“Vergi vermeyelim” dediği iddia edilen Çavuşoğlu’ndan açıklama var

Yılın son Meclis toplantısında, tartışmaların büyük ağırlığı Belediye şirketlerinin devlete ödediği vergiler konusunda yoğunlaşmış, AK Parti Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Cihat Çavuşoğlu’nun konuşmasının kısa bir bölümü, daha sonra devlete vergi ödememeyi özendiren bir video spotu haline getirilerek sosyal medyada yayınlanmıştı.

Bir mali müşavir olarak kamuoyunda Çavuşoğlu çok zor durumda kalmış, alay konusu olmuştu.

Konuyla ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yayınlayan Çavuşoğlu, konuya açıklık getirdi; “şahsımın sanal ortamda linç edilmesi ve itibarsızlaştırması yönüne gidilmiştir (…) Bu girişimi yaptıran ve de yapanları şiddetle kınıyorum” dedi.

İşte Çavuşoğlu’nun açıklaması!

1.000.000 TL. KAYNAĞI ELLERİNİN TERSİYLE İTİYORLAR

Aralık Ayı Burdur Belediye Meclis Toplantısında Belediye Meclis üyesi olarak Belediyemiz ve Şirketi  BAHTAŞ ile maaş ödemeleri üzerinde bir konuşma yaparak Belediye meclisini ve Kamuoyunu bilgilendirmiştim.  Sayın Belediye Başkanı’da “Haklısın Kaynak oluşuyor, Bunun üzerine çalışalım” şeklinde talimat vermesine rağmen Başta Sayın Başkan olmak üzere konuyu anlamayanlar yada anlamak istemeyenler olduğunu maalesef üzülerek gördüm.

Canlı olarak yayımlanan konuşmamın kaydı, toplantının akabinde kesilerek “Devlete vergi vermeyelim” yönünde anlaşılacak şekilde Sosyal Medya ortamında servis edilerek Şahsımın sanal ortamda linç edilmesi ve itibarsızlaştırması yönüne gidilmiştir.

Şahsıma yapılmak istenen bu yakın tarihte çokça şahit olduğumuz kes kopyala yapıştır yöntemleri ile insanların kamuoyu nezdinde farklı algılanması, küçük düşürülmesine yönelik Müptezelce yapılan vesayet yapıların taktiklerini andıran bu girişimi yaptıran ve de yapanları şiddetle kınıyorum. Bu konuda bilgi sahibi olmadan, Konuşmamın bütününe bakarak değerlendirme yapmaya gerek duymadan sadece siyasi saik ve hınçla lince tabi tutmak isteyenleride izana davet ediyorum.

Belediyemize ait BİMTAŞ ve BAHTAŞ adında iki Şirket bulunmaktadır.

BİMTAŞ bünyesinde Susamlık Tesisleri, İstasyon Park, Göl Kenarındaki Tesisler, İki Adet Akaryakıt İstasyonu mevcuttur ve halka açık iş yapmaktadır. Kazancının iyi olması, vergi sıralamasına girmesi bizleri gururlandırır. Ama ne yazıkki zarar etmektedir ve bir türlü para yetiştirilemiyor. 11.000.000TL.  akaryakıt promosyon gelirinden Bimtaşın hakkına düşen ve gelecek 5 yılın geliri olarak alınan en az 7.500.000 TL. den  % 22 Kurumlar Vergisi ödediğinizi söylediniz. Bu prim geçmiş 5 yılın zararını bile kapatamazken siz nasıl oluyorda vergi ödüyorsunuz. Buradandamı fazla vergi ödediniz.

TASARRUF YAPMASINI BİLE BECEREMİYORLAR

Dediğim özetle şuydu;

BAHTAŞ’ın ise halka açık tek akaryakıt istasyonu olduğunu ve Bimtaş şirketinin aksine buradan iskontolu satış yapıldığını başkaca bir gelirinin olmadığı ve bununla da vergi sıralamasına girmesi mümkün değildir. Belediyeden  fatura karşılığı şirket hesabına giren paradan  vergi kesintisi yapıldığını, Bu nedenle Bu Paraların Belediye bütçesine geri döndüğünde Vergi kesintileri nedeniyle eksildiğini, Bunun yerine kanunlar çerçevesinde mükelleflere verilen haklardan yararlanarak yılda yaklaşık 1.000.000 TL. kaynağın  Belediye Bütçesinde kalması ve Belediyenin sorumluluğunda olan ve yapması gereken Hizmet ve yatırımlarda kullanılması gerektiğini Böylece Belediyemizin daha az borçlanmaya ihtiyacı olacağını söylemiştim.

Bu konuşmayı rakip Bir siyasi Partinin Belediye Meclis üyesi olarak sırf muhalefet olsun diye değil Bir Mali Müşavir olarak konu ve mevzuata vakıf olarak tamamen Belediyemizin ve Burdur Halkımızın yararına olacak şekilde samimiyet ve iyi niyetle yaptım.

Tekraren belirtiyorum ki bu yöntemlerle hem şirketlerin hem de Belediye Bütçesinin sağlıklı ve rantabıl bir şekilde yönetilmesi mümkün değildir. Bu Yöntemler Belediyemizin Borçlanma ihtiyacını sürekli artıracak Borç stok ve yükünü daha da ağırlaştıracaktır.

Bu konuşmamı sağ duyuyla değerlendiren Burdur Halkına ve Cumhuriyet Halk Partililere teşekkür ediyorum.

Başta Sayın Belediye Başkanı olmak üzere Seçim atmosferi duygusundan bir türlü sıyrılamayanlarada seçimin üzerinden 9 ay geçtiğini Burdur Halkının Kes Kopyala yapıştır gibi çarpıtmalara değil hizmete ve daha yaşanabilir bir şehre ihtiyacı olduğunu hatırlatıyorum.

Bundan sonra’da Burdur Belediyemiz ve Halkımızın çıkarlarını esas alarak doğruları konuşmaya devam edeceğimi Kamuyouna saygıyla arz ederim.

Cihat Çavuşoğlu

AK Parti Belediye Meclisi Grup Sözcüsü

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir