Ambulansla gelen hastalar dolmuşla evlerine gönderiliyor

Görevlilerin sorumsuzluğunun salgının artışındaki rolü ne?

Kovid-19 şüphesiyle ambulansla hastaneye kaldırılan kişilerin, testi pozitif çıkmasına rağmen dolmuşla evine gönderildiği iddia edildi. Son günlerde artan vaka sayısının da mücadelede yaratılan zayıflıktan kaynaklı olduğu belirtiliyor. İddianın doğruluğuna kanıt olarak İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği karantina ve 3 mecburiyet tedbirleri talimatı gösteriliyor. Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın dün yaptığı toplantıda karantina (izolasyon) şartlarının uygulanmasının kontrolü kapsamında gösterdiği hassasiyet de buna delalet ediyor.

KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE ZAAF MI YAŞANIYOR

Aydınlık haberine göre, Koronavirüs vakalarının artması “koronavirüsle mücadelede zaaf mı yaşanıyor” sorusunu gündeme getirdi. Koronavirüs belirtisi gösterdiği için ambulansla hastaneye gelen hastaların yapılan testleri pozitif çıkmasına rağmen evlerine gönderildiği, bu hastaların büyük çoğunluğunun da otobüs ve dolmuşla geri döndükleri iddia edildi.

VAKA ARTIŞLARI HIZLI NORMALLEŞME VE MÜCADELEDE ZAAFİYETLER SONUCU MU?

Koronavirüs salgınıyla mücadelede izlenen politikalar tartışılırken vaka ve yoğun bakımdaki hasta sayısındaki artış tedirginlik yaratmaya başladı. Açıklanan vaka sayılarına itirazlar gelirken ülkenin her yerinden “vaka sayısı artıyor” bilgileri gelmeye başladı. Vaka sayılarının artışa geçmesi koronavirüs salgınıyla mücadeleyi tartışmaya açtı. Bazı uzmanlar “normalleşme” konusunda bilimsel davranılmadığını ve vaka artışlarının hızlı normalleşmenin bir sonucu olduğunu vurgularken, bazı uzmanlar da mücadeledeki zafiyetlere dikkat çektiler.

VAKA ARTIŞ NEDENİ

Bu arada, koronavirüs hastaları ile ilgili olarak vahim bir iddia ortaya atıldı. Ankara’da koronavirüs hastaları ile görevlendirilen bir hastanede çalışan sağlık emekçileri Aydınlık’a şu bilgileri verdiler:

“Koronavirüsle mücadelede ciddi zafiyetler yaşanıyor. Vatandaş kendini iyi hissetmiyor. Koronavirüsten şüpheleniyor. Ambulansı arıyor ve ambulansla hastaneye geliyor. Hastanede test yapılıyor. Testi pozitif çıkıyor. Eğer bu hasta yatırılacak durumda değilse ilaçları veriliyor ve evine gönderiliyor. Kendi kendine karantina uygulaması isteniyor. Hasta da dolmuşa, otobüse binip evine gidiyor. Otobüsteki, dolmuştaki yolcular yanındaki kişinin korona olduğunu bilmiyor. Hasta belki de herkese virüs bulaştırıyor. Vakaların bu kadar artması böyle oluyor.”

‘MECBUREN DOLMUŞA BİNDİM’

A.Ş adındaki bir vatandaş da yaşadıklarını şöyle aktardı:

“Bilkent’e yakın bir yerde oturuyorum. Kendimi iyi hissetmedim. Sanki internetten öğrendiğim korona belirtileri vardı. Ambulansı aradım, yakınımızdaki korona hastalarına bakan büyük bir hastane aciline gittim. Derdimi anlattım, onlar da şüphelenip test yaptılar. Testim pozitif çıktı. İlaç verdiler, evime gidip karantina uygulamamı istediler. Ben ambulans vereceklerini sandım. Bir hareket olmayınca ‘ambulans yok mu’ diye sordum. Bana ‘ne ambulansı, kendi imkânlarınızla gidin’ yanıtını verdiler. Yanımda fazla param yoktu. Ben de mecburen dolmuşa binmek zorunda kaldım.”

URFA’DA DA AYNI

Benzer şikâyetler ülkenin her yerinden gelmeye başladı. Daha önce Erzurum için uyarılarda bulunan CHP Milletvekili Mahmut Tanal bir uyarıyı da memleketi Şanlıurfa için yaptı. Tanal sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Şanlıurfa’da eve yollanan pozitif vakalar, şehir içi otobüslerini kullanıyor” ifadesini kullandı. Tanal şunları söyledi:

“Erzurum’da evde karantinaya alınan korona virüs hastalarının dışarı çıkıp, halkın arasına karıştığı yönündeki uyarımız sonrası Erzurum Valiliği tarafından sağlık personeli ve polislerden oluşan ‘Çat Kapı’ timleri oluşturuldu. Şimdi benzer uyarıyı, paylaşılan bilgiler doğrultusunda Şanlıurfa, Siverek için yapıyoruz. Şanlıurfa’da hastanelerde Covid-19 testi pozitif çıkan ve durumu kritik olmayan hastalar, ellerine ilaç tutuşturularak eve yollanıyor. Virüs kaptığı kesinleşen, yanında yakını bulunmayan, imkânı olmayan hastalar, şehiriçi otobüslerine binip eve gidiyor. Şanlıurfa, Siverek halkı kaderine terk edilmemelidir.

FİLYASYON YÜRÜMÜYOR

Sağlık Bakanı filyasyonun önemine dikkat çekmesine rağmen bu konuda başarılı bir çalışma yapılmadığı da iddia ediliyor. Çin’de hastaların bütün ilişkilerinin, kimle temas ettiğinin en ince ayrıntısına kadar belirlendiğini ve herkesi kontrol altına alındığına dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’de bu konuda bazı aksamalar meydana geldiğini belirttiler.

Filyasyon konusunda Aydınlık’a bilgi veren vatandaşlar da yaşadıklarını şöyle anlattılar:

H. Karaca: Ben evime dolap yaptırmak için bir usta çağırdım. Bir saatten fazla bir arada bulunduk. Ölçüyü aldı gitti. 3 gün sonra koronavirüs nedeniyle hastaneye yattı. Testi pozitif çıkmış. 10 gün sonra da öldü. Ama bizi kimse arayıp sormadı. Hastalık için bildirilen süre geçene kadar kâbus yaşadık.

K. Yıldırım: İşyerinde depo görevlisi koronavirüs olmuş. Hastanede kaldı, sonra karantinaya alındı. Ama kimse araştırma yapmadı. Bize bir uyarı yapılmadı. Aynı mekânda çalışan 34 kişiyiz. Geceleri gözümüze uyku girmedi.

N. Sarıkaya: Kayınbiraderimin yakınları gelmiş. Biz de ziyarete gittik. Birkaç gün sonra kayınbiraderimin eşi rahatsızlandı. Hastaneye kaldırıldı. Testi pozitif çıktı. Ama bizi hiç arayıp soran, gelin test yaptırın diyen olmadı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir