Amasya Üretim Devrimi Kurultayı: “Bu böyle gitmez!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Amasya Üretim Devrimi Kurultayında konuştu. Vatan Partisi lideri Perinçek, yaptığı konuşmada, umudun hayat ilkemiz olduğunu vurgulayarak, üretim olmadan böyle gitmeyeceğini ifade etti.

Perinçek şu ifadelere yer verdi:

Sayın muhtarlarımız, çok değerli Ömer Sarı Bey ve çok değerli çiftçi arkadaşlar, hepinize yürekten sevgiler ve saygılar. Türk tarımını mucize kurtarmaz ama Türk tarımını Türk çiftçisi kurtarır ve kurtaracak. Önce umutlu olacağız.

Umut bizim hayat prensibimiz, umutsuz hiçbir şey yapılmış. Siz her şeyi umutla, emekle, zahmetle yapıyorsunuz. Biliyorsunuz, attığınız fideden domates çıkacak. O yüzden umutlarımız gerçeğe dayanıyor. Üç dönümden bir ailenin ekmeğini çıkarıyorsunuz. Bu mucize değil mi?

Bütün Türkiye’yi dolaşıyoruz, siz de burada söylediniz; böyle gitmez. Eğer çiftçimiz ekmezse, tohumunu atmazsa, gübresini atmazsa, hayvancımız hayvanını otlatamazsa Türkiye aç kalır. Bunun için böyle gitmez. Türkiye’nin çiftçisi çaresini bulacak ve o mucizeyi yaratacak. Zor bir dönemden geçiyoruz. Sıkıntılar, salgın hastalıklar var ancak bu millet zorluklardan mucizeler yaratan bir devlet. Türk milletinin tarihi dağları yarıp çıkmaktır. Bu zorluklardan da dağları yarıp çıkacağız. Önce “köylü, çiftçi bu memleketin efendisidir.” diyeceğiz. Çünkü çiftçi üreticidir. Kaynağı domates, pamuk, koyun, sığıra değil betona verirsen zorluklardan çıkamazsın.

‘İSTANBUL’A KANAL DEĞİL, ANADOLU’YA SU’

Sloganımız; İstanbul’a kanal değil, Anadolu’ya su! Anadolu toprağının bağrı su diye çatlıyor. Irmaklarımızı kontrol etmek, terbiye altına almak, tarıma yöneltmek kaynak meselesidir. Biz üreticilerin milli hükümetini

kuracağız, başka şansımız yok. Suyun başını onlar tutacak, kaynakları onlar yönlendirecek, kararları onlar verecek.

Bir haciz terörü, banka terörü var. Haciz insanların kapısına gelip dayanıyor. Bu haciz terörüne son vermemiz gerekiyor. Faiz borçları silinecek, çiftçinin alın terinin faize gitmesine karşıyız. Faiz borçları silinsin, borçlar bir yıl ertelendin ve kalan borçlar beş takside bağlansın. Türkiye’nin önünü ancak böyle açabiliriz. Siyaseti ter dökmeyen büyük holding sahibine bırakırsan doyanların Türkiyesiz kurulur. Biz doyuranların hükümetini kuracağız. Bir olacağız, hepimiz her alanda birleşeceğiz. Önümüzdeki dönemde de kol kola, omuz omuza vereceğiz.

‘UMUTLU BİR TÜRKİYE’Yİ YARATACAK GÜÇ VAR’

Dış tehditler, güvenlik meselesi, terörle mücadelede de yük sizde; sizin evlatlarınız bu vatana canını, kanını veriyor. Burada yemin ediyoruz, köylü memleketin efendisi olacak! Buradan hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza hep birlikte seslenmiş olalım; sesimiz duyulacak, bu kararlılık duyulacak. Biz yalnızca Amasya’da değil, Polatlı’da, Şırnak’ta, orduda tüm çiftçileri birleştirmeye karar verdik. Bu birlikten büyük kararlar ve büyük çözümler çıkacak. Umutlu olmak baş mesele, karamsarlığa izin vermeyeceğiz. Karamsarlık umuda ihanettir, sizi umuda davet ediyorum. Umutlu bir Türkiye’yi yaratacak büyük bir güç var, o mucizeyi yaratacak siz varsınız. Burada davul ve zurnalarla o güzel günde yeniden buluşacağız.

Çiftçi Dayanışma Platformu Başkanı Ömer Sarı konuşmasında, “Öncelikle Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, eşi Şule Perinçek, Ulusal Kanal ve gelen herkese teşekkür ederim demek istiyorum. Öncelikle şununla başlamak istiyorum; Yeşilırmak bugün kurumak üzere. Biz bu suyu içiyoruz, yetkililerin bu suyu arıtması ve çöpleri çekmesine bir çözüm bulmasını istiyorum. Biz genellikle köyümüzde seracılıkla geçiniyoruz. Seracılık satarken çok ucuz ancak alırken çok pahalı” dedi.

‘ÇİFTFÇİLER SÖMÜRÜLÜYOR’

Sarı konuşmasının devamında, “Sekiz aydır köy için ve çiftçilerimiz için mücadele ediyoruz. Allah sizden razı olsun, çiftçinin yanında oldunuz, bize sahip çıktınız. Biz köyümüzde yalnızız. Tarım Kredi Kooperatifi bizim traktörlerimizi haczettiğinde kimse bizim sorunlarımızla ilgilenmedi. Kimse bizim dertlerimizi dinlemiyor, çözüm bulmaya çalışmıyor, yalnızca seçim zamanında bizi hatırlıyorlar. Bize Doğu Perinçek sahip çıktı. ‘Mesele tarımsa, bu milli bir meseledir. Ben çıktığım programlarda sizden mutlaka bahsedeceğim’ dedi ve gerçekten bizi hiç unutmadı. Benim çiftçiler adına istediğim şudur; Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankaları şu anda çiftçileri sömürmekte, çiftçilere adil davranılması ve sömürmekten vazgeçmelerini istiyorum. Çiftçi borcunu ödeyemediği için çocuğunu doyurduğu toprağı satmak zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

Büyükkızılca Köyü Muhtarı Osman Türkmen de konuşmasında, “Bizim tarım kredi ile ilgili sorunlarımız var. Çiftçiye çok ağır gelen şartları var. Köyümüze gelen hacizden sonra kimse ne yapacağımızı, halimizin ne olacağını düşünmedi. Çiftçinin derdini dinlemeye sadece siz geldiniz, size çok teşekkür ederiz” dedi.

Aksalur Köyü Muhtarı Ahmet Şilli ise konuşmasında, “Bizim burada büyük şirketler kadar değerimiz yok. 11 senelik muhtarım, köyümden göç yapıldığını görmedim. Ama bu köyde insanlar zorluklarla yaşıyorlar. Bizi ikinci sınıf vatandaş gibi görüyorlar. Ancak çiftçi toprağı yalnızca kendisi için ekmiyor, sadece kendisini doyurmuyor. Ben buradan, Amasya’nın köyünden söylüyorum; bu köyden binlerce insan ekmek yiyor” ifadesine yer verdi.

Kurultayda konuşan çiftçilerin görüşleri ise özünde sorunlarını dinleyecek adamın olmadığı ve yalanlardan bıktıkları yönündeydi.

*”Üretim maliyetleri bize ağır geliyor; elektrik, mazot ücretlerini ödemekte zorlanıyoruz. Buna rağmen bizimle dalga geçer gibi davranıyorlar. Bu dönemde bizim sorunlarımızı dinleyecek, çözecek birilerine ihtiyacımız var. Bizim artık yalanlara karnımız yok, gerçek çözümler istiyoruz.”

*”Çiftçiler olarak bir yalan uydurduk aramızda ve buna ilk olarak biz inandık. Bizim başımıza gelen her şeyden herkesin haberi var. Batık spor kulüplerine harcanan paranın üçte biri çiftçilere destek olarak harcanmıyor. Tarım kredi faizleri, tefeci faizi gibi. Bu fiyatlarla Türk tarımı batar, kurtulamaz.”

Sosyal medyada hayli yer buldu Kurultay.

İşte onlardan bazıları!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.