Araç satışında yeni dolandırıcılık usulleri

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçel, internet üzerinden yapılan ikinci el araç satışları üzerinden yapılan dolandırıcılıklara dikkat çekti ve vatandaşları mağdur olmamaları için uyardı.

Dolandırıcılar, yeni geliştirdikleri yöntemlerle internet üzerinden ikinci el araç satışlarında alıcı gibi davranıyorlar. Pazarlık sonrası karşı tarafa güven vermek amacıyla pazarlık bedelini satıcının hesabına havale ediyorlar. Satış için notere giderken ise “benim acil işim çıktı. Satışı şu akrabamın üzerine yapın” diyorlar.

Vatandaşları internet üzerinden ikinci el araç satışlarında karşılaşılan yeni dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyaran ve her gün kendilerine birçok böyle olay geldiği belirten TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal AA’na verdiği demeçte, işinin çıktığını bu nedenle satışın akrabasının üzerine yapılmasını isteme aşamasına kadar her şeyin normal olduğunu, çapanoğlunun bundan sonra başladığını vurguladı.

Koçal şunları söyledi:

“Araç için havale çıkartan kişi size bir ihtar göndererek, aracın devrini yapmadığınızdan dolayı gönderdiği parayı geri talep ediyor. Siz her ne kadar ‘devrini yaptım’ deseniz de satış yaptığınız kişi ile paranın havalesinin geldiği kişi farklı olduğu için sıkıntı başlıyor. Sattığınız kişi ile parayı gönderen kişi arasında bir bağ ispatlayamazsanız almış olduğunuz araç parasını iade etmek zorunda kalabilirsiniz. O nedenle vatandaşlar araçlarını satarken çok dikkatli olsun. Para kimden havale edilmiş ise satışı onun adına gerçekleştirsin. Ya da parayı satış esnasında noterde nakit olarak alsın. Bunlar da olmazsa satışı parayı havale çıkaran kişinin resmi vekâleti bulunan birine yapmaları mağdur olmalarını önler.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir