Asansörler artık TSE tarafından kontrol edilecek

Burdur’da asansörlerin Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından tescil, bakım ve denetlenmesi amacıyla Burdur Belediyesi ve TSE arasında protokol imzalandı.

Kentteki asansörlerin denetlenmesi konusunda yetkiyi belediyeden TSE’ye devreden protokol, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve TSE Antalya Bölge Koordinatörü Hasan Demirtaş tarafından imzalandı. İmzalanan protokolde Türk Standartları Enstitüsü Burdur temsilcisi Nilay Keyvan da hazır bulundu.

İmzalanan protokole ilişkin bilgi veren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 5 Kasım 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği ile asansörlerin en az yılda bir defa A tipi muayene kuruluşları tarafından periyodik muayene ve deneylere tabi tutulmasının zorunlu olduğunu belirtti. Asansörleri denetleme yetkisinin 4 yıllığına TSE’ye devredilmesi için işbirliği protokolü imzaladıklarını belirten Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi mücavir alan sınırları içindeki binalarda bulunan asansörlerin işletme ruhsatına esas teşkil eden kontrollerinin, yılda bir defa yapılması gereken zorunlu ve periyodik muayene ile deneylerinin, TSE’nin uzman personeli tarafından yapılarak raporlanacağını kaydetti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir