Anadolu basını için tehlike çanları çalıyor

Gürer: “1156 gazete kapanma tehlikesi ile karşı karşıya”

AKP Hükümeti bir kez daha basın düşmanlığına imza atmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda Anadolu basınının mücadelesiyle püskürtülen basının boğazını sıkma teşebbüsüne yeniden başlayacağı belirtildi. Gazetelerde yayımlanan ilanlar, yeni yasayla BİK’in internet sitesinde yayınlanmaya başlayacak

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yaptığı yazılı açıklamada, icra iflas ve konkordato ilanlarının yerel ve yaygın gazetelerde yayımlanan resmi ilanlar kapsamından çıkarılmasının, çoğunluğu yerel olan 1156 gazete için kapanma gerekçesi olacağını söyledi. Ömer Fethi Gürer, hükümetin yol yakınken bu yanlıştan dönmesi gerektiğini belirtti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda onaylanan yasa tasarısına göre, bugüne kadar resmi ilan alma hakkı olan gazetelerde yayımlanan icra iflas ve konkordato ilanlarının, bu gazetelerden alınarak Basın İlan Kurumu’nun (BİK) Resmi İlan Portalında yayımlanmaya başlayacağını belirtti.

ZOR ŞARTLAR ALTINDA VE BÜYÜK ZORLUKLARLA

YAYINLANAN ANADOLU GAZETELERİNİN ESAS GELİR KAYNAĞI KURULACAK

Türkiye genelinde büyük çoğunluğu yerel ve bölgesel olmak üzere 1156 gazetenin resmi ilan alma hakkının bulunduğuna dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “gazetelerin resmi ilan hakkını elde edebilmeleri için çok ciddi kriterleri yerine getirmesi gerekiyor. Zor şartlar altında yayın hayatlarını sürdüren yaygın ve yerel gazetelerin en önemli gelir kaynakları resmi ilanlardır. Yeni yasayla birlikte resmi ilan alma hakkını sahip olan gazetelerin, gelir kaynakları büyük oranda azalacaktır” dedi.

Özellikle yerel gazetelerin bu kanunla birlikte çok büyük sıkıntı içine gireceğini anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yerel gazeteler, yayın yaptıkları bölgelerin sorunlarını gündeme getiren, çözüm için takipçi olan, vatandaşla yerel ve genel idare arasında bir köprü görevi üstelen, halkın haber alma özgürlüğüne katkı sağlayan yayın kuruluşlarıdır. Özel reklam gelirleri neredeyse yok denecek kadar az olan yerel gazetelerin tek geçim kaynağı resmi ilanlardır. Resmi ilan kriterlerinin yeniden belirlenmesi yerel gazeteler için kapanma gerekçesi olacaktır” diye konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asli görevlerinin yanında binlerce basın emekçisine istihdam sağlayan yerel gazetelerin, resmi ilanlarının sınırlandırılmasının, aynı zamanda işsiz gazeteciler ordusuna yenilerinin eklenmesi anlamına geleceğini de belirterek, “yol yakınken hükümet bu yanlıştan dönmelidir. Yerel ve yaygın basının resmi ilanlar haricinde değişik şekillerde daha fazla desteklenmesi beklenirken, hükümetin aldığı bu karar, 1156 gazeteden yüzde 90’ının kapısına kilit vurmasına neden olacaktır” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.