AYM’ye kızılca kıyamet koparacak başvuru

Liberal Demokrat Parti (LDP), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3’üncü kez aday olup olamayacağını Anayasa Mahkemesi (AYM’ye) yazılı olarak sordu.

Anayasada bir kişinin üçüncü kez aday olamayacağı 101’inci maddede yazılı…

5678 sayılı ve 31 Mayıs 2007 tarihli Anayasa Değişikliği Hakkındaki Kanunla bu belirlenmiştir.

Yapılan değişiklikle “Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.” kuralı da 101. maddeye eklenmiştir. (*1)

Yaklaşan seçim nedeniyle kamuoyunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden aday olup olamayacağı tartışması yoğun bir sürmektedir.

Bu kapsamda 10 Haziran 2022 tarihinde konuyu Yüksek Seçim Kurulu (YSK’ye) soran ve cevap alamayan Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kulaksız, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığını açıklaması üzerine Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) görüş istedi.

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar’ın haberine göre, Kulaksız yazısında “bir kimsenin en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçilebileceği” yönündeki anayasa hükmüne işaret ederek yaptığı başvuruyu 16 Haziran’da görüşen YSK, oybirliğiyle “YSK’nin görevleri arasında bulunmayan bir konuda görüş bildirilmesine yer olmadığı” kararını verdi. Kulaksız, YSK’ye yeniden yaptığı başvuruda, “Yanıt, anayasa maddeleri açık olduğu halde hukukun siyasallaştırılarak tartışma ortamının oluşmasına neden olmuştur” denildi.

Kulaksız, ardından Anayasa Mahkemesi (AYM’ye) başvurarak “üçüncü kez adaylık” konusunda görüş bildirilmesini istedi.

Konu Bahçeli’nin de gündemindeydi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “adayımız Erdoğan’dır, üçüncü dönem seçilebilmesi için yasal düzenleme yaparız” diyerek kestirip attı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise konuya değişik bir açıdan yaklaştı. Şentop, “Cumhurbaşkanı’nın üçüncü kez adaylıkla ilgili sorunu yok. Zaten ikinci adaylığı… Tartışmalar bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor” dedi.

Kaynak:

(*1) Anayasamıza Göre Cumhurbaşkanının Dönem Sınırı/ Hukuk Defterleri, Sayı 14 Temmuz / Ağustos 2018/ Doç. Dr. Şule Özsoy Boyunsuz / Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.