Aşılamada zorunluluk yok ama…

İçişleri Bakanlığı Genelgesi’nde önemli aşı detayı

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkanlığında Beştepe’de düzenlenen Kabine toplantısında alınan ve İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliklerine gönderilen kademeli normalleşme genelgesinde önemli maddeler yer aldı. Genelgede açıkça “aşı hakkı bulunup da aşı olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar, pazar günleri dışında sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek” şeklindeki düzenlemenin kısmi aşı mecburiyeti olarak dikkat çekti.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığında Beştepe’de kabine toplandı.

Tam Kapanmanın ardından kademeli normalleşme kurallarını saptadı.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

Genelge 41 maddede kademeli normalleşme kurallarını içerdi.

Genelgede aşı hakkı olmasına rağmen aşısını yaptırmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar hakkında çok önemli detaylara yer verildi.

Yayınlanan genelgede şu maddeler yer aldı:

*Aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş̧ olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızla ilgili olarak, herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

*Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız pazar günleri dışındaki diğer günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler; pazar günleri ise tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.

*Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş̧ vb.) kullanamayacaklardır.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir