AK Parti’den Burdur Belediyesi hakkında “görevi kötüye kullanma” şikâyeti

AK Parti Burdur İl Başkanı, Burdur Belediyesi’yle bir firma arasında 12 yıl önce “ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve geri dönüşümü” sözleşmesinin tek taraflı feshinden kaynaklanan mahkemenin belediye aleyhine verdiği 3,5 milyon liralık tazminatı belediyenin değil, belediyeyi bu duruma düşürenlerin ödemesi konusunda Valiliğe yaptıkları “görevi kötüye kullanma” şikâyetinin kabul edildiği konusunda açıklama yaptı.

Burdur Belediyesi, bir firmayla 2011 yılında “Burdur Belediye sorumluluk sınırları içinde bulunan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve geri dönüşümü” sözleşmesi imzaladı.

2015 yılında Burdur Belediyesi anılan sözleşmeyi tek taraflı feshetti.

Taraf firma tek taraflı feshetme durumunu yargıya taşıdı.

6 yıllık hukuk mücadelesini kazanan firmaya belediyenin 3,5 milyon lira tazminat ödemesine hükmetti.

AK Parti Burdur İl Başkanlığı da Valiliğe, 3,5 milyon liralık tazminat konusunda Belediye yönetiminin görevi kötüye kullandığı konusunda şikâyet dilekçesi vermişti, Burdur Belediye Yönetimi hakkında soruşturma açıklamasını talep etmişti.

Bugün AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın başta Belediye Başkanı olmak üzere ilgili Başkan Yardımcısı ve İç Denetçinin yargılanması için soruşturma izni verildiğine dair kararın kendilerine dün tebliğ edildiğine yer verdi.  

Açıklamasında Mengi şu ifadelere yer verdi:

“Geri dönüşümden CHP’li Belediye yönetiminin yargılanma izni çıktı

“Değerli Burdur Kamuoyu ve Basın Mensupları; Burdur Belediyesi ile Değişim ambalaj arasında 2011/2014 yılları ve sonrasında 2014/2019 yılları arasında “Burdur Belediye sorumluluk sınırları içinde bulunan Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve geri dönüşümü” sözleşmesi imzalanmış olup atıkların toplaması ve geri dönüşüm faaliyetleri devam ederken 12 Ocak 2015 yılında CHP’li Burdur Belediye Yönetimi sözleşmeyi tek taraflı fesih etmiştir. Değişim ambalaj firması tek taraflı fesih edilen sözleşme konusunu yargıya taşımış 6 yıllık hukuk mücadelesini 2021 yılında kazanmış ve CHP’li Burdur Belediye Yönetimine mahkemece 3,5 milyon TL tazminat ödemesi kararı verilmiştir.

“GÖREV KÖTÜYE KULLANILMIŞ VE BELEDİYE ZARARA UĞRATILMIŞTIR”

AK Parti olarak Burdur Valiliğine 3,5 milyon tazminat davası konusunda “CHP’li Burdur Belediye Yönetimi görevi kötüye kullanmış ve Belediye zarara uğratmıştır.” dilekçesi vererek soruşturma açılmasını istemiştik. Açılan soruşturma sonucunda İçişleri bakanlığı CHP’li Burdur Belediye Başkanı başta olmak üzere Başkan yardımcısı ve iç denetçinin yargılanması için soruşturma izni verilmesine karar vermiş ve tarafımıza dün (25.08.2022) tebliğ edilmiştir.

“DEREBEYİ GİBİ HAREKETLER YARGI YOLUNU BULUR”

CHP’li Burdur Belediye yönetimi her konuda olduğu gibi bu konuda da “istediğimi yapar kimse bize karışamaz sorgulayamaz” diyerek derebeyi gibi astığım astık, kestiğim kestik diyerek hukuksuz ve rantçı hareketlerini sanki hiç kimse sorgulamayacağını zannediyorlardı. Ama AK Parti olarak yerelde muhalefet görevimizi yaparak halkımızın ve vatandaşlarımızın hak ve hukuklarını korumaya, Şehrimizi zarara uğratan, kendi çıkarları ve rantları için her şeyi yapan hukuk tanımayan CHP’li Burdur Belediyesine karşı mücadelemiz etik değerler çerçevesinde devam edecek ve Türk Yargımız bu konuyu adil bir şekilde karara bağlayacağına inancımız tamdır. 3,5 Milyon TL’lik tazminatı sorumluları ödemeli. 3.5 milyon TL tazminatın süreç uzadığı için şu an daha fazla olduğunu tahmin etmekteyiz, bu tazminatın Burdur Halkımızın vergilerinden ödenmemesi sorumlularına ödetilmesi gerekmektedir ve Burdur Belediyesinin zarara uğratılmaması için takipçisi olacağımızı Burdur kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.