Ayla Erdem: “Sendikalar MEB’e dava açmalı”

Yargıtay’ın, “değerler eğitimi”ni laikliğe aykırı olmadığı gerekçesiyle reddetmesi üzerine Hepimizin Sendikası Grubu Sözcüsü Ayla Erdem, bunun Millî Eğitim Bakanlığı’nın asli görevi olduğunu ve yargıya taşınması gerektiğini söyledi.

Yargıtay, ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum’ (ÇEDES) projesinin uygulamalarına ilişkin açılan bir davayı, “milli eğitim müdürlüğü ile müftülüğün ortak çalışma yürütmesinin başlı başına Atatürk ilke ve inkılaplarına, laiklik ilkesine, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına aykırılık teşkil etmeyeceğini” vurgulayarak ret etti. Karar, bazı sendikalar ile gazetelerde, okullara manevi danışmanlık için imam atanmasının Yargıtay’ca ‘laikliğe aykırı bulunmadığı’ biçiminde yorumlandı.

Hepimizin Sendikası Grubu Sözcüsü Ayla Erdem ise ‘değerler eğitiminin’ Millî Eğitim Bakanlığı’nın devredemeyeceği asli bir görevi olduğunu, konunu bu noktadan hareketle idari yargıya taşınması gerektiğini söyledi.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Bekir Şahin imzalı kararda da “İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülükleri arasında yapıldığı iddia edilen protokol ve okullara gönderildiği iddia edilen yazılarla ilgili olarak bu protokol ve yazıların iptali için idari başvuru ve idari yargıda iptal davası açma imkanlarının bulunduğuna” dikkat çekildi.

Söz konusu siyasi partinin avukatları, Eskişehir ve İzmir’de yapılan protokoller nedeniyle, ilgili valiler, il milli eğitim müdürleri ve il müftüleri hakkında “devletin kendilerine tanıdığı hak ve yetkileri hukuka aykırı bir şekilde kullanmak suretiyle inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme, görev sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi ve Anayasa’yı ihlal” suçlamasıyla dava açmıştı.

ASLİ GÖREVİDİR, DEVREDİLEMEZ

Ayla Erdem

Ayla Erdem, Millî Eğitim Bakanlığı’nın değerler eğitimi asli görevini bir başka gruba devredemeyeceğini, Milli Eğitim Temel Kanunu’nda bunun açıkça ifade edildiğini vurguladı. 2018 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’nın bir vakıfla yaptığı ‘değerler eğitimi protokolünün’ Danıştay tarafından iptal edildiğini anımsatan Erdem, “Gerekçe olarak da Millî Eğitim Bakanlığı asli görevini devredemez denmişti” dedi.

Eğitim  İş Sendikası içinde örgütlü bir grup olan Hepimizin Sendikası Sözcüsü Ayla Erdem, yetkili eğitim sendikalarına, Millî Eğitim Bakanlığı’nın ‘değerler eğitimi’ asli görevini devretmesine karşı dava açmaları çağrısında bulundu.

ESAS DEĞERİMİZ MİLLİ DEVLETİMİZ

ÇEDES protokolüne cepheden karşı olduklarını belirten Erdem, “Bakanlık asli görevini devredemez. Küreselleşmenin milli devletleri, milli kültürü ve değerleri tahrip ettiği bu koşullarda, değerleri yeni nesillere, gençlerimize aktarırken uygulamalarımız daha farklı, daha özgün olmalı. Bizim milli değerlerimiz tabii ki dini değerlerden de beslenecek ama esas olarak Cumhuriyetimiz ve milli devletimiz de ilişkili olmalı” dedi.

EN ÖNEMLİ DEĞER

Andımızın okullarda okutulmasının yasaklandığını anımsatan Erdem, “En önemli değer bu” dedi. Bir yandan Andımızı yasaklayıp öbür yanda hiçbir formasyonu olmayan imamların okullara sokulmasını eleştiren Erdem, şunları söyledi:

KUTUPLAŞTIRAN BİR UYGULAMA

“Bunu doğru bulmuyoruz. Toplumu da geren, kutuplaştıran bir uygulama. Milli Eğitim, değerler eğitimini imamlara devrediyor Millî Eğitim Bakanlığı’nda çalışan onca öğretmen varken, rehber öğretmen varken, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri varken bunlar ve bunun dışında birçok branşta öğretmen varken, bunlar değerler eğitimini veremiyor da müftülüklerdeki, camilerdeki imamlar mı bunu verecek? Niçin okullarda imam görevlendiriliyor? Amaç ne? Millî Eğitim Bakanlığı’nın içinde bu görevi yerine getirecek bir personel mi yok bu? Elimizdeki kadroları değerlendirmiyorsunuz. Rehber, öğretmen atanmıyor. On binlerce atanmayan, atama bekleyen öğretmenimiz, ücretli öğretmen olarak çalıştıran meslektaşımız var. Eğitimin nasıl verileceğini, öğretimin nasıl yapılacağını bilen insanlar bunlar. Millî Eğitim Bakanlığı, okullara gereken atamaları yapmalı, imam görevlendirme girişiminden derhal vazgeçmelidir.”

Z. Ruhsar Şenoğlu/AYDINLIK

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.