Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde dönen dolaplar

Başkan Böcek’in arkasından döndürülen fırıldaklar

Antalya Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Muhittin Böcek’in Kovid19 testinin pozitif çıkması ve tedavi süreci boyunca arkasından epeyce fırıldak çevrildiği zaman zaman basına yansıdı. Rakip partilerde ve kendi partisinde potansiyel başkan adaylarının ağızlarının suyunun akışmasından tutun da belediyede çeşitli statüleri işgal edenlerin –örneğin Genel sekreterin- geleceğe yönelik kombinezonlarına şahit olundu.

Tam da Başkan Böcek’in yoğun bakımdan çıkıp normal odaya alındığı sırada da ceriha patladı.

Bu basına “Antalya Büyükşehir’de deprem!” şeklinde düştü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istek ve niyetlerine rağmen Başkan Böcek tarafından o göreve getirilen, FETÖ ile iltisaklı, savcıların ve hâkimlerin bir türlü yakasına yapışamadığı, her kızağa çekileceği anda gizli ve sihirli bir el tarafından kurtarılan Fettah Tamince’nin avukatı Genel Sekreter Cansel Çevikol’un tüm yetkileri alındı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Muhittin Böcek’i hastanede ziyaret etmesine 24 saat kala, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Genel Sekreter Cansel Çevikol Tuncer’in tüm yetkilerini aldı.

Konuyla ilgili yazdığı “olması gerekeni Hacıarifoğlu yaptı” başlıklı köşe yazısında, “Büyükşehir Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Genel Sekreter Cansel Çevikol’un tüm yetkilerini elinden aldı” diyen Antalyalı gazeteci Mehmet Talay, Büyükşehir Belediyesi’ndeki fırıldakları ortaya koydu.

Başkan Böcek’in Covid-19 hastalığına yakalanıp hastanede tedavi altına alınmasıyla birlikte görevini vekâleten yürütmesi için bıraktığı Meclis Üyesi Mehmet Hacıarifoğlu’nun, üç aylı sürede büyük zorluklarla çektiğini, özellikle de Genel Sekreter Cansel Çevikol’un” çeşitli manevralarıyla sıkıntılı durumlar”la karşılaştığını vurgulayan Talay, “adeta kendi kendini Başkan Böcek’in varisi gibi gören Çevikol, Belediye bürokratlarını Hacıarifoğlu’na karşı kışkırtarak Başkanlık yetkilerini kullanmasını engelleyerek elini kolunu bağlamaya çalışmıştı” diye yazdı.

Mehmet Talay’ın ilgili köşe yazısının devamı şu şekilde devam ediyor:

Hatta kamuoyunda dolaşan bilgilere göre; Başkan Böcek’in servise alınması ve hasta yatağındayken vekil değiştirmesi için türlü manevralar yaptığı iddiaları almış yürümüştü…

Sonuçta bugün itibariyle Hacıarifoğlu gereken hamleyi yaptı ve Başkanlık yetkisini kullanarak “Cansel Çevikol’un Encümen Başkanlığı dâhil olmak üzere Genel Sekreterlikle ilgili tüm yetkilerini elinden alarak bu yetkilerin tümünü kendi uhdesine aldı.”

Çevikol’un Genel Sekreter olarak atanması, hatırlanacağı üzere Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na rağmen yapılmıştı.

Seçim sonrasında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği için Kılıçdaroğlu, “Hüseyin Karakuş’u” ismini önermiş ancak Başkan Böcek tarafından kabul edilmemiş ve Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun araya girmesiyle Cansel Çevikol önce Özel Kalem Müdürü sonra da Genel Sekreter olarak atanmıştı.

Kendi iradesine rağmen yapılan bu atama, Kılıçdaroğlu’nu üzmüş ancak sessiz kalmayı yeğlemişti.

Ancak, buna karşılık Başkan Böcek’in bu davranışını karşılıksız bırakmayarak, süreç içerisinde 7 kez geldiği Antalya’da hastaneye yatana kadar Başkan Böcek’i Belediyede ziyaret etmeyerek tepkisini göstermişti.

Şunu da eklemekte fayda var.

Olay sadece Kılıçdaroğlu’nun istememesine rağmen Cansel Çevikol’un Genel Sekreter yapılması ile sınırlı değildi.

Kılıçdaroğlu’nun bu isme olan tepkisi aynı zamanda Erdoğan’a çok yakın olan ve hakkında FETÖCÜ suçlaması ile yargılanmakta olan işadamı Fettah Tamince’nin 25 yıllık avukatı olmasıydı.

Hatırlanacağı üzere 3 ayrı Grup toplantısında Tamince ile ilgili iddiaları kürsüde dile getirmiş ve bu şahsın neden korunduğu Erdoğan’a sormuştu.

Kısacası, Kılıçdaroğlu’nun Cansel Çevikol ismine olan olumsuz yaklaşımının temelinde Çevikol’un Fettah Tamince’nin uzun yıllara dayanan avukatlığını yapması yatmaktadır.

Bu gerekçeyle Başkan Böcek’e bu isim yerine kendisi bir isim önermiş ancak kabul edilmeyince de belirttiğim gibi tavır almıştı.

Şimdi yeniden başa dönülmüş oldu ve olması gerekeni Mehmet Hacıarifoğlu yaptı.

Hem belediye çalışanları, hem de CHP tabanı rahat bir nefes aldı…

Kanımca Hacıarifoğlu’nun bu atağı onu, Kılıçdaroğlu’nu gözünde daha itibarlı hale getirmiştir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir