesabından “utanmaz müfteri il başkanı iftiralarını yenilemiş. Pazartesi gereken cevap verilecektir” şeklinde cevaplayan

İşte o açıklama!

“18 UYGULAMASINDA ŞİMDİ NE OLACAK?”
Değerli Burdur Kamuoyu ve Basın mensupları;
“18 UYGULAMASININ HER ZAMAN ARKASINDA OLDUK”
AK Parti olarak şehrimizin gelişmesi, büyümesi ve yaşanabilir bir şehir haline gelebilmesi için 18 uygulamasının elzem olduğunu, yapılması gerektiğini hep savunurken, Burdur Belediye Meclisinde görüşülerek yapılmasının her zaman arkasında olduğumuzu söyledik.
Fakat Menderes ve Bağlar mahallesinden geçecek 35 metrelik yolun açılması, imar planının tam anlamıyla uygulanması için başlatılan 18 uygulamaları maalesef mülk sahiplerini ve meclisi bilgilendirmeden sessiz sedasız yapıldı. Mülk sahiplerinin haberi olmasıyla da itirazlar ve şikâyetler olmaya başladı. Özellikle de mülk sahiplerinin ağır itham ve iddiaları ne yazık ki vicdanları yaraladı.  
Burdur Belediye Başkanı ve encümeni en son yapılacak olan ve 2019 aralık ayında Bahçelievler Mahallesi ile çoğunluğu Bağlar Mahalleside olan parseller için (bütün süreçleri halkın itirazlarına rağmen bitirilmiş) 18 uygulama kararını, ne olduysa perşembe günü aniden sosyal medyadan Millet ittifakı encümen üyesi Mesut Özcan beyin iptal edildi açıklamasıyla duyduk. 
Halkın mağduriyetinin ve önemli iddiaların üstünün kapatılmaya çalışıldığını böylelikle görmüş olduk. Halbu ki aylardır 18 uygulamasını yapan Harita Mühendisinden şikayet eden vatandaşların sesi duyulmayıp bütün uyarılarımıza rağmen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz harita mühendisleri odasıyla basının karşısına çıkarak; Bağlar Mahallesinde uygulanan 18 uygulaması 721 malikden şuana kadar 30-35 kişinin itirazın olduğunu ve sayısal olarak %5’lik azınlık kısma tekabül ettiğini, iddiaların asılsız, akçeli işlerin iftira olduğunu söyleyerek insanların haykırışlarına kulağını tıkamış, 18 uygulamasının hayata geçeceğini söylemişFakat şimdi ne oldu da BÜTÜN İDDİALARIN üzerine gitmeyip ADALETLİ BİR ŞEKİLDE 18 uygulaması yapmaktan kaçarak iptal edilmiştir. Neden bu gün 18 uygulamasının sessiz sedasız üstü kapatılmak isteniyor? 18 uygulamasının tahsilat memurluğunu yapan harita mühendisine iş bıraktırılarak aynı zamanda sorumluluğu da ona yükleyerek bu işten kurtulunacak mı?
Mart ayı belediye meclisinde 18 uygulamasını mecliste istişare edilerek tartışmaya açmak ve meclisin iradesiyle çözüme kavuşturulmasını istediğimizde, Belediye Meclis üyemiz Fatıma Küçükkaplan’a hakaretler ederek üzerine yürümenizin o zaman sebebi neydi? Mecliste konuşulmasını önleyerek neyi örtbas etmek istediniz?
*İptal olunan uygulamada mağdur kişilerin yanında yeni mağduriyetler de oluşacak mı?
*İptal olan yerler neresidir?
*Geçen yıl yapılan diğer 18 uygulamaları da iptal edilecek mi?
*Yapılan 18 uygulamasına hiç kimse itiraz etmedi ama uygulama şekline itiraz edildi ve mağduriyetler, şikayetler burada oluştu. Yapılması elzem olan 18 uygulamalarının akıbetleri ŞİMDİ NE OLACAK?
*18 Uygulaması sırasında ve sonrasında çok konuşulan vatandaşlardan istendiği ve alındığı iddia edilen paralar ve mağduriyetler gibi bütün bu iddialardan sonra, bunca soru işareti varken CHP BELEDİYESİ ve Yönetimi neden susuyor? 
Görüldüğü üzere bütün bu yaşananlar ile milletin arazilerini RANTA PEŞKEŞ ÇEKEN anlayışla başlayan ve milletin isyanının önünde duramayarak son yaptığı 18. Madde uygulamasının iptal işlemi vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeyi amaçlayan bir girişim olmayıp, GÜNÜ KURTARMA girişimidir. Belediye başkanının 18 söylemlerinde samimi olmadığını, söylemleriyle eylemlerinin tutarsızlığını ve ATIP TUTMAYA devam ettiğini tekrar görmüş olduk.
Bugüne kadar Burdur’un gelişimi ve büyümesi için verdiğimiz tüm mücadeleleri LAF CAMBAZLIĞI yaparak sulandırmaya çalışan BAŞKAN ALİ ORKUN ERCENGİZ’i Burdurlu hemşehrilerimizin vicdanına havale ediyoruz.
Takdir çok kıymet Burdur Kamuoyunundur.
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir