AKP ile CHP arasında ‘Atatürk anıtı arkasına tuvalet’ tartışması! Ancak bu kez roller değişti…

Kentte yoğun bir tartışma yaratan Edirne Belediyesi’nin kent merkezindeki Atatürk Anıtı’nın hemen arkasına tuvalet kabini koymasına AKP Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe sert tepki göstererek,  Atatürk’e saygısızlık yapıldığını belirtti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise tuvaletlerin yerinin kesinleşmediğini söyledi.

Ülke basınına yaygın olarak konu olan habere göre, Edirne Belediyesi, kent merkezinde törenlerin yapıldığı meydandaki Atatürk Anıtı’nın hemen arkasına içinde kadın, erkek, engelli tuvaleti ile anne- bebek kabini koydu. Henüz bağlantıları yapılmayan ve kapalı bulunan tuvalet kabininin Atatürk Anıtı arkasına konulması tartışmalara neden oldu.

AKP Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, tuvalet kabininin Atatürk Anıtı’na yakın mesafeye konulmasına sosyal medya hesabından tepki göstererek, “Edirne Belediyesi, tuvaleti koyacak başka yer bulamadı mı? Büyük hizmet, dev hizmet, mega hizmet, ultra hizmet gibi gösterilen on yıllar öncesinin olması gereken işlerin gecikmişliği bir yana, alelade, alelacele yapılan işlerde hoş olmuyor. En son seyyar tuvaletler de yeni bir buluş, önemli bir icat gibi gösterildi. Hâlbuki bu tür hizmetler neredeyse demode olmuşken, belediye bunu neredeyse festival havasında kutladı. Ama Cumhuriyetçi, Atatürkçü CHP getire getire bu tuvaletlerden birini de Atatürk Meydanı yakınlarına getirdi koydu. Yer mi bulamadı, ayıp değil mi? Bu umumi tuvalet bu meydanın yakından derhal kaldırılmalıdır” dedi.

AKP İl Başkanı Akmeşe’nin tepkisine CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da sosyal medya hesabından, “sizin aklınız anca Edirne’de bizim koyduğumuz tuvaletlere çalışıyor. Memleket yangın yeri, AKP’nin işi Edirne’de tuvalet” cevabını verdi.

ATATÜRK ÜZERİNDEN SİYASET ÜRETMEYE ÇALIŞIYOR

Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan da Akmeşe’nin eleştirilerine cevap verdi ve Atatürk Anıtı arkasına tuvalet konulmasıyla ilgili eleştirileri saygı ile karşıladığını söyledi. Gürkan, “ama biraz da gülerek karşılıyorum. En büyük nedeni şu, düne kadar Atatürk’e hareket edenlerle yol yürüyen arkadaşlar, bugün tuvalet nedeniyle Atatürk üzerinden siyaset üretmeye çalışıyorlar. Bir kere ikisini yan yana getirmek çok yanlış. İkincisi Atatürk üzerinden siyaset yapacaksınız, bunu Atatürk’e sahip çıkarak yapın. Atatürk’ün heykeline elbette saygı gösterelim, ama önce Atatürk’ün fikirlerine, bu ülkeye getirdiği yeniliklere, bu ülkeye kazandırdıklarına sahip çıkalım. Atatürk’ün değerlerine sahip çıkalım, ondan sonra diğer meseleleri tartışırız. Arkadaşlar Atatürk üzerinden siyaset ekmeği yemeye çalışıyorlar. Atatürk üzerinden siyaset ekmeği yiyemezler” dedi.

KURUL KARAR VERECEK

Atatürk Anıtı’nın bulunduğu alanın SİT bölgesi olduğunu belirten Başkan Gürkan cevabını, “eski Edirne’nin bütün değerlerinin bir arada olduğu bir alan. Biz şehirde yıllardır biliniyor, herkes bir turizm şehri olan ‘Edirne’ye gelen turistler tuvalet bulamıyor’ denilerek hep aynı şeyler tartışılıyor. Bizde bu anlamda yeni modern tuvaletlerden yaptırdık. Birini kent ormanına koyduk, diğerini Suni Gölet’e koyduk, bir tane de şehir merkezine bir yere koymamız gerekiyor. Ama burası SİT bölgesi olduğu için Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na da ‘nereye koyalım?’ diye görüş sorduk. Şu anda çalışan bir tuvalet değil, geçici olarak orası bir boşluk olduğu için oraya konuldu. Elektrik, su, kanalizasyon bağlantısı yapılmış değil… Şu açıdan sevindirici, bazı arkadaşların Atatürk’ü aklına getirmiş, dillerinden söylemiş oldular. Atatürk diyebilme cesaretini gösterdiler. O açıdan ben tuvalet tartışmasına seviniyorum” şeklinde sürdürdü.

AKP’li AKMEŞE: ATATÜRK HAYKELİNİN YANINDA OLMASI SAYGISIZLIKTIR

Hükümetin Atatürk Anıtı’nın bulunduğu alanla ilgili projeleri olduğunu anlatan AKP Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, “biz Atatürk heykelinin olduğu alanı genişletip, halkın ihtiyaçlarını karşılayacağı geniş bir alan olsun istiyoruz. Sayın Valimiz Günay Özdemir’in de bu konuda çalışmaları var. Biz büyük projeler düşünürken, belediye başkanımız artık on yıllar öncesinden gelmiş seyyar tuvaletleri, gelmiş Atatürk Anıtı’nın tam da göbeğine koymuş. Hoş bir görüntü değil, bir an önce kaldırılmasında fayda var. Belediye Başkanı Recep Gürkan’a sesleniyorum. Edirne halkı da bunu istiyor. Saygısızlık etme Atatürk’ün heykelinin yanında olması saygısızlıktır, başka yerlerde vardır. Bir an önce buradan kaldırılmasını istiyoruz” şeklinde tepkisini gösterdi.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir