Avcılığın dayanılmaz vicdansızlığı

Yasa dışı avlanmaya ve avcılık sporu diye hayvan katliamına karşı güvenlik kuvvetlerinin çalışmaları sonucu hayvan katliamı yapmış bir şahıs suç aletleri ve öldürdüğü hayvanlarla birlikte yakayı ele verdi. Toplam 18 bin 996 lira para cezasına çarptırıldı.

İnsanlık tarihinde ekim dikimin bulunduğu Tarım Devrimi’nden önce yüzbinlerce yıl sürmüş Neolitiğin derinliklerinde Avcılık ve Toplayıcılık (Taş devirleri) insanlar hayatlarının bekası için yaptıkları avcılıkla modern zamanlarda yapılan zevk için canlı katletme işi olan çağdaş avcılık arasındaki fark, geçtiğimiz günlerde Jandarmanın yakaladığı bir şahısla bir kere daha ortaya çıktı.

Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Burdur Askeriye Köyü çıkışında yol kontrol ve arama faaliyeti esnasında, kontrol maksatlı durdurulan MD isimli şahsa ait araçta yapılan kontrolde, aracın bagajında çanta ve poşetler içerisinde usulsüz/kota fazlası avlandıkları tespit edilen (45) kırk beş adet ördek tespit edildi.

Tespiti yapılan kanatlı hayvanlar gerekli idari yaptırım kararı uygulanmak üzere Burdur Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Şahsa 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununa Muhalefet Suçundan (Avlanma limiti fazlalığından 513 TL, (33) adet Çamurcan ördeğinin avlanması nedeniyle 33×515=16 bin 995 TL, 2 adet Elmabaş Patiği ördeğinin avlanması nedeniyle 744×2= 1.488 TL), toplam 18 bin 996 TL para cezasına çarptırıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir