Basınıyla, vatandaşıyla, emeklisi, esnafıyla Burdur halkının AVM sevdasına diyecek yok doğrusu! Öyle bir sevda ki, öyle bir aşk ki, yediden yetmişe bütün vatandaşların rüyalarını süsleyen bir anka kuşu sanki AVM…

Türkiye’nin her yerinde patlak mısır gibi büyük alışveriş merkezleri (namı diğer AVM’ler) açılıyor. Ülke “AVM’ler cenneti” haline gelmiş durumda. İşin ilginç yanı bu büyük işyerleri yerleşim yerlerinin dışında olması gerekirken kent merkezlerinde yoğunlaşıyor. İlimizde de gerçek içeriği ve işlevi bilinmediğinden, gerçek bir yanılsama olarak, yere yatırılmış kurbanlığın dönüp kasabın bıçağını yalaması gibi, işçisinden köylüsüne, emeklisinden esnafına herkesin sevdası olan AVM talebi bir türlü gerçekleşmiyor.

AVM AŞKI GENE DEPREŞTİ

AKP’li Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’nın ilk döneminden beri Burdur halkı AVM ile yatıyor, AVM ile kalkıyor. Gece rüyalarını süsleyen en nadide figür… Belediye el değiştirdi; CHP’li Ali Orkun Ercengiz başkan oldu, sevda gene de değişmedi; değiştirilemedi.

Eski başkan döneminde seçim yatırımı olarak birdenbire, -ihaleden sonra tapusunda sorunların olduğu anlaşıldığı gibi -hiçbir fizibilite çalışması yapmadan, pat diye kamuoyunun gündemine taşınarak, esasen batmış bir şirkete ihale edilen Belediye’nin AVM macerasından sonra şimdi de AVM sevdası yeniden depreşti. Mevcut Fen İşleri Müdürlüğü sahasının buna ayrıldığı anlaşılıyor.

AVM’LER, TEKELLEŞME YARATIR VE ESNAFI BERTARAF EDEREK YOKEDER

Hadi emekliyi, memuru anladık. Esnafa ne denir, bu sevdanın halesinde dansedip duruyor, büyük hazlar, zevkler alarak… Kendisini boğazlayacak kasabın kanlı bıçağını yalayan öküz durumu yani!

Oysa konunun uzmanları ve iktisatçılarca Alışveriş Merkezleri (AVM’ler), esnafı bertaraf ederek bitirdiğini, tekelleşme yarattığını belirtirler.

Yapılan araştırmalar, özellikle büyük kentlerde AVM’lerin çoğalmasıyla birlikte küçük ve orta esnafın geçim sıkıntısının daha da arttığını, kendileriyle konuşulan esnafların AVM’lerin kendilerini yok ettiğini, adeta bitirdiğini ve tekelleşmeye sebep olduğunu vurguladıklarını ortaya çıkarmıştır.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu  (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e göre, Türkiye’de toplam alanı 10 milyon m2’ye ulaşan 344 alışveriş merkezi bulunmaktadır. 2018 yılına kadar yapımı devam eden 77 AVM daha inşa edilecek. O zaman toplam AVM sayısı 421’e ulaşacak. Alışveriş alanıysa 12,8 milyon m2’ye yükselecek.

AVM’LER, SADECE AVM DEĞİL, BESLENME,

EĞLENME VE VAKİT GEÇİRME MEKÂNLARI OLARAK DA İŞLEVE SAHİPTİR

AVM’ler, ilaçlardan kitaplara, kozmik ürünlerden beyaz eşyaya kadar iğneden ipliğe her şeyin satıldığı devasa işyerleridir. Giyimden gıdaya, eğlenceden elektroniğe farklı sektörlerde birçok markayı ve hizmeti bünyesinde barındıran AVM’ler, alışveriş yapılmasının yanı sıra birer yaşam merkezi olarak da kullanılıyor. Bu devasa işyerlerinde devasa stok depoları bulunmaktadır. Ürün stoklaması yapılabilmektedir. Bundan dolayı da AVM’ler ürünlerde gerekli indirimleri gerçekleştirebilmektedir.

AVM’ler, adındaki işlevlerin çok üzerine çıkmış, işlevselliğini artırmış ve çeşitlendirmiştir. Sadece alışveriş yapılan mekânlar olmaktan çıkmış, beslenme, eğlenme ve vakit geçirmek için tercih edilen yerler haline gelmiştir. Bu kapsamda Isparta İYAŞ’ta kalabalıklara şöyle üstünkörü bir bakış, merkez içinde kaynaşan kalabalığın içindeki Burdurlu sayısı hakkında fikir verecektir. Buradan da anlaşılmaktadır ki, AVM’ler ilimiz insanının toplumsal hayatında önemli bir yer tutmaktadır. İYAŞ müdavimlerinde ilimiz toplumunun bütün kesimlerinden vatandaşlara rastlanabilmektedir.

AVM’LER İÇİNDE TABAKALAŞMA: OUTLETLER

AVM’ler içinde, vatandaşın bilinçaltına, “aynı markayı daha ucuza satıyoruz” mesajını veren “outlet/ seri sonu” ibareli AVM’ler en çok rağbet görenleridir. Ancak outletlere son zamanlarda bunun haksız rekabet yarattığı iddiasıyla sınırlama getirdi. Görüldüğü gibi AVM’ler içinde de rekabet ve tabakalaşma mevcut.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir