Avukatların feryadı: Avukatlar, ekonomik yıkımın eşiğinde! #EvdeKalBurdur

Toplumun tüm kesimleri gibi avukatlar da feryat etmeye başladı

Tüm dünyayı yerlere seren ve yıkıma sürükleyen Kovid19 salgını ülkemizde tüm toplum kesimleri gibi adalet sacayağının savunma ayağını, avukatları da vurdu. Adliyede işler durdu, avukatlar feryat etmeye başladı. Durumu Burdur Baro Başkanı Avukat Ramazan Gedik’e sorduk. Av. Gedik, “salgın en fazla avukatları vurdu” dedi.

Dünyada 3 milyona yakın kişiyi hasta eden, ABD ve Avrupa gibi gelişmiş ekonomileri yerlere seren ve sağlık sistemlerini felceden, 200 bin kişinin hayatını kaybetmesini sebep olan, ülkemizde de yedi yetmişe toplumun tüm kesimlerini kasıp kavuran Kovid19 salgınının en fazla hasar bıraktığı toplumsal kesimlerden biri de henüz yeni yeni sesleri çıkmaya başlayan avukatlar oldu.

ADALET SACAYAĞININ SAVUNMA AYAĞININ ÇIĞLIĞI

Adalet sacayağının savunma ayağı çığlık çığlığa…

Sosyal medyada “avukatlar ekonomik yıkımın eşiğinde” tivitleri paylaşılmaya başlandı.

Paylaşımlarda, “sürecin görülmeyen, görülmek istenmeyen bir mağduru da avukatlar. TBB ve Barolar, çözümler üretmeli ve hükümetten avukatlara özel ekonomik destek paketleri talep etmelidir” deniyor.

“EN FAZLA AVUKATLARI VURDU”

Burdur Baro Başkanı Avukat Ramazan Gedik KıvılcımHaber’e konuştu.

“İşler 15 Haziran’a ertelendiği için en fazla avukatları vurdu” vurdu diyen Baro Başkanı Avukat Ramazan Gedik, avukatları sadece “15 Haziran’a kadar değil yılsonuna kadar zor bir sürecin beklediği”ni belirtiyor.

BÜTÜN İŞLER DURDU; AVUKATLARLA İLGİLİ HERHANGİ BİR TEDBİR YOK!

Kovid19 salgını sebebiyle adli işlemlerin 15 Haziran’a kadar ertelendiğini, “bütün işlerin durduğu”nu belirten Avukat Gedik, “ama avukatlarla ilgili bir tedbir yok. Adliyenin şu anda mağduru avukatlar. Savcısı, hâkimi maaşını alıyor. Ama şu anda işleri yürümeyen, hiçbir geliri olmayan hele yeni başlayan arkadaşlarımız, kendi yağıyla kavrulan, mücadele veren arkadaşlarımız için zor bir süreç” diye konuştu.

YILSONUNA KADAR ZOR BİR SÜREÇ

Avukatlarının taleplerini Burdur Barosu olarak Türkiye Barolar Birliği (TBB’ne) ilettiklerini, onların da gerekli girişimleri yaptıklarını ifade eden Başkan Gedik, “ama ne olacak, nasıl bir sonuç alınacak bilinmiyor. Kısacası zor bir süreç bekliyor, 15 Haziran da değil yılsonuna kadar… 15 Haziran’dan sonra tayinlerin açıklanması, sonra adli tatile girilecek olması derken kısacası bu yıl avukatlar için çok zor bir yıl olacak” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR İŞ YAPILMIYOR; KARŞILIĞINDA HİÇ GELİR YOK!

An itibariyle hiçbir iş yapmadıklarını, 15 Haziran’a kadar tüm süreçlerin durdurulduğunu belirten Başkan Gedik sözlerine, “davalar yok. Tutuklu, acil işler dışında hiçbir duruşma yapılmıyor. Etkilememesi mümkün mü, tamamen etkiliyor. Giderler aynen devam ediyor. Hiçbir öteleme yok! Şubat’ın KDV’sini bu ay ödedik. Mart KDV’sini ötelediler. Onun dışında Gelir Vergisi vs bu ay vergi ayı. Yani hiç gelir yok” sözleriyle son verdi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir