“Atatürk ‘Türk halkı’ demedi, ‘Türkiye halkı’ dedi”

Türkiye’nin bugün “İkinci İstiklal Savaşı” verdiğini belirten Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Yıldırım Gençer, gençleri “Türkiye’nin ulusal meseleleri” etrafında topladıklarını söyledi.

Baba tarafından Kürt olduğunu ve TGB’de çok sayıda Kürt genç bulunduğunu dile getiren Gençer, “Kürt sorununa bakışımız birlik temelinde, bölünme temelinde değil” dedi.

Kürtçe anadilde eğitim talebinin bugünün Türkiye’sinde “geçerli bir talep” olmadığını savunan TGB Genel Başkanı, “Kürtçe anadilde eğitim talebi karşımıza özellikle son 20-30 yılda bölünmenin bir talebi olarak getirildi. Bunun da gerçekliğinin olmadığını, zemininin olmadığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Gençer, ancak bu anayasada Kürt veya başka bir halka vurgu yapmaya gerek olmadığını düşündüklerini dile getirdi.

Yıldırım Gençer, HDP’nin kapatılması konusunda yürüttükleri kampanya hakkında ise, “HDP bir bağımsızlık, siyasi, insan hakları hatta kadın sorunudur, o yüzden kapatılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu. Gençer, HDP’ye oy verenlerin asla “terörist” görmediklerini de vurguladı.

TGB Genel Başkanı Yıldırım Gençer, gündemdeki konulara ve TGB’nin Kürt meselesine bakışına ilişkin Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.