Amerikancı/ FETÖ’cüler niye Emniyette çok çıktı?

Burdur kamuoyunda yoğun olarak tartışılan, Türkiye’yi derinden sarsan ve bölgesel dengeleri kökünden değiştirme amaçlı 15 Temmuz ABD güdümlü FETÖ’cü darbe girişiminin bastırılması sonucu ülke çapında başlayan F Tipi cemaatçi avının ilimizde en çok Emniyet Müdürlüğünde yoğunlaşması durumuna Başsavcı Sadi Doğan açıklık getirdi.

Dün (24 Ağustos 2016 günü) akşam geç vakitlerde yaptığı yazılı basın açıklamasında Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, MİT tarafından 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarından sonra gelişen süreç içinde MİT tarafından yapılan saptamada Fethullah Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin kendi aralarında özel bir programla yurt dışı bir sunucu (server) üzerinden özel iletişim kurduklarını, Burdur Emniyet Müdürlüğü üst düzey personelinde bu özel iletişim programlarını saptadıklarını belirtti.

BYLOCK GİBİ ÖZEL İLETİŞİM PROGRAMLARIYLA HABERLEŞMİŞLER

Amerikancı Fethullah Terör Örgütü üyelerinin, “özellikle 17-25 Aralık 2013 tarihinden sonra devletin kendilerini takip etmesinden kurtulmak amacıyla LİNE, WATSHAPP, VİBER, Hİ, KAKAO TALK, COVER ME gibi programları haberleşme ve iletişim kurma amacıyla kulladıkları”nı, “bu programların deşifre edilmesi üzerine son olarak BYLOCK adlı bir program aracılığıyla örgüt üyelerinin haberleştiği”nin “yine MİT tarafından tespit edildiği”ni vurgulayan Başsavcı Doğan, BYLOCK programının özelliklerini şöyle açıkladı:

  • Yurt dışı kaynaklı bir server üzerinden bağlantı kurulmaktadır.
  • Sistem, internetten hiçbir şekilde indirilememektedir.
  • Sistemin kurulması için mutlaka sistem içerisindeki bir başka yetkili kişinin referansı bulunmak zorundadır.
  • Sistemin yüklenmesi için yine mutlaka bir başka BYLOCK kullanıcısına ait telefonun bulunması şarttır. Sistem, bluetooth yardımıyla yüklenmektedir. Ya da flash bellek aracılığıyla bilgisayara yüklenmektedir.
  • Ancak sistemin yüklenmesi ile üyelik otomatik olarak gerçekleşmemektedir. Bütün bu yüklemelerden sonra üye olacak kişinin isim ve TC numarası ile ana servera üyelik mesajı gönderilmesi gerekmektedir. Ana serverdan gelen şifreli mesajın en geç 24 saat içerisinde üye tarafından onaylanması halinde üyelik gerçekleşebilmektedir. Aksi halde mesaj kendiliğinden silinmektedir.
  • Ayrıca örgüt içerisinde herkes bu sisteme üye olamamaktadır. Örgütün üst düzey ya da önemli faaliyet yürütecek isimlerinin sisteme üye yapıldığı bilinmektedir. Dolayısıyla bu sistemi kullanan kişilerin kendilerini savunmak amacıyla böyle bir üyeliklerinin olmadığı, internetten tesadüfen telefon ya da bilgisayarlarına indirildiği iddiaları doğruyu yansıtmamakta, kamuoyunda mağduriyet izlenimi oluşturma amacıyla bu tür savunmalar yapıldığı değerlendirilmektedir.

BYLOCK PROGRAMI, BAŞTA EMNİYET ÜST DÜZEY

PERSONELİNDE OLMAK ÜZERE YAKALANAN FETÖCÜLERDE YAKALANDI

Başsavcı Doğan, yukarıda açıklanan özel iletişim programının, Emniyette FETÖ soruşturmasına muhatap olanların 32’inde bulunduğunun saptandığını, bunların üst düzey Emniyet görevlisi olduğunu belirtti. “Ayrıca diğer kişi ve kurum çalışanlarına ilişkin yürütülen soruşturmalarda hâkim, savcı, öğretim üyesi, avukat, öğretmen, dernek yöneticileri ve üyeleri, askerlerde benzer BYLOCK üyeliklerin bulunduğunun tespit edildiği”ne işaret eden Başsavcı Doğan, “emniyet görevlilerinde BYLOCK kullanımı yanında Fethullah Gülen’in talimatı üzerine Bank Asya’ya para yatıranlar”ın, “usulsüz dinleme ve bilgi sızdırma yaptıkları gerekçesi ile haklarında soruşturma yürütülenler”in de bulunduğunu ifade etti.

AÇIKLAMANIN ORİJİNALİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir