Atatürk hayali gerçek oldu; TDT kuruldu

İstanbul’da Türkiye Cumhuriyeti ev sahipliğinde toplanan, Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından başlatılan, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan yer aldığı, “Türk Dünyası 2040 Vizyonu”nun Türk Konseyi şeklindeki Türk Birliği, “Yeşil Teknolojiler ve Dijital Çağda Akıllı Şehirler” temasıyla düzenlenen Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi’nde Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) adını alarak Türk dünyasının birliği yolunda ve Atatürk’ün vasiyetine de uygun olarak önemli bir adım attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede yaptığı konuşmada önemli gündem maddelerine değindi.

İşte konuşmanın satırbaşları:

* Terörün her türlüsüyle, aşırıcılıkla, ırkçılıkla, İslam düşmanlığıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdürme irademizi bir kez daha kayda geçirdik. Terör örgütleriyle ortak mücadele gündemin önemli unsurlarından biri olmalıdır. PKK-YPG, DEAŞ ve FETÖ gibi şer odakları başta olmak üzere, terörün her türlüsüyle mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Bu konuda iş birliğimizi artırmalıyız. Ayrıca İslam ve yabancı düşmanlığı gibi çağımızın vebası olan yıkıcı akımlarla mücadelede birlikte hareket etmeliyiz.

*Aile resmimizin daha da zenginleşmesi için önümüzdeki dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni aramızda görmeyi canıgönülden arzu ediyoruz. Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türklerinin maruz bırakıldığı tecrit ve ambargonun hafifletilmesinde kıymetli desteklerinize güveniyorum.

*İklim değişikliği ile salgın gibi krizlere karşı müşterek adım atma yönündeki irademizi vurguladık.

Karabağ zaferiyle inşallah Kafkaslar’da barışın, istikrarın, iş birliğinin hâkim olacağı yeni bir dönemin kapıları aralanmıştır. Zirve toplantımızda, bu destana liderlik eden İlham kardeşime Türk Dünyasının takdirinin nişanesi olarak Türk Dünyası Âli Nişanı’nı tevcih ettik.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, kendine verilen “Türk Dünyası Ali Nişanı” dolayısıyla yaptığı konuşmada Türkiye’nin Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtuluş savaşına yaptığı desteğe değindi.

Aziz kardeşim Erdoğan, Türk dünyasının lideridir. Onun sayesinde Türkiye dünyada güç merkezine dönüşmüş, söz sahibi olmuştur. Bize güç veren Türkiye’nin güçlenmesidir. Bu nedenle her birimiz Erdoğan’a minnettar olmalıyız.”

PROF. DR. SENCER İMER: ATATÜRK’ÜN VASİYETİNE UYGUN BİR PROJE

Prof. Dr. Sencer İmer zirveyi Aydınlık’a değerlendirerek, “Türk Devletleri Teşkilatı”nın Atatürk’ün vasiyetine de uygun, doğru bir çalışma olduğunu söyledi.

Birlikteliğin Türk dünyası ile ilgili önemli ve doğru bir çalışma olduğunu kaydeden İmer, “Birlikte kalkınma, birlikte politika üretilmesi planlanıyor. En önemli nokta, Türk dünyasının ortak ekonomik bir bölge oluşturması, çok yararlı” dedi.

ÇOK KUTUPLU DÜNYANIN OLUŞUMUNA KATKI KOYAN BİR ÇALIŞMA

2050 yılında 250 milyona ulaşacak olan şu anda 170 milyonluk bir nüfusa dayanan çok büyük bir birlik olduğunun altını çizen İmer, “Bölge büyüklük olarak da 4,5 milyon metrekarelik bir alan. Çin’in yarısı, Amerika’nın yarısı kadar bir büyüklük. Bölge bugünkünden çok daha yüksek değerlere ulaşabilir” diye konuştu. Türk Devletleri Teşkilatı birlikteliğinin “Kuşak ve Yol” açısından da yararlı olduğunu vurgulayan İmer, “Çok kutuplu dünya oluşmasına katkı yapan bir çalışma. Bu birliktelik kimseye karşı olmamalı. Bunu istismar etmeye kalkışanlara müsaade edilmemeli. ABD’nin kışkırtmalarına kesinlikle izin verilmemeli. Bu proje Atatürk’ün de hayalidir. Rusya ve Orta Asya Türkleri ile dostluk Atatürk’ün de vasiyetidir. Atatürk’ün bize yönelik tavsiyelerine uygun bir çalışma” değerlendirmesinde bulundu. Prof. Dr. Sencer İmer, “Türk Devletleri Teşkilatı birlikteliği KKTC’nin tanınması, Türkiye’nin kuşatılmasına karşı çıkma, Karadeniz’in barış denizi olması gibi konular için yararlı. Orta Asya Cumhuriyetlerinin en büyük sıkıntısı denize açılımlarının olmaması. Türkiye bu konuda Cumhuriyetlerin denize çıkışıdır. Teşkilata üye ülkeler birlikte hareket ederse hepsi açısından çok yararlı sonuçlar alınır” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.