Ateşe benzin döken tek lider: Demirtaş

Dün (10 Ekim 2015 günü) Ankara’da “Barış ve Emek Mitingi” için toplanan 10 binlerin ortasında patlayan iki canlı bombanın katlettiği 97 vatandaşımızın hayatını kaybettiği olay hakkında bir lider ve bir Hükümet adamının demeçleri çok çarpıcıydı. Birisi “halkların” lideri olma iddiasıyla ortaya çıkan HDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın açıklaması, diğeri de AKP Genel Başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin’dir. Dünkü terör olayını müteakiben Demirtaş basına verdiği demeçte, adeta yangına benzin döküyor. Demirtaş, “bunlarla kardeş olamayız” dedi. M. Ali Şahin de eylemle ilgili olarak güvenlik zafiyetine dikkat çekerek, “güvenlik güçleri üzerlerine düşen görevleri yapmış mıdır?” diye sorguladı.

BAĞIRA ÇAĞIRA GELEN KANLI EYLEM

“Tehdidin kaynağı ABD (…) ABD’nin bütün unsurları görev başında” diyen ve 3 ay önce hazırlanan ve verilen TSK raporunda, 12 Eylül 2015’de “seçimlerde ya aynı sonuç çıkacak ya da HDP, Meclis’e giremeyecek ve şehirler havaya uçacak” diyen CİA’nın eski Türkiye uzmanı Henry Barkey’in açık ve net sözünde, 11 Eylül 2015’de “Cizre yanıyorsa Bodrum’da yanar” diyen HDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın açık ve net tehdidinde, 22 Eylül 2015 tarihinde “Suriye’de tek yol, YPG’yi desteklemektir. Bu nedenle Türkiye hizaya getirilmeli” diye yayın yapan İndependent gazetesinin yayınında geldiği bağıra bağıra ilan edilen dünkü terör olayını müteakiben Demirtaş basına verdiği demeçte, adeta yangına benzin döküyor. Tüm liderler halka itidal, sağduyu ve birlik mesajı verirlerken, sadece hırçın bir tutum içinde bulunan HDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın ağzından çıkan her sözcüğün tahrik ve nefret dolu olması, ateşe dökülen benzin gibi hareket etmesi, ağzından hiçbir şekilde bir itidal sözcüğünün bile çıkmaması, doğrudan devleti hedef alması ve “biz bunlarla asla kardeş olamayız” demesi çok manidar bulundu.

GÜVENLİK GÜÇLERİNİN GÜVENLİK ZAFİYETİ Mİ VAR? O İKİ CANLI BOMBA GÜVENLİĞİ NASIL AŞTI?

Ali Şahin de eylemle ilgili olarak güvenlik zafiyetine dikkat çekerek, iki noktada sorgulama yapılması gerektiğinin altını çizerek, “öncelikle bu eylemi kimler hangi amaçla yapmıştır? Bu sorgulanmalıdır. İkinci olarak bu eylemin meydana gelmemesiyle ilgili olarak güvenlik güçlerimiz üzerine düşen görevi yapmış mıdır? Bu iki hususun çok dikkatli soruşturulması gerekir” dedi. Böyle bu çarpıcı açıklamayla güvenlik zafiyeti iktidar kanadından da dillendirişmiş oldu.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir