Ata sporumuz olan yağlı pehlivan güreşini Burdur’da da geleneksel hale getireceğiz

1 Eylül’de yapılacak olan Burdur Belediyesi Geleneksel 1’nci Yağlı Pehlivan Güreşi’nin tanıtımı amacıyla bugün Susamlık tesislerinde basınla biraraya gelen, yeniliklerini ve önemli atılımlarını sürdüren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, başpehlivanlar eşliğinde güreş organizasyonu hakkında bilgi verdi. Başkan Ercengiz kahvaltıda yaptığı konuşmada, “Peygamber sporumuz olan yağlı pehlivan güreşleri Türkiye’de yaklaşık 700 yıldır devam ediyor. Ata sporumuza olan ilginin her geçen gün artması özellikle bölgemizin Yörük kültüründe ata sporunu yaşatmaya olan isteği bizim de ata sporumuzu Burdur’da, yağlı pehlivan güreşlerini yeniden başlatmak üzere bir çalışmaya yöneltti. İnşallah bu yıl ilkini yapıyoruz. Geleneksel olmasını umut ediyoruz” dedi.

2018 Başpehlivanı ORHAN OKULU

Yeniliklerini ve önemli atılımlarını sürdüren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Susamlık Tesislerinde düzenlenen basın toplantısında, düzenlenecek olan Burdur Belediyesi 1. Yağlı Pehlivan Güreşleri hakkında basına ve kamuoyuna bilgi verdi. Bu yıl birincisi düzenlenecek olan yağlı pehlivan güreşlerinin düzenlemesi hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için yapılan basın toplantısına Güreş Koordinatörü Erhan Üstündağ, Başpehlivanlar Savaş Yıldırım ve İsmail Koç da katıldı. Düzenlenecek olan burdur Belediyesi 1. Yağlı Pehlivan Güreşlerine 600 güreşçinin katılması bekleniyor. Öte yandan başpehlivanlık için yapılacak müsabakalara 32 başpehlivan iştirak edecek.

ATA SPORU OLAN YAĞLI

PEHLİVAN GÜREŞLERİ ÜLKEMİZDE 700 YILDIR SÜRÜYOR

Konuşmasına, “bu yıl ilkini düzenleyecek olduğumuz yağlı pehlivan güreşleri için bu sabah kahvaltıda sizlerle birlikteyiz. Hem yapacağımız güreş organizasyonunun tanıtımı hem de güreş organizasyonu içerisinde neler olacağını sizlere kısaca ifade etmek isterim” diyerek başlayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Peygamber sporumuz olan yağlı pehlivan güreşleri Türkiye’de yaklaşık 700 yıldır devam ediyor. Ata sporumuza olan ilginin her geçen gün artması özellikle bölgemizin Yörük kültüründe ata sporunu yaşatmaya olan isteği bizim de ata sporumuzu Burdur’da, yağlı pehlivan güreşlerini yeniden başlatmak üzere bir çalışmaya yöneltti. İnşallah bu yıl ilkini yapıyoruz. Geleneksel olmasını umut ediyoruz” dedi.

BAŞPEHLİVANLAR BÖLGEMİZDEN OLMASI BİZİ CESARETLENDİRDİ

“Güçlü pehlivanların olması”nın “bizi bu anlamda daha da heyecanlandırıyor” diyen Başkan Ercengiz, “çünkü son dönemde özellikle Kırkpınar’da, Elmalı’da ve ilçemiz Altınyayla/ Dirmil’de güreşen pehlivanlarımız ve başa güreşen pehlivanlarımızın da bizim bölgemizden olmasını hem ata sporuna duyduğu ilginin hem de gösterilen çabanın göstergesi olarak görüyorum. Umuyorum 1.’si olan ve zor olanı başardıktan sonra geleneksel hale getirebileceğimiz yağlı pehlivan güreşlerimizin Burdur halkının merakla beklediği ve isteği bu güreşlerinin devamını getireceğine inanıyorum” diye konuştu.

BİZ ALTIN KEMERİ 2 KEZ BAŞA GÜREŞEN PEHLİVANIMIZA VERECEĞİZ

Bu yıl altın kemerle ilgili olarak özel bir durum düşündüklerini vurgulayan Başkan Ercengiz, “normalde altın kemer üç kez başa güreşmiş pehlivana verilirken biz iki yıl üst üste başpehlivan olan güreşçimize altın kemerimizi takdim etmek üzere organizasyonumuzu planladık. İnşallah pehlivanlarımız bu konuda bize yeterli desteği gösterecek” diye açıklamada bulundu.

TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ ORTAYA KOYAN BİR SPOR

Bu yıl 32 başpehlivanla başladıklarının altını çizen Başkan Ercengiz konuşmasına, “ileriki yıllarda artarak devam edecektir diye düşünüyorum. Bölgemiz yağlı pehlivan güreşlerinin çok eski bir geçmişe sahip olması, hem de vatandaşımızın ilgisinin ve bu konuda desteğinin olması nedeniyle iyi bir sporcu altyapısına da sahip. Dünyada en güçlü ve en çok gücü gerektiren sporlardan biri olması, Türk’ün gücünü ortaya koyan bir spor olması nedeniyle biz ata sporumuza sahip çıkmak istiyoruz ve bundan sonra da geleneksel hale getireceğimizi umut ediyoruz” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir